17°

Ексредактора Nexta затримали у Мінську після примусової посадки пасажирського літака, санкціонованої Лукашенком

Посадка літака стала частиною спецоперації для арешту опозиційного журналіста Романа Протасевича.

Літак авіакомпанії Ryanair, який здійснював рейс Афіни-Вільнюс, приземлився в національному аеропорту “Мінськ” – пілоти подали аварійний сигнал, бо отримали повідомлення про бомбу на борту. Для перехоплення пасажирського літака в повітря піднявся військовий винищувач Білорусі.

Роман Протасевич

До летовища після приземлення літака прибула саперна служба, однак вибухових пристроїв не виявила.

Роман Протасевич – відомий білоруський журналіст і блогер, автор телеграм-каналу “Білорусь головного мозку”. Опозиційний канал NEXTA також підтвердив його арешт.

Маршрут літака Афіни-Вільнюс до посадки в аеропорту Мінська

Раніше Протасевич залишив Білорусь через ймовірність політичного переслідування з боку спецслужб. Протасевича, як і засновника NEXTA Степана Путила, Білорусь оголосила в міжнародний розшук. Їх звинувачують в організації масових заворушень та “групових дій, які грубо порушують громадський порядок”, а також у розпалюванні соціальної ворожнечі.

Блогерів внесли до так званого “переліку терористів”, офіційна назва – “Перелік організацій та фізичних осіб, причетних до терористичної діяльності”.

Спецслужби стежили за Романом Протасевичем

Телеграм-канал Nexta опублікував останні повідомлення Протасевича перед посадкою на літак, відповідно до яких, журналіст помітив співробітника спецслужби, який спостерігав за ним перед посадкою на літак в Афінах.

Повідомлення Романа Протасевича щодо ймовірного спостереження представниками спецслужб Білорусі

Інцидент в повітряному просторі Білорусі викликав шквал гнівних коментарів з боку державних діячів, політиків і глав міжнародних організацій по обидві сторони Атлантики.

Близький до адміністрації президента Білорусі Олександра Лукашенка телеграм-канал “Пул Первого” повідомив, що ситуація з літаком була на контролі глави держави. Згідно з повідомленням, за дорученням головнокомандуючого для супроводу пасажирського літака в небо було піднято винищувач. Пізніше це повідомлення було видалено.

Роман Протасевич про смертну кару

Один з пасажирів літака, який перебував поруч із Протасевичем, розповів виданню, що той запанікував, коли стало відомо про посадку в Мінську.

За його словами, інформація про конфлікт на борту літака не відповідає дійсності.

Коли хлопець дізнався, що ми йдемо на посадку, він засмутився. Нас всіх вивели з літака, собаки обнюхали наші речі. Цього хлопця відвели вбік, його речі викинули на злітно-посадкову смугу. Ми запитали його, що сталося. Він сказав, хто він, і додав: “На мене тут чекає смертна кара”. Він був уже спокійнішим, але тремтів. Поруч із ним весь час стояв офіцер, і незабаром офіцери його вивели, – розповів для ЗМІ один із пасажирів літака.