19°

Чи матимуть орендарі землі пріорітетне право на її купівлю?

слуга народу рівне

Сьогодні в Рівному відбулася робоча зустріч депутатів Верховної Ради з представниками сільських господарств та фермерів області. Основним питанням обговорення були виклики та ризики зняття мораторію на продаж землі.

Як зазначив народний депутат від Рівненщини Дмитро Соломчук, зараз іде робота над змінами проєкту до закону.  Через це народні обранці та місцеві аграрії мають розробити поправки та пропозиції до проєкту даного законотворочого документу. Ці напрацювання будуть внесені на розгляд комітету Верховної Ради з аграрної політики України.

Поки основним моментом продажу землі є захист українських фермерів. Так, проєктом закону передбачено, що першочергово пайові землі зможуть придбати ті фермери та агропідприємства, які орендують та обробляють земельні наділи до 500 гектарів. Саме їм в першу чергу буде надана така можливість.

Держава сприятиме цьому і надаватиме кредит під заставу самої земельної ділянки, намір яку мають купити ті чи інші фермери під 5-6 відсотків річних. Принаймні, про це йдеться в попередньому проєкті закону.  При цьому агрохолдинги не зможуть відразу взяти участь в купівлі землі, адже вони будуть змушені чекати в черзі. Юридичні особи зможуть взяти участь в торгах через 3 роки після початку продажу паїв.

Згідно проєкту закону, процес продажу-купівлі землі виглядає наступним чином: пайовик звертається до фермера чи аналогічного підприємства з пропозицією продати останнім земельну ділянку. Попередньо вартість одного гектару коливатиметься від 23 до 25 тисяч гривень. Якщо ж, пайовик не захоче продавати пай тим,  хто зараз обробляє його земельну ділянку, він зможе виставити його на аукціон через систему продажів та закупівель Prozzoro. Та навіть після цього нинішній орендар матиме перевагу на купівлю земельної ділянки, якщо запропонує кращу ціну, і пайовик на це погодиться. 

Щодо купівлі землі сільськогосподарського призначення іноземцями – чіткого бачення немає. Попередньо, це зможуть зробити тільки юридичні особи, зареєстровані в Україні. Та при цьому іноземцям нічого не буде заважати реєструвати такі юр. особи в полі українського законодавства .

Якщо власники паїв не будуть продавати свої ділянки, то їх потрібно буде здавати в оренду фермерам чи аграрним підприємствам. В іншому випадку, якщо земля не буде оброблятися більше одного року, то вона буде відчужена на користь держави чи місцевої ОТГ а потім виставлена на продаж. 

Ще один депутат від Рівнещини Олександр Салійчук, член комітету Верховної Ради з аграрної політики України, зазначив, що зараз є чітка позиція Президента – ринок землі повинен працювати, та при цьому мають бути враховані інтереси усіх учасників ринку.

Даний закон має вступити в силу з 1 жовтня 2020 року.

Редакція Інформаційного потоку Рівне зазначає – викладена інформація є проєктом закону, а не законом, який поданий на розгляд. Депутати розглядатимуть кінцевий документ 1 жовтня 2019 року.

 

олександр салійчук
продаж землі

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp