14°

У Карпатах третій день шукають чоловіка – катався на снігоході й загубився. Усі деталі

На Закарпатті у районі полонини Руна вже третій день тривають масштабні пошуки 50-річного місцевого жителя, який заблукав у снігах.

4 грудня він разом із двома ужгородцями вирушив кататися на снігоходах, однак через погану видимість відірвався від групи.

Наступного дня двоє його знайомих самотужки дісталися турбази у Лумшорах, що за кількадесят кілометрів від полонини.

Кожна ніч, проведена у горах у снігу та морозі без спорядження – це справжнє випробування для людини, яке дуже небезпечне для життя.

Тим часом пошуки третього туриста тривають: рятувальники знайшли його снігохід, але слідів самого чоловіка немає, розповіла BBC News Україна речниця ДСНС у Закарпатті Наталія Батир.

Зазвичай рятувальні операції тривають 4-5 днів, а далі шанси на успіх різко падають.

На вихідні – у гори

Про заблукалих рятувальники дізналися надвечір суботи, 4 грудня. Троє чоловіків втратили орієнтир під час катання на снігоходах.

Пошукова операція розгорнулася довкола полонини Руна. З її схилів можна спуститися до Ужгородщини – по один бік, до Воловеччини – по інший. Саме з цих регіонів залучили 20 рятувальників.

До пошуків також приєдналися шестеро волонтерів.

Пошуки ускладнювала хуртовина: снігу в горах намело зо 20-45 сантиметрів, залишені заблукалими сліди вмить замітало. До того ж у високогір’ї Карпат утворився ризик лавин.

Самотужки вийшли до села

З двома заблукалими, які трималися разом, вдавалося вийти на зв’язок: рятувальники скеровували чоловіків та просувалися їм назустріч.

Трохи менше, ніж за добу після зникнення, двоє ужгородців знову вийшли на зв’язок. Туристи розповіли, що їм вдалося самотужки вийти до однієї з турбаз у селі Лумшори.

Рятувальники зосередилися на пошуках третього заблукалого – 50-річного жителя смт. Великий Березний Івана Когута.

фото
Підпис до фото,Іван Когут

Зі знайденими чоловіками спілкувалися поліцейські, відкрили кримінальну справу, розповідає речниця поліції Закарпатської області Ганна Дан.

Один з врятованих чоловіків, друг зниклого – Роман, розповів ВВС News Україна деталі ситуації.

“Він поїхав вниз, погодні умови різко помінялися, 5 хвилин і все… Ми загубили одне одного”, – каже Роман.

Вони залишили один снігохід із увімкненою фарою і пішли шукати допомогу, але дорогою застрягли і лишилися ночувати у горах.

Вночі робили зарядку, розминалися, щоб не замерзнути, а вже зранку вийшли до села Лумшор.

Чоловік зазначив, що згідно останньої геолокації, яку вдалося отримати, Іван знову вирушив уверх схилами

Знайшли лише снігохід

рятувальники
Підпис до фото,Рятувальники шукають 50-річного чоловіка

Пошуки третього туриста тривають вже третій день. Зниклий був тепло одягнений, проте устаткування для тривалих походів не мав. З собою був лише легкий перекус. Наталія Батир розповідає: рятувальники обстежили усі будиночки лісівників.

Саме одне з таких укриттів взимку 2019-го врятувало життя київському туристу, який провів у горах 5 діб. “В жодній із хатинок його не було, як і його слідів”, – коментує Наталія Батир.

Вчора поблизу полонини Руна рятувальники знайшли снігохід, на якому їздив заблукалий. Нині чоловіка шукають вже три десятки рятувальників та волонтери. Серед песимістичних сценаріїв розглядають ймовірне падіння в урвище, що розташоване неподалік.

Його складно помітити через “високий сніг”, каже Батир.

“Ми віримо, він повернеться”

До пошуків Івана ввечері суботи долучилися усі чоловіки з його родини: зять, племінник та чоловік сестри – Віктор Веселовський.

У коментарі BBC News Україна Віктор розповів, що Іван часто їздив у гори, ландшафт полонини знає добре. Що могло збити його зі шляху – не знає.

Іван великий прихильник такого дозвілля. Влітку їздить схилами Карпат на квадроциклах. Суботній виїзд мало чим відрізнявся від попередніх.

“Він добре знає цю місцевість, ми віримо, що він впорається, повернеться”, – каже Віктор Веселовський

полонина

Активні пошукові роботи триватимуть ще щонайменше добу. За правилами, розшукувати зниклих можуть 5 діб.

За рішенням керівництва ДСНС, пошуки можуть продовжити до 10.

Пошуки туристів у Карпатах: врятовані та загиблі

Щозими до закарпатських рятувальників надходить з десяток повідомлення про заблукалих туристів.

Більшість із них вдається відшукати упродовж першої доби.

Речниця ДСНС у Закарпатті Наталія Бариг розповідає: з початку року було вже 362 таких виїзди.

Гірські рятувальники ставали свідками як дивовижних історій порятунку, так і довгих пошуків, тривалістю в місяці, коли знайти живими туристів, на жаль, не вдалося.

Провів у горах майже 5 діб

Ігор Грищенко
Підпис до фото,Ігор Грищенко зміг вижити кілька днів у зимових горах без їжі та спеціального спорядження. Фото ліворуч – так він виглядав одразу після того, як його знайшли рятувальники. Фото праворуч – так він виглядав через 2 місяці після тих подій

Взимку 2019-го киянин Ігор Грищенко вважався зниклим безвісти упродовж майже 5 діб. Ігор – професійний лижник, тренер збірної Києва по лижному фрістайлу.

В переддень Різдва, 6 січня, він з другом вирішив піднятися на гору Гимба – одну з найвищих в українських Карпатах. Через хуртовину чоловіки розділилися, що є табу для туристичних груп.

За його словами, вони були метрів за 50, але не бачили один одного. Мобільної мережі не було.

Друг Ігоря – Віталік йшов всю ніч вздовж лісу. На світанку, коли хуртовина стихла, вибрався на хребет і його знайшли рятувальники.

Тоді ж на Гимбі у тій самій хуртовині загубилися ще троє туристів, один з них загинув від переохолодження.

Ігор спав під ялинкою на лижах з камусами: 15 хвилин лежав, потім 15 хвилин робив різні вправи, аби зігрітися.

Після ночівлі хлопець почав далі спускатися, вийшов на струмок і йшов по ньому. На третій день блукання в горах Ігор вийшов до сіновалу та пролежав там майже добу.

Там йому все ж вдалося трохи відігріти телефон і додзвонитися до одного з друзів. Завдяки цьому дзвінку рятувальники дізналися, що він живий.

Під час хуртовини видимість падає до кількох метрів й загубитися можна навіть у добре знайомій місцевості. На Гимбі ж спуски на різні сторони гори дуже схожі
Підпис до фото,Під час хуртовини видимість падає до кількох метрів, загубитися можна навіть у добре знайомій місцевості. На Гимбі ж спуски на різні сторони гори дуже схожі

На четвертий день Ігор знайшов будинок лісника. Біля хатини над ним пролетів вертоліт ДСНС. Тоді його не помітили. Будиночок був обладнаний під житло – з пічкою, варенням, чаєм та цукром. Біля пічки зміг відігріти телефон: чоловік набрав 101.

До пошуків залучили всіх, хто знав ту місцевість, зокрема й лісників. Саме лісники – брати Гаджеги – того вечора і знайшли хлопця. Врятованого доправили до лікарні у Сваляві, а потім перевезли в обласну лікарню в Ужгород.

Внаслідок обмороження IV ступеню Ігор втратив пальці ніг. Повноцінними, з усіма фалангами, залишилися лише два.

“На нашій пам’яті це вперше, коли людину знайшли живою після того, як вона чотири доби блукала у зимових Карпатах”, – зізнавалися тоді у Закарпатському ДСНС, припускали, що це, “напевно рекорд” з виживання.

Два місяці в снігу

місцевість
Підпис до фото,Місцевість, де знайшли тіло загиблого киянина у квітні 2021 року

Пошуки іншого 40-річного киянина тривали майже два місяці. Чоловік заблукав в районі гори Гимба 13 лютого 2021 року.

У лютому-березні рятувальники, лісники та волонтери кілька тижнів розшукували туриста, але так і не знайшли. У пошуках брали участь десятки одиниць техніки та авіація.

40-річного туриста – шукали 21 день, до 5 березня. Тіло знайшли лише 27 квітня.

Пошукова операція тоді ускладнювалася сильними снігопадами — в горах випало до пів метра снігу, повідомляло управління ДСНС України у Закарпатській області. Коли навесні зійшов сніг, рятувальники відновили пошуки і таки знайшли загиблого.

Як написав тоді один з рятувальників, загиблий зумів пережити одну ніч на морозі -15, але вранці зірвався зі снігового та льодового схилу і впав в урвище.

Як вижити взимку в горах

Аби зимовий туризм не перетворився у масштабну пошуково-рятувальну операцію, досвідчені туристи та рятувальники радять дотримуватися низки правил:

Реєстрація та GPS

Необхідно мати з собою GPS, топографічні карти, а головне – навички і досвід перебування у горах. Також треба звернутися до гірських пошуково-рятувальних служб та зареєструватися: залишити свої контакти і маршрут, щоб у разі необхідності фахівці знали, де вас шукати.

Одяг, сірники та ніж

Одяг має відштовхувати сніг і захищати від вітру. А рукавиці краще зігрівають руки, ніж рукавички з окремими пальцями. Досвідчені туристи радять обирати яскравий одяг, здалеку його буде видно краще. Прихопити у гори необхідно герметично запаковані сірники, якісний ніж та ліхтарик. Для їжі можна взяти із собою шоколад.

гори
Підпис до фото,Досвідчені люди радять обирати яскравий одяг для походів у гори

Триматися разом, більше рухатися

У жодному разі не можна йти в гори самому, кажуть фахівці. За їх словами, мінімальна група для походу в гори – четверо людей. У разі необхідності хтось може піти по допомогу, а хтось – лишитися з тим, в кого немає сил.

Заблукалого Ігоря Грищенка врятувало те, що він вставав кожні 15 хвилин і намагався зігрітися, розповіли у ДСНС.

Йти слід лише в тому разі, якщо ви можете орієнтуватися на місцевості. Якщо ні – варто зупинитися, облаштувати укриття і повідомити рятувальникам свої координати.

Такі поради можуть допомогти лише якщо у вас є досвід та потрібні навички перебування в горах. Йти в похід, нехтуючи попередженням рятувальників та не маючи потрібного екіпірування – небезпечно для життя, застерігають фахівці.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp