6°

72 роки тому на Рівненщині народився той самий Грицько Чубай (+ФІЛЬМ)

У цей день, 23 січня, 72 роки тому на Рівненщині в с. Березини (в 1949 році входило до Радивилівського району, зараз – Дубенський район) народився Григорій Чубай – видатний український поет, перекладач, культова постать українського андеграунду 1960-70-х рр., батько лідера гурту “Плач Єремії”.

72 роки тому на Рівненщині народився той самий Грицько Чубай (+фільм)

Григорій Чубай, більше відомий як Грицько Чубай, – видавець самвидавного літературно-мистецького часопису “Скриня” (1949-1982). 23 січня цього року на телеканалі “Еспресо” вийде документальний телевізійний фільм “Чубай. Говорити знову”. Трейлер фільму:

– Це буде документальна драма і мета її в тому, щоб розповісти історію драматичного життя Чубая, переосмислити його поезію в контексті його життєвих обставин, нарешті відкрити її для людей не знайомих з його творчістю. Конфлікт життя Грицька – це конфлікт людини з тоталітарною системою, – говорить режисер фільму Михайло Крупієвський.

72 роки тому на Рівненщині народився той самий Грицько Чубай (+фільм)

Григорій Чубай прожив 33 роки, за ним із 17-річного віку наглядали органи безпеки СРСР. За час переслідувань Чубай написав близько сотні різних за жанром віршів – балад, поем, верлібрів.

У 18 років він написав поему “Вертеп”

“А світ – вертеп. Кажу я з гіркотою: цей світ – вертеп… І, мабуть, щонайважче – у ньому залишатися собою, від перших днів своїх і до останніх не бути ні актором, ні суфлером, ні лялькою на пальчиках облудних, а лиш собою кожної години, а лиш собою кожної хвилини, з лицем одвертим твердо йти на кін…”

Грицько Чубай
72 роки тому на Рівненщині народився той самий Грицько Чубай (+фільм)
Григорій Чубай

Поет часто був безробітним, працював робітником сцени у театрі Заньковецької, вантажником, художником-оформлювачем на ізоляторному заводі. Самі ж твори Чубая в Україні вийшли лише через 15 років після його смерті.

Його діти – Тарас та Соломія – відомі музиканти, які поклали на музику велику кількість творів батька, популяризують її. Творчість Грицька Чубая найчастіше знаходить прихильників через музику рок-гурту “Плач Єремії”.

– Варто розгорнути сторінки його “П’ятикнижжя” й почитати поезію. Ви здивуєтеся, здригнетеся, подумаєте, що це європейського поета переклали українською. Та ні. Це він. Грицько. Чубай.” – Ігор Ліпницький, “Артефакт”.

Фільм “Чубай” кінорежисера, поета, перекладача, музиканта Олександра Фразе-Фразенка:


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp