
Чому понад 145 тисяч військових пенсіонерів призовного віку не служать?

В Україні понад 145 тисяч чоловіків призовного віку, які є військовими пенсіонерами, наразі не проходять службу у війську. Йдеться про осіб, які не працюють, не мають інвалідності та отримують пенсію за вислугу років. Про це повідомляє Економічна правда з посиланням на дані Міністерства соціальної політики.
Загалом в Україні нараховується близько 635,8 тисячі колишніх військовослужбовців і працівників силових структур, які отримують спецпенсії. Середній вік виходу на пенсію — 51 рік. Водночас серед них близько 145,2 тисячі — це чоловіки до 60 років, які не мобілізовані й не перебувають на військовій службі.
Чинне законодавство, що регулює виплати таким категоріям громадян, було ухвалене ще до повномасштабного вторгнення РФ. Воно дозволяє виходити на пенсію з 45 років за наявності 25 років вислуги. Розмір виплат визначається за спеціальною формулою і може становити до 70% від грошового забезпечення тих, хто нині служить на аналогічних посадах.
Проте це законодавство не враховує факт участі в бойових діях — пільги надаються за посадою, а не за безпосередню участь у захисті держави. Через це мобілізовані громадяни, які воюють на рівні з кадровими військовими, не мають права на аналогічні пенсійні пільги. Єдиною поступкою для них є можливість вийти на пенсію на пʼять років раніше.
У зв’язку з цим в уряді вже заявляють про необхідність перегляду підходу до надання пенсій. Пріоритетною має стати саме участь у бойових діях — тобто статус учасника бойових дій (УБД), а не лише приналежність до силових структур. Очікується, що відповідні законодавчі зміни можуть бути ініційовані найближчим часом.