11°

Що страшніше: COVID-19 чи вакцина від нього?

Весь світ сьогодні живе новинами про глобальну вакцинацію, яка стартувала на початку цього року. Навколо цієї теми існує багато конспірологічних теорій, припущень та відвертих інсинуацій. Чи допоможе вакцинація позбутися хвороби? Чи небезпечний препарат від AstraZeneca? Чи варто вакцинуватися взагалі? Чи існують вакцини для бідних та багатих? Вам потрібні відповіді? Ось вам.

Influenza vaccine injection. Injection into a patient’s arm of the 2018/2019 seasonal influenza (flu) vaccine for the northern hemisphere season. This is a quadrivalent inactivated vaccine designed for intramuscular and subcutaneous injection. Inactivated influenza vaccines contain dead influenza viruses. When injected, these stimulate the body’s immune system to produce antibodies that protect against future infection by live viruses. Influenza vaccination is recommended for the elderly, the very young, and anyone suffering from respiratory or circulatory disease. It is provided annually because of the need to protect against new strains. This is a vaccine from the Sanofi Pasteur Europe company.

Бідність з запахом хвороби

Нещодавно гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус дуже різко висловився про процес вакцинації. Його претензії адресовані тим країнам, які вакцинують молодих і здорових людей. В той час як багато країн «третього світу» відчувають гостру нестачу вакцини. Пан Гебреїсус назвав цей розрив між багатими та бідними країнами «катастрофічним моральним провалом».

«Я в січні говорив, що світ опиниться на межі катастрофічного морального провалу, якщо не зробити термінові кроки для забезпечення рівномірного розподілу вакцин. У нас є кошти для запобігання цьому провалу, але шокує те, що мало було зроблено для запобігання цьому», – сказав очільник Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Євросоюз відмовляється ділитися вакциною з біднішими країнами, мотивуючи це тим, що у Європи є власні проблеми з виробництвом ліків. Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн так прямо і заявила, що бідні країни зможуть розраховувати на вакцину від ЄС лише після того, як Євросоюз покращить ситуацію з виробництвом. При цьому вона, поклавши руку на серце, завірила нас у тому, що ЄС і надалі підтримуватиме ініціативу COVAX, згідно якої вакцина поставляється в нужденні країни.

Тедрос Аданом Гебреїсус

До речі, саме пані фон дер Ляєн висловила невдоволення роботою фармацевтичного концерну AstraZeneca, який не виконав зобов’язань щодо обсягів постачання вакцини від COVID-19.

AstraZeneca: вакцинуватися чи ні?

У лютому місяці Україні отримала перших 500 тисяч доз вакцини CoviShield, яка є генериком оксфордської AstraZeneca. Тобто індійський препарат, який використовується для щеплення українців, зроблений по ліцензії англо-шведської фармацевтичної компанії.

Результати випробувань цієї вакцини в США, Перу та Чілі показали, що вона на 79% запобігала симптоматичному захворюванню та на 100% давала можливість уникнути важкого перебігу хвороби і потреби в госпіталізації.

Аж тут 22 березня публікуються результати міжнародного опитування, яке демонструє різке зниження довіри до вакцини AstraZeneca. Це сталося на фоні оприлюднення даних дослідження німецьких та норвезьких вчених, які вважають, що саме ця вакцина може викликати потенційно смертельні тромби в мозку.

На критику цієї інформації можна сказати лише одне: можливість виникнення після застосування препарату AstraZeneca аутоімунної реакції, що спричиняє згортання крові в мозку, норвежці і німці виявили незалежно один від одного. Тобто дві групи дослідників працювали, не ділячись результатами своєї праці. І дійшли до одного і того ж висновку. Про це у своєму матеріалі написало видання The Wall Street Journal.

Це був доволі відчутний удар по реноме «АстраЗенеки». Авторитетна британська компанія YouGov провела опитування, яке з’ясувало, що у Німеччині, Франції, Італії та Іспанії вважають цей препарат скоріше небезпечним, ніж таким, що не завдає шкоди.

Натисніть для перегляду

Багато країн відразу ж призупинили використання цієї вакцини. Серед них Норвегія, Ісландія, Данія, Італія, Болгарія, Ірландія, Німеччина, Нідерланди, Франція, Іспанія, Швеція, Латвія, Литва та Фінляндія.

Сьогодні вакцину не розробляють тільки ліниві

COVID-19 – реальна проблема, з якої не потрібно викопувати «конспірологічних собак». Тому не дивно, що в нинішніх умовах розробкою вакцини займаються тисячі лабораторій. І навіть окремо взяті дослідники. Наприклад, ім’я німецького лікаря Вінфріда Штокера прогриміло на весь світ після того, як він в квітні 2020 року розробив власну вакцину від коронавірусу і зробив щеплення приблизно сотні волонтерів. Ефективність цього «саморобного» препарату склала 97%!

Критик Ангели Меркель – лікар Вінфрід Штокер

За розробку панацеї від пандемії взялася навіть Нігерія. В цій африканській країні, яка найчастіше фігурує в новинах, коли біля її узбережжя безчинствують пірати, створили одразу дві вакцини. Наразі вони скеровані на клінічні випробування та отримання сертифіката.

Вакцинація по-українські

В той день, коли були опубліковані невтішні результати досліджень американських вчених щодо використання вакцини AstraZeneca, в Україні було відкрито 565 стаціонарних пунктів щеплення проти COVID-19. Розташування цих пунктів кожен українець може знайти на інтерактивній мапі Центру громадського здоров’я.

Дорожньою картою вакцинації передбачено декілька етапів. Тому навіть якщо ви хочете прищепитися вже сьогодні, у вас нічого не вийде. Чи вийде?

Фахівці компанії Check Point, які спеціалізуються на кібербезпеці, виявили в даркнеті сайти, які торгують не тільки вакциною, але й свідоцтвами про щеплення. Вакцина Oxford-AstraZeneca коштує на «чорному ринку» $500. На $100 більше просять за Johnson & Johnson. А найдорожчою виявився препарат від Sinopharm – він коштує $750. За «паспорт вакцинації» просять в середньому $120.

В Україні випадки підробки та реалізації свідоцтв про вакцинацію уже давно не поодинокі. Комерційна вакцинація повинна розпочатися у нас приблизно у травні-червні. Але вже сьогодні з’являються чутки, що для особливо нетерплячих (або тих, хто не відчуває дефіциту коштів) імунізація доступна ВЖЕ. Так це чи ні, залишається тільки здогадуватися.

Чи допоможе вакцина від хвороби?

Різні показники ефективності тієї чи іншої вакцини – це просто цифри. Їх справжню дієвість доведе лише час. А в світлі того, що з’являються нові штами коронавірусу, у багатьох виникає запитання – чи вакцина на 100% захищає від страшного захворювання.

Візьмемо для прикладу британський штам COVID-19. Як впорається з ним нова вакцина? Вчені кажуть, що для того, аби вірусу обійти існуючий імунний захист, йому потрібна ціла серія мутацій. Водночас вірус грипу мутує так швидко, що вакцину змінюють кожен сезон. А це свідчить про те, що, ймовірно, вакцину від коронавірусу в майбутньому доведеться перероблювати.

Вчені з Інституту Пауля Ерліха вважають, що проти вірусу-мутанту можна використовувати препарати різних поколінь – комбінувати мРНК та векторні вакцини. Дослідники ще експериментують, але вже зрозуміло, що на підставі імунної відповіді вони не очікують на незвичні побічні ефекти.

Вакцина – це не квиток у життя до пандемії. Світ вже ніколи не буде таким, яким він був до 31 грудня 2019 року, коли з’явилися перші повідомлення про COVID-19. Але він залишається таким же прекрасним, як і в часи холерних пандемій та «іспанки». Слідкуйте за інформацією про вакцинацію, але не забувайте насолоджуватися життям.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp