9°

Дитсадок у Колоденці: сотні тисяч на документацію, село і німці

Найбільшому селу Корнинської громади Колоденці потрібен дитячий садок. Але його немає. Він давно мав бути побудований, але щось пішло не так. Чому у населеному пункті, де мешкає більше 4 тис. мешканців, досі немає дошкільного освітнього закладу? Питання з ароматом гамлетівської риторики. Але ми все ж спробуємо відповісти на нього.

 Розпочалася ця історія ще на початку 2000-х років, коли Корнинська сільська рада продала на аукціоні місцевий дитячий садок. Тоді в кріслі очільника сиділа Ольга Романишина. Саме та, на яку в 2014 році жителі Колоденки та Корнина приходили скаржитися головному прокурору Рівненщини Сергію Кубраку за земельний дерибан. Тоді мова йшла про роздачу земельних ділянок для сільських депутатів, їх родичів та місцевих чиновників.

Про такий дитсадок мешканці Колоденки поки лише мріють (фото volga.lutsk.ua)

Коли у 2008 році Рівненська облрада приймала програму побудови або реконструкції дитячих садочків, у списку населених пунктів Колоденки не виявилося і Корнинська сільска рада не проявила ініціативи. Лише за активної позиції депутата районної ради Антона Кузьмича будівництво дитячого садочку було внесене до згаданої обласної програми. Програма давно закінчилася, а коштів так і не виділили.

Вже в 2011 році Ольга Романишина офіційно заявила, що в Колоденці з’явиться дитячий садок – впродовж двох років. Кошти у сумі 200 тис. на виготовлення проектно-кошторисної документації були освоєні, але далі справа не пішла.

У 2014 році Колоденка обрала нового сільського голову. Так як термін дії проєктних документів вийшов, довелося виробляти новий проєкт, на котрий витратили небагато-немало знову 200 тисяч гривень. Питання будівництва садочка постійно було на контролі громадської ради при Рівненській райдержадміністрації, проводились круглі столи, зустрічі з розробниками проекту, сільським головою. Тодішній очільник Рівненського району Володимир Пилипчук обіцяв, що будівництво ось-ось розпочнеться…

А батьки змушені були домовлятися, щоб возити дітей в дитячі садочки Рівного, Тайкур та Корнина.

Умови проведення електронних торгів на сайті tendergid.ua

У 2018-му на інформаційному сайті держзакупівель з’явилось повідомлення про те, що Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської облдержадміністрації почав шукати підрядника для будівництва багатостраждального дитсадочку у Колоденці, який обійдеться в понад 40 млн гривень. Така сума непідйомна для сільради, тому в якості основного джерела фінансування повинен був виступити Державний фонд регіонального розвитку. У селі мала з’явитися сучасна двоповерхова споруда ДНЗ на 80 місць.

У 2019 році за 2 тижні перед виборами у селі Колоденка розпочалося «будівництво століття»: пан Вознюк Юрій Володимирович, який сподівався стати народним депутатом України IX скликання, загнав у село екскаватор. До речі, кошти на початок будівельних робіт були виділені з бюджету сільради. Копнувши декілька разів, землерийна машина поїхала геть. Без продовження. Залишився лише покинутий усіма і ображений на весь світ паспорт об’єкту будівництва. Без будівництва. Без об’єкту.

На початок будівництва дитячого майданчика в Колоденці виділили із місцевого
бюджету та інфраструктурної субвенції (фото Рівненської РДА)

Чому ж не продовжили роботи? Ходять чутки, що при розробці проектно-кошторисної документації експерти не врахували один нюанс – земля, яка виділялася під садочок, мала мулистий шар підґрунтя, рясно насичений водою. Кажучи по простому, ДНЗ хотіли будувати на плавуні. Сторожили розповідають, що в роки Другої світової війни під час відступу німецькі загарбники потопили у цьому болоті зброю і боєприпаси.

Чутки підтвердилися. Спочатку для закладки фундаменту у землю вбивали 6-ти метрові палі. Вони зникли у безодні. Та ж доля спіткала і 9-ти метрові конструкційні основи будівлі. А так як дитячий садочок передбачає побудову протирадіаційного укриття, то всі обіцянки звести у Колоденці ДНЗ потонули разом з палями.

Народний депутат Верховної ради України 9-го скликання
(з липня 2019 року)

Редакція нашого видання звернулася до народного депутата України Олександра Салійчука, щоб прояснити це питання. Виявилося, що Олександр В’ячеславович активно займається лобіюванням цього проекту.

Я проблему дуже добре знаю. З 2008 року вже виросло покоління дітей, які повинні були ходити в сільський садочок Колоденки, однак їхні батьки звернулися до мене з питанням: «Чи наші внуки матимуть можливість отримати обов’язкову дошкільну освіту в рідному селі?». Влада затвердила перелік тих проектів, які можна профінансувати за кошти ДФРР у 2021 році», – каже Олександр Салійчук. «Перемогли ті ініціативи, котрі набрали найбільше балів представників обласної комісії з відбору інвестпроектів та програм. З більш ніж 50 проектів 30-ти відсотковий бар’єр подолали 39. Серед них і будівництво дитячого дошкільного закладу по вул. Свободи, 14 в селі Колоденка. На цей проект передбачено майже 42 млн гривень. Я тримаю руку на пульсі і докладаю усіх можливих зусиль для того, щоб мешканці Колоденки змогли водити своїх діточок у сучасний садок, який буде відповідати стандарту, що визначається Базовим компонентом дошкільної освіти. Дошкільна освіта є обов’язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні. Що може бути важливіше за цілісний розвиток дитини, її фізичні, інтелектуальні і творчі здібності, соціалізацію та формування необхідних життєвих навичок? Відповідь очевидна.

Можна багато говорити про доступність дошкільної освіти, умови для повноцінного розвитку дітей, створення нових робочих місць, підвищення довіри до виконавчої влади та зменшення соціальної напруженості у суспільстві. Але поки мешканці Колоденки змушені возити своїх нащадків у дитсадки Рівного, Тайкур та Корнина. Репутація Олександра Салійчука дає всі підстави надіятися на те, що ситуація зміниться, і у Колоденці таки з’явиться дитячий садочок.

На завершення, народний обранець зазначив, що він не розуміє сільську раду, яка не трубить у всі труби про необхідність будівництва чи добудови Колоденського ліцею, де навчання проходить у дві зміни і учні 3-4 класів у темну пору доби мають перетинати найнебезпечнішу ділянку траси «Київ-Чоп» поблизу ресторанно-готельного комплексу «4 на 4» і пообіцяв звернутися до Національної поліції щодо оприлюднення статистики з аварійності на зазначеній ділянці в с. Колоденка.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp