
На Рівненщині 92-річного підпільника офіційно визнали борцем за незалежність України

На Рівненщині визнали борцем за незалежність 92-річного Євгенія Жолиняка, який у юному віці боровся проти радянського режиму. Відповідне рішення одноголосно ухвалила регіональна комісія з реабілітації при Рівненській ОДА.
За архівними документами відомо, що влітку 1947 року шестеро підлітків із села Країв, яке нині входить до Рівненського району, стали учасниками молодіжного підпілля. Вони взяли собі патріотичні псевдо, озброїлися та проводили конспіративні збори, на яких вивчали націоналістичну літературу. Згодом їхня діяльність вийшла на рівень співпраці з Організацією українських націоналістів (ОУН), виконуючи різні завдання для підпілля.
Одним із цих молодих повстанців був Євгеній Жолиняк, якого знали під псевдонімами «Книш» і «Горинь». Він приєднався до підпілля у 15 років, але вже незабаром був заарештований радянськими спецслужбами та засуджений до 25 років ув’язнення. Пізніше термін йому скоротили до 5 років, і в червні 1955 року він вийшов на свободу.
Офіційна реабілітація Євгенія Андрійовича відбулася у лютому 1992 року. А тепер, через десятиліття, його боротьба за Україну отримала належне визнання.
«Це не просто формальність, а відновлення історичної справедливості. Цей статус означає не лише визнання заслуг у боротьбі за свободу України, а й надає певні соціальні гарантії та виплати. Це перший подібний випадок на Рівненщині, але, переконані, не останній», — зазначив кандидат історичних наук, доцент та керівник науково-редакційної групи книги «Реабілітовані історією. Рівненська область» Андрій Жив’юк.
Окрім Євгенія Жолиняка, статус борців за незалежність отримали ще п’ятеро його соратників, які, на жаль, не дожили до цього моменту. Це:
- Іван Капітанчук
- Борис Кирилюк
- Феофіл Мартинюк
- Степан Найдюк
- Степан Ничипорук
Рішення про визнання цих юних підпільників борцями за незалежність стало першим подібним випадком на Рівненщині. Історія цих людей є нагадуванням про ціну свободи та про те, що боротьба за Україну тривала навіть у найтемніші часи.