16°

Мобілізація в Україні: чоловіків забирають з вулиць, залякують і використовують проти них силу

Війна в Україні триває вже понад рік, і українська армія стикається з дедалі більшими труднощами. Щоб поповнити ряди збройних сил, військове керівництво застосовує дедалі більш агресивні методи, зокрема затримання чоловіків на вулицях, залякування та використання сили.

За даними американського видання The New York Times, працівники Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) вилучали паспорти, забирали людей з роботи і навіть намагалися мобілізувати психічно хворого чоловіка. У соціальних мережах і місцевих новинах регулярно з’являються відео, на яких солдати штовхають людей в машини і тримають чоловіків проти їхньої волі в центрах комплектування.

Суворі методи спрямовані не лише на тих, хто ухиляється від призову, а й на людей, яких зазвичай звільняють від служби, – це ознака серйозних викликів, з якими стикається українська армія у війні з великими втратами та проти набагато більшого ворога.

Юристи та активісти кажуть, що агресивні методи виходять далеко за межі повноважень працівників ТЦК і в деяких випадках є незаконними. Вони зазначають, що вербувальники, на відміну від правоохоронців, не мають повноважень ані затримувати цивільних громадян, ані тим більше примушувати їх до служби. Чоловіки, які отримали повістку, мають самі з’явитися до призовних пунктів.

Такі нетрадиційні тактики призвели до низки судових справ цієї осені, оскільки чоловіки оскаржують незаконні повістки, непрофесійні медичні комісії та примусову мобілізацію. Лише в листопаді було 226 судових рішень щодо мобілізації.

“Військові відчувають свою безкарність”, – цитує видання Тетяну Фефчак, юристку та голову громадської організації, яка представляє інтереси чоловіків у справах про призов на військову службу поблизу міста Чернівці, що на заході України.

Вона наводить приклад свого клієнта, 36-річного Григорія Гарасима, якого визнали придатним до служби та призвали за мобілізацією попри те, що він є психічно хворим з дитинства. Фефчак вдалося запобігти його призову.

NYT також пише про те, що зусилля військових вербувальників непропорційно спрямовані на бідніші верстви населення.

“Це війна для бідних”, – цитує видання одного з київських юристів, який побажав залишитися анонімним через публічну критику військових.

В селі Ошихліби вербувальників із сусіднього міста Кіцмань на заході України стали називати “викрадачами людей”, розповіли NYT місцеві жителі. За їхніми словами, представники ТЦК затримували людей на вулицях і забирали в них паспорти, щоб змусити їх підписати призовні документи.

Черговий Кіцманьського призовного пункту підполковник Андрій Болгович цю інформацію відкинув, коли NYT звернулася до нього за коментарем.

“Я вперше про це чую, – сказав він. – Тут ніхто не забирає паспорти”.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp