8°

погода у Рівному

Двомісячне немовля опинилося в реанімації через отруєння нітратами у воді

У неділю, 11 серпня, в реанімаційне відділення Рівненської обласної дитячої лікарні було госпіталізовано двомісячну дитину.

Наступного дня після проведенння реанімаційних заходів дитину перевели до відділення патології новонароджених Рівненської ОДЛ. 

Дитина отруїлася харчовою сумішшю, яку приготували на воді з індвидуального колодязя. Вміст нітратів у цій воді перевищував норму у 12 разів.

Довідка: Нітрати — це солі азотної кислоти, багато з яких під назвою «селітри» широко використовуються в якості мінеральних добрив у сільському господарстві та промисловості. Крім того, нітрати є природним продуктом колообігу азоту в біосфері та головною формою неорганічного азоту в ґрунті. На жаль, у результаті нераціональної та непоміркованої діяльності людини виникло порушення його екологічного балансу, яке спричинило накопичення нітратів у рослинних продуктах та питній воді. А це призвело до різкого збільшення нітратного навантаження на організм людини.
Нітрати добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, швидко потрапляють у кров і розносяться по всьому організму. Саме тому при надходженні в організм людини нітратів у дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина гострого або хронічного нітратного отруєння.

Вода, забруднена ними, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для немовлят у перші місяці життя. Якщо дитині віком до 3 місяців розвести дитячу суміш водою, яка містить 80—100 мг/л нітратів, у неї може виникнути гостре отруєння.
Сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів із води в умовах децентралізованого водопостачання. Тому для запобігання виникненню водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей заборонено вживати забруднену нітратами питну воду.

Небезпечної дії нітратів можна уникнути, дотримуючись наступних порад:

  • Якщо вміст нітратів у воді перевищує допустиму норму (50 мг/л), не використовуйте її для пиття та приготування їжі. Особливо це стосується дітей до трьох років і вагітних жінок. Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність. 
  • Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак. Нехай це не вводить вас в оману.
  • Ніколи не розводьте дитячу суміш колодязною водою, якщо не впевнені в її якості. Забруднену нітратами воду можна використовувати для миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо. 

У Рівненській області зазвичай перевищення вмісту нітратів у питній воді спостерігається у сільській місцевості, забезпечення якої здійснюється переважно за рахунок джерел децентралізованого водопостачання (колодязів, каптажів).

Якщо ви піклуєтесь про своє здоров’я та здоров’я рідних і вас цікавить якісті питної води, яку ви споживаєте – звертайтеся до ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» за адресою м. Рівне, вул. Котляревського 3 або до структурних підрозділів у своїх районах, де спеціалісти нададуть кваліфіковану консультацію та в найкоротший термін проведуть дослідження води.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp