9°

Україна заборонила імпорт електроенергії з Білорусі та Росії

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заборонила імпорт в Україну російської та білоруської електроенергії до 1 жовтня 2021 року.

Про це повідомив у своєму телеграм-каналі депутат Ради “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко.

“Щойно НКРЕКП заборонила імпорт російської та білоруської електроенергії в Україну до 1 жовтня 2021 року”, – написав він.

Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк пояснив, що комісія ухвалила таке рішення з ініціативи міністра енергетики Германа Галущенка, який звернувся з таким проханням.

“При цьому ми згадуємо і наш досвід, і цю зиму, і згадуємо про баланс інтересів, тому що ми також думаємо і про споживачів, і про те, що теоретично припинення імпорту як ринкового механізму може призводити і до зловживань і маніпуляцій на ринку”, – цитує Тарасюка агентство “Інтерфакс-Україна”.

Він не виключив, що НКРЕКП, ймовірно, продовжить обмеження і після 1 жовтня.

Що це означає

За постановою Нацкомісії тимчасово обмежується пропускна здатність, що розподіляється на добових та місячних аукціонах на 2021 рік, у частині міждержавних перетинів між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного співтовариства, до 0 МВт.

Білорусь та Росія не є сторонами Енергетичного співтовариства, тому імпорт з цих країн заборонений.

Постанова анулює результати річних аукціонів, на яких розподілили пропускну здатність на 2021 рік у частині міждержавних перетинів між Україною та державами, які не є сторонами Енергетичного співтовариства.

Переможцям аукціону відшкодують кошти, які вони сплатили за пропускну здатність, розподілену на річних аукціонах.

Передісторія

З 1 лютого Україна відновила імпорт електроенергії з Росії. Повідомлялося, що поставки з РФ призначені в години пікового навантаження на українську електромережу.

А 5 лютого Україна звернулася до Білорусі з проханням про екстрені постачання 500 МВт електроенергії через аварії на двох теплоелектростанціях – Запорізькій і Курахівській. Через це в центральних регіонах України виник дефіцит електроенергії.

На початку року до цієї ситуації додалися морози та малі запаси вугілля та ТЕС. Під кінець січня вони стали рекордно низькими – менше половини від необхідних.

А ТЕС дають трохи менше третини від усієї електрики в країні. Так само лише вони дозволяють “балансувати” навантаження на систему в години пік, коли споживання стрімко зростає.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp