14°

Четверта світова війна у розпалі

Як би ми не ставилися до миру в усьому світі, з яким би передінфактним завмиранням серця не слухали повідомлення про назрівання чергового збройного конфлікту, і що б ми не думали про розпалювання війн в цілому, ми не можемо заперечувати той факт, що війна – це основна динамічна характеристика історичного процесу, яка надає йому обов’язкову безперервність і логіку. Адже війна в першу чергу є нічим іншим, як одним з найдревніших способів соціальної взаємодії. Так би мовити, одним з ключових понять буття. Ще антична міфологія інтерпретувала весь світ як поле битви, а життя порівнювала з боротьбою взаємовиключень.

Free image/jpeg, Resolution: 1280×1024, File size: 258Kb, Atomic Bomb Explosion

Навряд чи коли-небудь Земля-матінка охолоне від всіх воєн, які рили її своєю люттю і зрошували гемоглобіном. Так скільки ж їх було за всю нашу історію? Відповісти на це запитання сьогодні неможливо. Маємо на увазі точні дані. У різних джерелах наводяться різні цифри. Швейцарський вчений Жан-Жак Бабель в 1959 році нарахував, що за останні 5 тис. років відбулося в середньому близько 15 000 військових конфліктів.

Якщо ви хочете зрозуміти, що несуть з собою війни, то варто звернутися до наслідків двох перших світових конфліктів. Так, у Першій світовій загинуло близько 30 млн чоловік, а матеріальних засобів було знищено на $28 млрд. У Другій світовій на полях битв залишилося 50 млн чоловік, а вартість руйнувань досягла неймовірної суми – $316 млрд. І після цього ми будемо відмовлятися від своєї войовничої природи і основоположного принципу насильницького вирішення розбіжностей? В будь-якому випадку, у кожної розсудливої ​​людини постає запитання щодо того, чи можливі тотальні війни в майбутньому. І якщо можливі, то якими вони будуть.

По-перше, потрібно сказати, що війни майбутнього будуть відрізнятися від усього того, що відбувалося до сих пір. Трохи заспокоює той факт, що експерти говорять про те, ніби загроза розв’язання ядерної війни на даний момент мінімальна, що обумовлено політикою провідних світових держав. Але це все голі припущення. Існують і не менш авторитетні полярні думки. Прогнози щодо майбутніх воєн ґрунтуються в першу чергу на тому, що в світі триває неконтрольоване розповсюдження ядерної зброї і ядерних матеріалів, а також сучасних біологічних технологій для виробництва однойменної зброї.

Війни майбутнього будуть безконтактними. Перемога в них буде досягатися шляхом розгрому економічного потенціалу противника. Та не потрібно недооцінювати і силу традиційних армій. Але за яким би сценарієм не розвивалися події в майбутньому, війни будуть вигравати вчені в лабораторіях і кабінетах. За багатьма прогнозами, наука в недалекому майбутньому може досягти таких висот, що буде здатна впливати на деякі глобальні природні процеси. Не виключено, що вчені дійдуть до того, що навчаться викликати цунамі і землетруси, активізувати вулканічну діяльність і навіть змінювати напрямок течії річок.

Екіпірування солдата майбутнього зміниться докорінно і дозволить зменшити втрати особового складу на 60-70%. Землю і повітря будуть контролювати роботи, сенсори і дрони. А солдат зможе самостійно стежити за станом свого здоров’я за допомогою автоматичних аналізаторів і глобальної системи медичної інформації. Так що майбутнє готує нам чимало сюрпризів, до яких ми можемо бути не готові.

Сьогодні почастішала риторика про Четверту світову війну. «Як так?» – запитаєте ви. «Адже їх всього було дві!». Так, але на сьогоднішній момент багато фахівців звикли вважати Третьою світовою «холодну війну» між капіталізмом і табором світлого соціалізму. Відносно Четвертої світової війни досі точаться дискусії. Одні кажуть, що це гіпотетична можливість, інші – що вона вже почалася і триває. Колишній директор ЦРУ Джеймс Вулсі змушений був визнати, що США в’язалася в Четверту світову, яка має всі шанси на те, щоб затягнутися на десятиріччя.

Саме поняття Четвертої світової поки що не визнано ні в наукових колах, ні в політиці, ні, тим більше, в суспільній свідомості. Але це зовсім не свідчить про те, що розмови про неї є маячнею. Можливо, все криється в нашому стереотипному сприйнятті самого явища війни? Відмінність сьогоднішніх військових дій полягає в тому, що війна ніким офіційно не оголошувалася, і однозначної дати свого початку вона теж не має. В той час як навіть у Третьої світової є формальна дата свого початку – виступ Черчілля у Фултоні у 1946-му, коли він у присутності Трумена оголосив «хрестовий похід» проти комунізму. Хоча деякі історики кажуть, що датою початку Четвертої світової можна вважати 11 вересня 2001 року, коли Нью-Йорк і Вашингтон були ошелешені небувалими терактами.

Якщо оцінювати процес загальносвітового конфлікту, то він досить масштабний, щоб говорити про нього як про війну: бойові дії в Афганістані, операції в Сомалі, Колумбії, Грузії, Ємені та на Філіппінах, війна в Іраку, загострення арабо-ізраїльських відносин, військово-політичний тиск на Іран і Корею, війна на українському Сході. І це не враховуючи усе те, що ми не в силах зрозуміти на сьогоднішньому етапі.

Які ж особливості цієї війни, і чим вона відрізняється від усіх попередніх конфліктів? Ключовий момент – це її тісний зв’язок з епохальної глобалізацією. Можна сміливо стверджувати, що сама війна і спровокована цією глобалізацією, яка гучно заявила про себе на початку 1990-х. Тому часто її ще називають Першою глобальною війною.

Крім того, Четверта світова війна є перманентною, тобто вона безперервно розширюється в часі і просторі.

І якщо у всіх війнах минулого головним чином виступали дві конкуруючі системи, то сьогоднішня війна – це протистояння так званого «золотого мільярда» (Захід, населення якого становить приблизно 20% від усього людства) і решти населення земної кулі.

Не можна не згадати і про світовий тероризм. Це ніби мастило, яке вчасно підлили у полум’я. Багато хто вважає, що тероризм – це міфічний образ, який створюється спеціально для того, аби приховати справжні стратегічні цілі США і їх союзників. Адже це, в принципі, дуже вдала концепція – використовувати ідею неприйняття ісламом демократичних цінностей і перевести боротьбу з міжнародним тероризмом в площину війни західного світу зі східним.

Світ змінюється, і фантом війни стає все більш виразним. І якщо озиратися і аналізувати весь історичний досвід людства, можна зрозуміти, що нас нічого не вчить. І що війна неминуча. Війна, яка стане якісно новим поняттям з апокаліптичними рисами: нова тактика, найсучасніша зброя, активне використання кіберпростору і (помилкою буде не врахувати такий розвиток подій) ядерної зброї.

Якщо в першому акті на сцені з’являється рушниця, вона не обов’язково має дотягнути до кінця вистави, щоб вистрілити. Хочеться згадати слова Кеннеді, який стверджував, що «або людство покінчить з війною, або війна покінчить з людством». Можливо, війна вже зробила свій четвертий хід. Наша черга.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp