18°

Скільки насправді коштує новий будинок мера Рівного

Після публікації новини про те, що Олександр Третяк, лише після року роботи на посаді мера, купив собі новий цегляний будинок площею 279,8 кв. м, у рівнян виникло справедливе питання: за які гроші? Нагадаємо, про дім, який придбав міський голова, заговорили ще в кінці липня цього року, а 14 грудня про це написав  телеграм канал «Штірліц». 16 грудня ми розмовляли з Олександром Віталійовичем і він «відхрестився» від будинку, мовляв, там ніколи не був. Проте, вже за п’ять днів після розмови, 21 грудня, у Державному реєстрі нерухомого майна з’явився запис про те, що мер придбав земельну ділянку та нерухоме майно за адресою: с. Бармаки вул. Берегова, 4. Цей будинок межує з вулицею Костромська і розташований фактично у Рівному. І це, саме те майно, про яке ми запитували у міського голови. 

Нагадаємо, 28 липня 2021 року, Олександр Третяк вийшов у прямий ефір у себе на сторінці у Фейсбук. Нижче, на фото, скриншот того ефіру, за спиною видно огорожу. Інше фото зроблене агенцією нерухомості рік тому. Як ми бачимо, та сама колона за спиною у мера та огорожа. Після цього ефіру рівняни заговорили про новий будинок Третяка, про який він, ще навіть 15 грудня заперечував, що там “не був у гостях”, але літом робив із двору “стрім”.

Після нашої публікації: Я не я і хата не моя: мер Рівного вже не житиме в “панельці”, у мережі Фейсбук розгорівся справжній скандал і попри негативні та осудливі коментарі зі справедливим обуренням, були й такі, хто намагався якось пояснити та виправдати міського голову, люди писали на кшталт: «А хто з мерів жив у панельці?, «Людина показала свою декларацію перед вступом на посаду, в нього були гроші», «Статус мера передбачає комфорт», «Що тут такого, нічого дивного не бачу» тощо. Таких коментарів було небагато, але вони були та ми вам пояснимо «що тут такого» мовою цифр. Тому, ми порахуємо скільки грошей і майна було у Третяка та якої суми не вистачило б, навіть, якби він все продав і жив в умовах самої жорсткої економії. Це виявилася дуже кругленька сума – 73 тисячі доларів, адже справжня вартість будинку 220 000 доларів. Така ціна на нього стояла на сайті нерухомості “Фазенда”. Ця інформація уже видалена з основної сторінки сайту, але лишилися у кеші і ІТ-спеціалісти нам її дістали. Також, ми зателефонували в агенцію нерухомості “Фазенда”, де нам підтвердили вказану вартість будинку. Але про все по черзі.

ДЕКЛАРАЦІЯ ОЛЕКСАНДРА ТРЕТЯКА

Перед тим, як стати міським головою Рівного, Олександр Третяк подав декларацію у якій вказав, з якими статками він заходить на посаду. Почнімо з того, що у сім’ї мера троє осіб – він, дружина та син. Судячи із декларації, його благовірна ніде не працює, тобто живуть, виключно, на заробіток чоловіка.

Декларація за 2020 рік. У той період він працював у  Рівненській духовній семінарії на посаді ректора і за 11 місяців заробив 102 808 грн, у місяць це 9 346 грн. Так, як він, на момент подання декларації, вже пропрацював один місяць на посаді мера, задекларував ще 41 280 грн заробітної плати. І плюс до цих грошей, вказані додаткові блага – у банку йому «накапало» 618 та 519 грн, кешбеку – 307 і у виконкомі, як додаткове благо – 1 098 грн (разом 2 542 грн). (Жирним шрифтом ми виділяємо цифри, які будемо рахувати). 

Удома він зберігав готівкові кошти у розмірі 36 000 доларів, що за курсом, станом на зараз (27 грн з копійками за долар) – у гривнях це 972 000. Також, на банківських рахунках у нього було 33 019 грн, 3 416 грн та 2 025 грн. Отже, загалом готівки та на банківських рахунках було трохи більше мільйона – 1 010 460 грн. Ставити питання, де він взяв ці гроші із маленькою зарплатою, яку заробляв у духовній семінарії у 2019-2020 роках, ще й до того купив у 2019 році авто за 120 175 грн, ми не будемо. Це, скоріше, питання риторичне, яке варто просто зафіксувати у пам”яті. Ну і, врешті решт, він тоді не був посадовою особою, тож не наша справа. Кожен робить висновки сам, а ми йдемо далі і рахуємо.

Власної квартири у подружжя не має, а проживали вони в однокімнатній «панельці» на Макарова. Квартира належить сестрі – Тамарі Телепей. У власності тодішнього ректора шість соток земельної ділянки у Корнині. Також два стареньких легкових автомобілі Volkswagen PASSAT  2009 року, який він придбав у 2019 році за 120 175 грн, та MERCEDES-BENZ VITO 111 CDI 2005 року, куплений у 2016 р., вартість якого не вказана.

07.08.2021 року пан Олександр подає декларацію про суттєві зміни у майновому стані, як заробітну плату  141 153 грн. Це значить, що його одноразовий дохід перевищив 50 прожиткових мінімумів і він повинен повідомити про зміни в майновому стані. Ці гроші ми порахуємо нижче.

Тут варто пояснити, що згідно ЗУ «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме: отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному вебсайті.

Прожитковий мінімум в Україні, станом на перше січня становив 2 270 грн. Тобто, якщо у посадовця одноразовий дохід перевищує 113 500 грн (50×2 270)  він зобов’язаний у десятиденний термін подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Оскільки ще не має декларації Третяка про заробітну плату за 2021 рік, ми скористалися даними громадської організації «Антикорупційний штаб». За вісім місяців 2021 року (січень-серпень) міський голова Рівного Олександр Третяк отримав 611 500 гривень заробітної плати, 262 800 гривень премії та 126 700 гривень допомоги (загалом 1001 000 грн). Таку відповідь на запит отримав ГО “Антикорупційний штаб”. Відповідно, у місяць, на посаді міського голови, він в середньому отримує 125 тис. грн, декларацію про суттєві зміни не подає, бо цю суму, ймовірно, розбивають на дві частини – аванс і зарплата, тому вона не перевищує число, необхідне для декларування одразу.

ГОВОРИМО МОВОЮ ЦИФР

Якщо Олександр Третяк, разом із дружиною та дитиною не їв та не пив, не купував одягу та взуття, не платив комунальних послуг, не заправляв та не ремонтував авто, не їздив ніяким транспортом, не платив за гуртки та розваги сина і ніде не їздив відпочивати, одним словом, якщо він, копійки не потратив із накопиченого та заробленого за два роки (2020-2021 роки), то у нього мало б бути, станом на серпень 2021 року 2 158 090 грн. Ну, давайте, до цієї суми додамо кошти, які ще не увійшли до моніторингу “Антикорупційного штабу”, які Третяк отримав за вересень-листопад. Як ми вже зафіксували в середньому це 125 тис. за місяць, відповідно за три місяці – 375 тис. грн, а за січень-серпень 1 001 000. Отже, якщо він і його безробітна дружина не потратила ні копійки за два роки, Олександр Третяк назбирав би 2 533 090 грн. Якщо перевести ці гроші у долари, за курсом на день купівлі будинку (27.18) виходить 93 196 з копійками доларів.

Повертаючись до суті питання про будинок, у якому бачили Олександра Третяка ще влітку цього року. Варто ще раз нагадати, що ми телефонували пану Олександру 16 грудня, це за п’ять днів до здійснення ним покупки. Він запевняв, що проживає й досі у «панельці». У відповідь на слова про те, що його там бачили сусіди ще з літа і припущення, що може в когось був у гостях, Третяк відповів дослівно так: «Ні, я не бував там в гостях, я не користуюсь цим будинком». Тобто мер заперечує будь-яке пов’язування себе з тим будинком і навіть те, що міг бути там у гостях. Забігаючи наперед, хочемо показати відеокоментар мера, цей запис зроблений 31 грудня. Він говорить про те, що говорив по-іншому, а не так, як ми цитували: “Я не казав, що я там був чи не був. Я не був у гостях у пана Мулика, напевно ви запитували“. Окрім того, міський голова наполягає, що рішення про придбання саме цього будинку, він прийняв 21 грудня, тобто у день покупки.

Тут варто опублікувати повний запис розмови, а не частину, як у попередньому матеріалі. Це безперервний аудіозапис зроблений 16 грудня 2021 року. На ньому чітко чути, що запитання про Мулика прозвучало набагато пізніше ніж було сказано, що мер ніколи там не був. Тобто прізвище Мулика не називалося зовсім і мер не знав, що ми будемо про це питати. Повний запис розмови нижче і фіксуємо чергову неправду.

Окрім того, у розмові, на запитання про Олександра Мулика, мер каже, що знає його, а на запитання чи це його друг, відповідає, що вони знайомі. До слова, сам Олександр Мулик деякий час проживав у тому будинку і зробив дорогий ремонт із мармуру та граніту, бо будував для своєї родини, в якій виховувалося четверо дітей. З вересня 2020 року, на сайті нерухомості Фазенда, будинок продавався за 220 000 доларів. Про це зі скриншотами ми покажемо далі. Сам Мулик проживає в Америці, має американське громадянство.

Це фото зроблене під час виборчої кампанії, і розміщене у Фейсбуці ще 24 листопада 2020 року, біля того будинку де Третяк “не був у гостях”.

Світлина розміщена на сторінці у Фейсбук у чоловіка, на ім’я Іван, який, свого часу проживав в одному місті в Америці разом з Олександром Муликом. Як видно із фото, воно розміщене в мережі 24 листопада 2020 року, тобто перед виборами. Автомобіль з агітаційним кубом із зображенням Третяка, стоїть біля будинку, в якому майбутній мер, ніколи не був навіть у гостях, а вже за рік мерства купить саме його.

ПІДІЙШЛИ КЛЮЧІ

Вже за п’ять днів після розмови із журналісткою, 21 грудня, мер купує той самий будинок, в якому «ніколи не був в гостях». Досить дивним виглядає цей збіг. Припустимо, він їздив, його дивитися один раз, але вже після нашої розмови, а до того, там, як казав, ніколи ще не був, а про існування саме цього будинку підказали журналісти, а агітаційна машина, яка сфотографована ще до виборів, у листопаді 2020 року, там випадково. Все як у фільмі “Іронія долі”, коли п’яний чоловік у новорічну ніч, прокинувся у чужому місті, в чужій квартирі до якої підійшли його ключі від власної квартири, яка знаходиться в іншому місті. Так і тут, спочатку ніколи не був, а потім за дивним збігом обставин купив саме той будинок. Менше з тим. Говоримо про цифри далі.

ІПОТЕКА

У акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України», 21 грудня 2021 року Олександр Третяк оформлює іпотеку на суму 1 947 870 гривень. Станом на цей день долар коштував 27.18. Виходить 71 665,5  доларів. Додаємо усе зароблене за два роки в доларах: 93 196+71 665,5=164 861,5 доларів.

РАХУЄМО ДАЛІ: ВИТРАТИ

Скільки витрачає сім’я із трьох осіб? Беремо середню цифру за один день на харчування, приміром, 500 грн. Це 166,6 грн на людину: сніданок, обід вечеря. 500×31=15 500 грн міс, за рік 186 тис. Пальне на авто, яких у мера аж два. Припустимо він так економив, бо користувався виключно службовим авто, але це у 2021 році, а до того їздив на своєму, але і це ми не будемо враховувати. Хоча, скоріше за все дружина водить машину і возить дитину, але ми це точно не знаємо. Тому візьмемо найменшу цифру на пальне для їзди, приміром, до церкви і магазин – 500 грн на міс, в рік це 6 000. Комунальні послуги, якщо дуже сильно економити, то можна за світло, газ та воду платити по 500 грн, зимою опалення на однокімнатну квартиру приблизно 1000 грн (буває більше, або менше). Разом, за п’ять опалювальних місяців 5 000 грн, та за інші комунальні за 12 міс – 6 000.

Ми не рахуємо такі послуги, як ОСББ чи квартплату, доставку газу, вивіз сміття і багато іншого необхідного для існування. Не враховували навіть одяг для дитини, дружини та самого Третяка, а, як відомо, це не дешево. А ще є гуртки для дитини, школа, свята, дні народження, подарунки, послуги мобільного зв’язку тощо. І, очевидно, на харчування та пальне, він витрачає набагато більше нашого припущення, та ми говоримо про мінімум та жорстку економію.

Отже, за рік на їжу, комунальні та пальне він потратив 203 000 грн (це 7 469 з копійками доларів), за два роки, відповідно, 14 938 з копійками доларів. Звісно ці цифри сміливо можна множити на три. Нагадую, ми врахували навіть не всі елементарні потреби родини, такі, як одяг, мобільний зв’язок, пальне тощо.

ПОЇЗДКА В АМЕРИКУ

Після скандальновідомої поїздки до Америки, мера і голови облради, Сергій Кондрачук заявив, що хоче відшкодувати гроші на поїзду з бюджету. Натомість сам Третяк зазначив, що їздив власним коштом.

В середньому, переліт Київ-Сакраменто лише на квитки туди та назад коштує 50 000 грн

В одному з інтерв’ю Сергій Кондрачук  казав, що переліт обійшовся 44 000 гривень (приблизно 1620 доларів) та 670 доларів – готель у Сакраменто.  Доїзд до Києва не рахуємо. Припустімо, що харчувалися чиновники коштом сторони, що приймає (нагадаємо, вони там були тиждень), але точно, чого не може бути, це щоб люблячий батько та чоловік прилетів з Америки без подарунків, візьмемо мінімум, без харчування і іншого, лише переліт та доларів 710 на подарунки для дружини та сина (така сума, щоб заокруглити число), на Америку він потратив 3 000 доларів.

РЕЗЮМУЄМО

Сума «голих» грошей за два 2020-2021 р. у Третяка – 93 196 доларів. За цей період він проїв 14 938 доларів (цифра без одягу та іншого необхідного) і мінус 3000 доларів поїздка до Америки. При самій жорсткій економії виходить, що мер міг назбирати 75 258 доларів. Хоча, очевидно родина одягалася, розважалася, святкувала різні свята та дні народження і від цієї суми легко можна відняти ще, щонайменше 30 000 доларів. Та ми не будемо. Ми рахуємо, чи хоча б теоретично, міг міський голова купити цей будинок.

Ми навіть забудемо і не будемо враховувати витрати на ресторан «Кінза», в якому міський голова «виставлявся» за свій день народження цілому депутатському корпусу, чиновникам та братам по вірі, а це біля сотні людей.

БУДИНОК МУЛИКА-ТРЕТЯКА

Будинок, який купив мер, раніше належав знайомому брату по вірі Олександру Мулику, який там проживав деякий час. На сайті нерухомості “Фазенда”, як ми вже казали, з вересня 2020 року продавався за 220 000 доларів. Як ми про це дізналися?

Оскільки будинок був знятий з продажу, але ми достеменно знали, що він продавався за 220 000 доларів, що нам підтвердили в іншому агентстві нерухомості Рівного, а також, наша читачка, яка розглядала, як варіант покупки для родини цей дім. Тому ми почали шукати докази. З усіх сайтів, будинок знятий з продажу та видалений. Але ось що нам знайшли спеціалісти.

В пошуковику Google за запитом “будинок рівне костромська” досі вдається знайти оголошення про продаж будинку на сайті агенції нерухомості Фазенда, деякі фото марковані водяним знаком. На фото справа легко впізнати новий будинок Олександра Третяка, а веде це оголошення за посиланням https://fazenda.rv.ua/ru/product/1140-prodazha-doma-g-rovno-ul-kostromskaja – воно вже недоступне, ми його позначили червоним знизу на наступному скриншоті.

За допомогою ресурсу web.archive.org вдалося знайти стару версію сайту агенції. В категорії “Будинки” на цьому сайті колись було оголошення про продаж будинку – збереглося посилання на цю ж сторінку (https://fazenda.rv.ua/ru/product/1140-prodazha-doma-g-rovno-ul-kostromskaja). Дістати ці скриншоти та інші фотографії будинку та його ремонту, які збереглися у кеші, нам допомогли спеціалісти.

Тут же вказано і вартість будинку – 220 тисяч доларів. Окрім цього, таку суму нам назвали й наші читачі. Як ми вже казали, вони розглядали цей будинок для себе, але не вистачило коштів, а власник хотів виключно вказану суму. У розмові із нами, люди повідомили, що якби ціна будинку знизилася, вони б самі його купили.

Ми зателефонували за вказаним номером телефону на сайті агенції нерухомості “Фазенда”, нам підтвердили, що будинок розпочинали продавали за 220 тис. дол., щоправда, сума декілька разів змінювалася. За словами працівниці агенції пані Тетяни, були покупці, які пропонували суми в межах 180 – 150 тис. доларів, але власник не погоджувався.

– Ми відверті та прозорі, нам немає, що приховувати. Стартували ми з 220 тисяч, а найнижча ціна на сайті, пізніше була вказана 180 тис. дол. Надалі власник з невідомих причин взагалі припинив продаж, – розповідає пані Тетяна.

Тут варто додати, що з того часу, коли продавався агенцією будинок, власник провів багато робіт і облаштував повністю дім і його вартість могла тільки збільшуватися.

Отже, якщо навіть, родина Третяка тратила кошти по мінімуму і лише на їжу та комуналку, разом із взятим кредитом 75 258+71 665,5 (кредит) =146 923 дол. з копійками.  Цю суму віднімаємо від вартості будинку і виходить, що у нього не вистачає щонайменше 73 077 доларів.  Де він взяв цю нестачу? Хто і за що дав? І чим доведеться розраховуватися?

Припустімо неприпустиме: Олександр Мулик, за декілька місяців дружби з Третяком, так сильно полюбив мера, що продав будинок на 73 тис. доларів дешевше. І навіть, якщо це так, то варто нагадати, що ми врахували витрати Третяка лише мінімум на їжу та комунальні, без одягу, свят, подарунків на день народження і, навіть, ресторану “Кінза”. А якщо Мулик продав будинок за 220 тисяч доларів, відповідно нестачу мав хтось компенсувати? Ми не робитимемо радикальних висновків, для цього є відповідні правоохоронні органи.

Ще, до повідомлення про суттєві зміни у майновому стані в декларації, у нас була надія на те, що мер продав обидві машини та свою земельну ділянку і тоді коштів вистачило б? Ні.

ПРО БУДИНОК

Після попередньої нашої публікації про купівлю будинку, виданню Рівне Медіа, Олександр Третяк розповів, що на отримання кредиту, в нього пішло кілька місяців часу.

В авторки цього тексту, є знайома, яка працює в Ощадбанку на керівній посаді. Вона каже, що такого бути не може, щоб для міського голови кілька місяців погоджували кредит. Про іпотеку Олександра Третяка вона розповідати відмовилася, але загалом ось що сказала:

– Такого не може бути, щоб меру так тріпали нерви, щоб кілька місяців. Це, якщо людина незнайома, перевіряють кредитну історію, платоспроможність. Але банку теж інколи треба щось підійти, попросити у міського голови, тому, якщо така людина хоче кредит, ми одразу дзвонимо в Київ і говоримо, що це потрібна нам людина і кредит дають за два три дні – це максимум.

Тут є деталі, на які варто звернути увагу. Адже, як ми й говорили, історії про іпотеку, ймовірно, не було б, якби журналісти не почали ставити незручні питання, тому Третяку потрібно було терміново вживати заходів, і якраз вистачило цих п’ять днів (з дня нашої розмови телефоном), щоб оформити кредит, що він швидко і зробив, аби дати відповіді на незручні питання.

В тому самому інтерв’ю для Рівне Медіа міський голова каже, що у будинку потрібно завершити роботи, тому він живе й далі у «панельці».

Проте і це не зовсім правда.

Будинок абсолютно готовий для життя, у ньому зроблений і закінчений дорогий ремонт з мармуру та граніту.

Хочемо додати, що це не котедж, який можна придбати за 75 000-100 000 доларів, це цегляний двоповерховий, добротний будинок із дорогим ремонтом, сантехнікою, міжкімнатними дверима огорожею та воротами, терасою з ґанком, балконами та всім іншим і необхідним.

В ньому є пральня, декілька санвузлів та душових, ванна, величезна кухня-студія і відповідно, не менше шести кімнат.

А пам’ятаєте, як журналісти «спалили» Третяка? Його дружина, ще 12 грудня, виставила у Фейсбук коротке відео, де похизувалася новорічною ялинкою у кімнаті із панорамними вікнами, зовсім не схожою на «панельку». Тоді рівняни заговорили вголос про те, що до того говорили пошепки: Третяк переїхав у власний будинок. А сам мер це заперечував, але навіщо ставити ялинку в будинку у якому не живеш?

Це фото річної давності із сайту нерухомості, яке дістали нам спеціалісти. На позначеному місці, ймовірно, стояла ялинка – це у будинку, де міський голова ще “не живе”, а на момент публікації дружиною відео, навіть не знав, за його словами, що купить саме цей будинок. Принаймні, ще 16 грудня від нього він «відхрещувався»

Та зараз, ми говоримо навіть не про банальний обман, а про серйозніші речі – відсутність можливості купити цей дім.

З 21 грудня, ми намагалися дотелефонуватися до Олександра Третяка, щоб поставити йому декілька уточнюючих питань, але мер не підіймав слухавку. 30 грудня ми зустріли його на східцях біля сесійної зали, проте він відмовився розмовляти і швидко пішов. У месенджері він також не відповів.

Нарешті, 30 грудня з’явилися його декларації про суттєві зміни в майновому стані. Як ми і думали, свої земельну ділянку та автомобілі мер не продавав. Зате вказав вартість нового будинку та земельної ділянки під ним.

Вартість земельної ділянки, як вказано в першій декларації, склала 317 163 гривень або 11 669 доларів. Вартість будинку, відповідно до другої декларації, склала 2 467 100 гривень – це 90 957 доларів. Таким чином, відповідно до декларацій, покупка будинку разом із землею коштувала Олександру Третяку 102 626 доларів.

Повертаючись до наших підрахунків. В умовах жорсткої економії та без покупок одягу і самого необхідного за два роки, і разом із задекларованими доларами, він, теоретично, міг назбирати 75 258 доларів. Нагадаємо, за рік на їжу, комунальні та пальне він потратив 203 000 грн (це 7 469 з копійками доларів), за два роки відповідно 14 938 з копійками доларів. Звісно цю цифру сміливо можна множити на три. Нагадуємо, ми врахували не всі елементарні потреби родини.

Очевидно, однопартійці та піарники Третяка вміють рахувати. І калькулятором вони звели елементарне: до задекларованих доларів, додали іпотеку і звели загальну вартість будинку, яку вони готові показати громаді. Але не врахували те, що інші покупці пам’ятають скільки коштує дім насправді, а скриншоти не горять. Ми не будемо ставити питання, хто і за що зробив такий подарунок міському голові і як, йому доведеться розраховуватися. Ми навіть, попри те, що неодноразово ловили мера на обмані, не припускаємо, що у нього можуть бути нечесні гроші. Висновки робіть самі.

Хочемо додати лише одне. У тому районі, м2 землі коштує від 900-2000 дол.

У міського голови 1250 м2. І якщо рахувати навіть по мінімуму, то така земля, мала б обійтися 1 250 000, що дорівнює майже 50 000 доларів, а не 11 669 задекларованих доларів.

Джерело: Рівне Онлайн

Автор: Вікторія Маматюк


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp