14°

Тарифний терор, або як Третяк четвертує рівненських споживачів тепла

Нещодавно Український інститут майбутнього оприлюднив результати опитування, які показують, що найбільше турбує українців. 41% переймається через низькі зарплати та пенсії. Ще 33% турбує корупція, і стільки ж громадян не можуть спокійно спати через високі комунальні тарифи. В тарифній історії у Рівному є все: і низькі доходи громадян, і корупційна складова, і завищені тарифи.

В кінці вересня між Кабінетом Міністрів, НАК «Нафтогаз України», Офісом Президента України, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування, «Асоціацією міст України» та Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води у прийдешньому опалювальному сезоні (2021-2022 рр). Не поставили під цим документом свій підпис лише представники 4-х обласних центрів, серед яких, на жаль, і Рівне.

А сам Олександр Третяк 30 вересня віддав перевагу зустрічі з американськими конгресменами-республіканцями, на засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України відправивши свого представника. Вочевидь, стратегічне партнерство України та США – це потенційно більш масштабний і значущий контент для соцмереж очільника Рівного, ніж стабільне проходження опалювального сезону 2021/2022.

Вже 12 жовтня депутати міської ради Рівного розглянули пропозицію від «Рівнетеплоенерго», яке запропонувало встановити тариф на опалення для населення на рівні 3 291 грн за 1 гігакалорію. Потрібно віддати належне рівненському виконкому, який після «торгів» з тепловим монополістом міста затвердив тариф у розмірі 2 725,45 грн/Гкал. Бюджетним установам пощастило менше – для них вартість опалення була затверджена на рівні 5 173,26 грн/Гкал. Якщо розмовляти мовою цифр, то при таких розцінках тепло у середньостатистичній рівненській «трьошці» обходилося б приблизно у 5 тис. грн на місяць. Багато це чи мало, мабуть, варто спитати у пенсіонерів, які примудряються виживати на 2300 грн на місяць.

Що пропонує Меморандум

В Україні продовжується пандемія, тому держава вирішила не стояти осторонь і не допустити зростання тарифів на тепло і гарячу воду, гарантуючи соціальний захист населення, велика частина якого або залишилася взагалі без роботи, або стала заробляти значно менше.

В Меморандумі йдеться про те, що тарифи на опалення не можуть перевищувати минулорічних. Кабмін запропонував забезпечити підтримку територіальних громад, передавши у 2022 році до місцевих бюджетів 4% (не менше 11 млрд грн) ПДФО і 13,44% акцизу з пального. Також уряд буде просити Верховну раду внести зміни в діючий бюджет, щоб збільшити об’єми субсидій на 12 млрд.

У документі зазначається, що рахунки підприємств теплопостачання, арештовані через борги за газ, мають бути розблоковані до 15 жовтня.

Аргументи Третяка

Очільник міста каже, що всі опозиційні політики (нагадаємо, більшість в Рівненській міськраді формують політичні сили, які є опонентами «Слуг народу») спекулюють на цьому питанні. Тому він переконаний, що на сесії міської ради потрібно прийняти таке рішення, яке б зняло навантаження з міського бюджету. Зненацька чинна влада почала діяти так, щоб міські голови країни мали ухвалювати непопулярні рішення. І його обурення зрозуміле, адже звинувачувати у завищених тарифах центральну владу набагато простіше, ніж обґрунтовувати «драконівські» тарифи, які є одними з найвищих в країні.

Олександр Третяк не дуже вдало жонглює доводами стосовно того, що компенсація постачальникам тепла різниці між затвердженим тарифом та економічно прийнятним спровокує скорочення програми муніципального розвитку, зупинення програми громадського бюджету, недофінансування медицини та освіти. А хіба досвід людей, які платять за хірургічні операції, і побори в садочках та школах не свідчить про те, що ці сфери у нас не дофінансовуються і без додаткового компенсаторного навантаження на бюджет?

При всьому цьому пан Третяк погоджується, що прийняті міськвиконкомом тарифи є непідйомними для містян. І постійно повторює мантру про 300 млн грн, замість того щоб відшукати компромісний спосіб перезимувати і не звести зголодніле населення у ще глибшу боргову яму.

А далі починається чиста маніпуляція. Мер Рівного стверджує (в одному з матеріалів одного з «незаангажованих» рівненських видань), що у кожного дорослого рівнянина є дві кишені: одна власна, а інша – міський бюджет. І Меморандум витрясає ті самі власні кошти рівнян, тільки зі скарбниці міста. Ніби мешканців обласного центра обманюють, грабуючи їх через міський бюджет. Можливо, у цьому і є сенс. Але звучить усе це приблизно так: «В бюджеті не залишиться коштів, які ми зможемо в наступному році «розпиляти»». Невміле та незграбне жонглювання доводами перетворюється таким чином на повну клоунаду.

А ще не забувайте 5 173,26 грн/Гкал для бюджетних установ. Чи ці шалені кошти не підуть з наших «власних» кишень?

Крім того, кредит довіри до мера у рівнян вже вичерпано. Всі пам’ятають, як минулого року він обіцяв тепло, а потім радив закупляти бойлери. Цього ж року він пообіцяв, що у Рівному опалювальний сезон почнеться 18 жовтня з мікрорайонів поблизу ПМК-100, мототреку, на вулицях Олени Теліги, Соборній та біля Будинку офіцерів. Станом на 10:00 20 жовтня на Олени Теліги, як і на деяких вищезгаданих локаціях, тепла немає.

Природньо, що Олександр Віталійович захищається. Адже що залишається робити господарнику, який належним чином не підготував місто до зими. На громадському обговоренні в РОДА було зазначено, що про це свідчать попередні результати готовності об’єктів ЖКГ та соціальної інфраструктури для роботи в зимовий період.

Голови ОСББ стверджують, що в разі встановлення настільки високого тарифу люди не будуть оплачувати частину, а просто перестануть платити. І тут справа навіть не у 87% зношеності мереж міста і 68% знесиленості теплогенеруючого обладнання. Хоча і тут очільнику міста можна поставити великий мінус, адже всі втрати на мережах лягають на схудлі плечі того ж населення, про яке він так настирливо дбає. Проблема у тому, що рівняни платять за тепло не комунальному підприємству, а приватній компанії-монополісту, яка звикла диктувати нам свої умови. Так чиї ж інтереси лобіює мер?

Держава пропонує вихід, який не подобається пану Третяку. І він обирає найпростіший варіант – встановити такий тариф, який обурив би навіть теплопостачальників пекла. Набагато важчий шлях – це збалансувати інтереси всіх сторін, скласти графік капремонтів обладнання і мереж на наступний рік, відмовитися від політичного підґрунтя конфлікту і почати системно вирішувати проблеми, провести кваліфікований аудит структури тарифів з залученням незалежних експертів, почати перейматися ввіреними йому територіями без стусанів зверху і підказок партійного керівництва «ЄС».

Хоча цілком можливо, що наш мер піклується про нас і дослухається до доктора Комаровського, який впевнений, що холод у квартирах зменшує ризик виникнення ускладнень після респіраторних вірусних інфекцій.

Редакція не несе відповідальності за зміст опублікованих повідомлень інформаційних агентств та реклами і може публікувати статті, не поділяючи точку зору автора.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp