16°

У Рівному роз’яснили новації у законодавстві щодо стягнення аліментів, які прийняла Верховна Рада 3 липня

У вівторок, 3 липня Верховна Рада прийняла другий пакет законопроектів (до нього входять Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми» (№8294 від 19.04.2018), Закон «Про внесення змін до статей 165 та 166 Податкового кодексу України» (№8295 від 19.04.2018) та Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» (№8296 від 19.04.2018)) в рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває. Він посилює відповідальність за несплату аліментів та запроваджує ще жорсткіші засоби стимулювання батьків до їх сплати.

Серед новацій:

– необхідність для претендентів на керівні державні посади надавати довідку про відсутність боргу та можливість звільнення з держслужби неплатників, які забули про своїх дітей більше, ніж на 12 місяців. Українці, які хочуть увійти до складу Кабінету міністрів, зайняти посади заступників міністра чи посади категорії “А” та “Б”, стати прокурором, керівником НАБУ чи членом НАЗК повинні будуть подати довідку про те, що вони не мають боргів перед дітьми більше 6 місяців. Якщо заборгованість чиновника перевищить 12 місяців – це буде підставою для звільнення.

– збільшення мінімальної суми виплат на дитину;

– запровадження системи фінансових санкцій для тих батьків, які не сплачують аліменти своїй дитині більше року – від 20% до 50% від суми боргу;

– запровадження системи автоматизованого арешту коштів боржників;

– збільшення строку суспільно корисних робіт до 460 годин;

– адміністративний арешт до 10 діб для тих, хто ухиляється від суспільно корисних робіт.

– притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від виконання суспільно корисних робіт;

– скорочення з 6 до 4 місяців строку заборгованості для використання всіх обмежень першого закону;

– адміністративна відповідальність за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо спілкування, зустрічей та участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо;

– адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог посадових (службових) осіб органу опіки та піклування;

– звільнення дітей від обов’язку утримувати непрацездатних «горе»-батька або матері у випадку несплати останніми аліментів понад 3 роки;

– усі обмеження першого пакету застосовуватимуться до батьків, які не платять дітям з інвалідністю або тяжко хворим дітям навіть 3 місяці.

Також законопроекти передбачають допомогу батькам, які доглядають за важкохворими дітьми, зокрема:

– виплату на тяжко хворих дітей, які не визнані в установленому порядку дітьми з інвалідністю, державної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

– право на відпустку без збереження заробітної плати для того з батьків, хто доглядає за важкохворою дитиною.

– зарахування до трудового стажу періоду догляду за важкохворою дитиною.

Нові правила перетину кордону з дитиною

Ще одна дуже важлива новела – дитина зможе виїхати за кордон з тим із батьків, який сумлінно виконує свій батьківський обов’язок. Другий пакет законопроектів #ЧужихДітейНеБуває вводить абсолютно європейську норму, коли той з батьків, з ким проживає дитина, і який не створює перешкод у побаченні з дитиною для другого з батьків, може виїжджати за кордон до одного місяця з дитиною без дозволу другого з батьків для відпочинку, навчання чи участі малечі у спортивних або культурних змаганнях. Однак він зобов’язаний проінформувати про це другого з батьків, який своєчасно і в повному обсязі виконує свої батьківські обов’язки, рекомендованим листом.

“Досить часто надання дозволу для виїзду дитини закордон використовувалось як один із інструментів шантажу одного із батьків по відношенню до другого. Найбільше через такі відносини між батьками страждали діти. Тепер же відповідно до запропонованих змін той з батьків, який проживає з дитиною, може самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду дитини за кордон. Самостійно, без інформування другого з батьків, таке рішення може бути прийняте у разі заборгованості зі сплати аліментів понад 4 місяці або заборгованості за 3 місяці для утримання дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини,” – пояснює начальник Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.

Водночас право виїхати ненадовго за межі України з малюком також отримає той з батьків, який не проживає з дитиною. Однак – лише у випадку, коли він належно виконує батьківські обов’язки ( в тому числі є добросовісним платником аліментів). Для цього йому необхідно звернутися рекомендованим листом за наданням нотаріально засвідченої згоди на виїзд дитини за межі України. Якщо такий дозвіл не надано – у 10-денний строк батько- чи мати-прохач має право звернутися до суду із заявою про надання відповідного дозволу.

І ще одна новація: якщо боржник повторно ухилятиметься від виконання рішення про забезпечення права стягувача на побачення з дитиною, державний виконавець:

– накладає на боржника штраф в подвійному розмірі;

– надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення;

– звертається з поданням про тимчасове обмеження боржника у правах покидати територію України до суду;

– виносить постанову про заборону керувати автомобілем;

– вживає інші заходи примусового виконання рішення, передбачені Законом.

Нагадаємо, що в рамках реалізації ініціативи #ЧужихДітейНеБуває Міністерство юстиції відкрило Єдиний реєстр боржників, які мають заборгованість по аліментах. Реєстр знаходиться за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors. Він стосується лише тих, хто має заборгованість по виплатах понад 3 місяці. На Рівненщині почали діяти мобільні групи державних виконавців з ліквідації заборгованості зі сплати аліментів і запрацював регіональний штаб з моніторингу та контролю за станом виконання органами державної виконавчої служби рішень про стягнення аліментів.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp