3°

Екологічна облога «Дубноводоканалу»: турбота про довкілля, службова помста чи політичне замовлення?

Джерело: Рівне Вечірнє

З квадрокоптером, імовірно, придбаним за власний кошт пальним і без згоди керівництва комунального підприємства Державна екологічна інспекція Поліського округу цьогоріч проводила позапланову перевірку «Дубноводоканалу». Чому таку увагу та наполегливість контролюючий орган виявив саме зараз і саме до цього підприємства? Адже, мабуть, в окрузі більш ніж достатньо проблемних виробництв. А тут в інспекції, якій давно не виділяли коштів навіть на пально-мастильні матеріали, проводять недешеві аерозйомки дроном. Така старанність викликає щонайменше подив.

Перевірили, виявили, оштрафували, усунули недоліки. Здається, саме таким чином контролюючі екологічні інстанції повинні виконувати свою благородну місію – захищати людей та довкілля. Звісно, все в межах закону – без зловживань, корупції і, що зовсім неприпустимо, – політичного замовлення. Та чи завжди контролюючі органи діють лише в інтересах громади та закону?

Цьогоріч 6 лютого Державна екологічна інспекція Поліського округу провела позапланову перевірку Комунального підприємства «Дубноводоканал». Приводом стало доручення прем’єр-міністра Олексія Гончарука від 23 січня 2020 року. Тодішній головний урядовець країни звернувся до т.в.о. голови Державної екологічної інспекції Єгора Фірсова:

«Прошу забезпечити в установленому порядку здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідних суб’єктів господарювання та у разі необхідності вжити заходів реагування».

У переліку підприємств, які потребували такої термінової перевірки, чомусь опинилося лишень одне підприємство з нашої області – КП «Дубноводоканал». Уявляєте собі такий парадокс? У регіоні, де функціонують підприємства хімічної, цементної, деревообробної промисловості та атомної енергетики, виявляється, найбільшу загрозу для навколишнього середовища становить міське водопостачальне підприємство в Дубенському районі Рівненської області. Причому частота перевірок підприємства зростає в геометричній прогресії. Остання, планова, була торік у січні. А вже за кілька місяців інспекція навідалася знову. Без попередження. Оскільки відповідних документів інспектори не пред’явили, то керівництво «Дубноводоканалу» на територію підприємства їх тоді не допустило.

Директор КП Сергій Кирчук у розмові з нами пояснив:
– На мій погляд, це якесь упереджене ставлення. Ви, мабуть, знаєте, що ми влітку не допустили до проведення перевірки? Справа в тому, що три місяці перед тим була планова перевірка. І ми їх допустили. А тут раптом через три місяці «прилітають» на позапланову. Причому планова перевірка була з екології, Держпромспоживслужби. Нас перевіряли три контролюючі організації. Був лист і розпорядження, щоб дати нормально, ритмічно працювати підприємствам, всі перевірки зводилися в один місяць, їх відбували, й далі протягом року мало підприємство працювати, виконувати обов’язки і не штормити тими перевірками.

– А тоді, коли проводили планову перевірку, вони мали до вас якісь претензії? Можливо, виявили якісь порушення?
 Вони виявили порушення, які є фактично на кожному підприємстві. Було складено акти, оплачено працівниками штрафи. Підприємству висловили претензію. Вона також була оплачена.

– А чому ж екоінспектори прийшли знову? Вони пояснили, яка причина позапланової перевірки?
– Обґрунтування: на виконання попереднього припису. Хоча квитанції, чеки, платіжки про сплачені штрафи їм надали відразу після закінчення перевірки. Це ж фінансові справи, вони ж контролюються. Все підшивається в бухгалтерію. Ми все сплатили й надали їм копії платіжних документів.

Втім, у Державній екологічній інспекції кажуть: вирішили провести повторну перевірку, бо, мовляв, громадяни постійно скаржаться:

– Минулого року нас не пустили в жовтні або в листопаді (насправді, як зазначено в Акті інспекції, спроба перевірки відбулася в липні. – Ред.), не пам’ятаю. Нас не пустили. Було там багато скарг… Ми направили на позаплановий захід – нас туди не допустив на перевірку директор цього водоканалу, – розповів нам т.в.о. начальника Державної екологічної інспекції Поліського округу Сергій Федоренко.

Ми вирішили пересвідчитися, що інспекцію справді штурмують занепокоєні громадяни. А відтак звернулися з інформаційним запитом, в якому попросили навести статистику таких скарг. На жаль, відповіді на це питання інспекція не надала. То чи були насправді ті скарги?

Тоді що ж стало приводом для постійних «набігів» інспекції на КП «Дубноводоканал»? Цього не розуміє і директор «Дубноводоканалу».

– Коли вони приїхали з позаплановою перевіркою, юристи ознайомилися з документами, й ми надали їм обґрунтовану відповідь, чому їх не допустили. Я чесно вам скажу: очікував, що як у будь-якій правовій державі буде суд і рішенням суду або визнають нашу правоту, або неправоту. І якби суд, відповідно, визнав, що ми неправі, ми б їх допустили за рішенням суду. Тут вже без варіантів. Але чомусь такого звернення з їхнього боку не було. Залишилися особисті образи. Ось тепер ми потрапили в цей список. Я не думаю, що прем’єр його складав. Це робили списки за поданням із місць, – пояснив директор «Дубноводоканалу».

Сергій Кирчук припускає, що особисту образу на них може мати начальник відділу Державного екологічного нагляду (контролю) водних ресурсів Олена Пісковець. Мовляв, те, що торік влітку її не допустили на територію підприємства, вона надто болісно сприйняла на власну адресу. На підприємстві кажуть, що під час проведення перевірки вона поводилася зухвало та страхала зганьбити «Дубноводоканал» на всю Україну. Згадують, що наче інспекторка натякала, як можна уникнути неприємностей і в приклад наводила досвід такої роботи в іншому районі. Там, мовляв, проблемне підприємство платить водоканалу щомісяця по 10-12 тис. грн і в тамтешнього директора комунального підприємства жодних проблем з Держекоінпекцією немає. Як розуміти такі поради від екоінспекторки? Хіба це не є спонуканням до надання неправомірної вигод, простіше кажучи, хабара?

На підприємстві нарікають, що екоінспектори під час перевірки наче відбирали проби води з порушеннями, а Олена Пісковець наполягала, аби майстер «Дубноводоканалу» підписав чисті бланки протоколів перевірки.

Ми хотіли запитати в Олени Пісковець, чи все це правда. Та, на жаль, на дзвінки вона не відповіла й, за дивним збігом обставин, одразу після перевірки опинилася у відпустці. Можливо, правоохоронцям вдасться оперативніше зв’язатися з чиновницею.

Ми ж зателефонували її безпосередньому керівнику – начальнику управління державного екологічного нагляду(контролю) в Рівненській області Сергію Пашковському. Він підтвердив, що його підлегла наразі у відпустці, а про такий інцидент йому нічого не відомо.

– При мені, при моїй присутності таких слів я не чув абсолютно, хто там що кому погрожував. Я знаю, що ми зустрічалися з директором «Дубноводоканалу», конструктивно поспілкувалися. Провели цю перевірку відповідноі до вимог, згідно з чинним законодавством. Жодних заперечень нам на сьогодні не надходило стосовно упередженості.

Виправдовує Олену Пісковець і в.о. начальника Державної екологічної інспекції Поліського округу Сергій Федоренко. Він каже, що такого бути не могло. Насправді ж, за його словами, КП «Дубноводоканал» засмічує навколишнє середовище і забруднює небезпечними викидами річку Іква. І у відповідь на запит інспекція відправила нам депутатське звернення екс-нардепа Ігоря Луценка від 9 липня 2019 року. В ньому тодішній парламентар просить керівництво Рівненської облдержадміністрації та міського голову Дубна Василя Антонюка: «ініціювати проведення системного моніторингу впливу згаданого вище скиду на екологічну систему річки Іква в цьому регіоні; ініціювати здійснення контролю за поточним станом навколишнього природного середовища навколо вулиці Паркова та вулиці Тиха; ініціювати здійснення перевірки діяльності КП «Дубноводоканал» на відповідність вимогам чинного законодавства України».

Схоже, цей депутатський запит працівники інспекції й використали як привід для позапланової перевірки. Щоправда, як зазначено в акті інспекції, складеному за результатами непроведення позапланового заходу від 24.07.2019, підставою стало те, що КП начебто не надіслало звіт про виконання пунктів припису планової перевірки. Хоча, як запевнив керівник Сергій Кирчук, всі копії платіжок за фактами виявлених недоліків було надано інспекції.

Та систематичні перевірки КП «Дубноводоканал» все одно продовжилися. 18 лютого працівники Державної екологічної інспекції знову навідалися. Але вже не самі, а з квадрокоптером. Як стверджують працівники комунального підприємства, автомобіль, що не перебуває на балансі інспекції, заїхав на сміттєзвалище. Після чого один з пасажирів автомобіля знімав дроном зазначену територію з повітря.

У розмові з нами т.в.о. начальника Державної екологічної інспекції Поліського округу Сергій Федоренко підтвердив, що його підопічні справді проводили зйомку:
– Зйомки квадрокоптером відбувалися. Звичайно. Території очисних споруд, сміттєзвалища теж. Там все наочно видно, наскільки забруднено все навколишнє середовище.

– А «Дубноводоканал» повідомляли про те, що будуть такі зйомки?
 А чому ми повинні повідомляти, що будуть такі зйомки? Ми знімали територію не “Дубноводоканалу”, ми знімали території навколо, там очисних споруд і тому подібне. Чому ми “Дубноводоканал” мали про це повідомляти? Ви, я думаю, допит мені вчинили…

– Я хочу почути вашу позицію.
– Моя позиція – це однозначно все по закону повинно бути. Все. Іншого не може бути. В межах та спосіб, передбачений законом.

Звісно, все має бути за законом. Тому ми були впевнені, що працівники інспекції за законом нададуть нам відповідь щодо того, чи перебуває у них на балансі квадрокоптер. Та це питання, на жаль, теж проігнорували.

Тому ми зателефонували начальнику управління державного екологічного нагляду (контролю) в Рівненській області Сергію Пашковському. Він, кажуть, був присутній на підприємстві під час перевірки і зйомок дроном. Але, як не дивно, причетність інспекції до відеофіксації заперечив. Пояснив: квадрокоптер не їхній, знімали не для інспекції, оскільки в них на балансі такої техніки немає.

-У мене є інформація, що інспекція знімала квадрокоптером територію сміттєзвалища. Було таке?
– Ні, ми не знімали. Я знаю, хто знімав. Це вже, скажем, конфіденційна інформація.

– Тобто це не ви знімали?
-Ні, звичайно.

– Те, що там зафільмували, не для інспекції?
– Звідки я знаю, хто там що знімав і для чого. Дадуть нам цю зйомку – будем використовувати в роботі. Не передадуть, ну, це вже таке діло. Я не знаю, для кого відео.

– Просто Федоренко Сергій Миколайович (в.о. начальника Державної екологічної інспекції Поліського округу. – Ред.) сказав, що це знімали ви. І відео було для вас.
– Ну я, допустим, не знаю, кому Федоренко що говорив і як коментував. Можливо, він замовляв. Ну то вибачте, я тут не в курсі.

– Але ж ви були присутні в той момент, коли знімали з квадрокоптера, правильно я розумію?
– Я був присутній під час проведення перевірки.

– Але там, де проводили зйомку, вас не було?
– А коли проводилася зйомка, ми якраз проводили перевірку.

Тож хоча Сергій Пашковський «відхрещується» від причетності інспекції до зйомок квадроптером, його керівник підтвердив, що зйомки проводили для них. За які кошти і хто – нам так і не розповіли, посилаючись на нібито конфіденційність цієї інформації. Тому ми вирішили з’ясувати, в яку суму обійдеться оренда дрона разом з оператором. Знайти пропозиції в Інтернеті нескладно. Виявляється, така послуга обійдеться замовнику в сім тисяч гривень. Окрім того, як ми дізналися з відповіді інспекції, з початку року пальне для автомобілів, які використовують інспектори для перевірок, не закуповувалося. Звідки гроші? – запитали у начальника екологічного нагляду в Рівненській області Сергія Пашковського:

– У відповіді на запит ви (інспекція) написали, що вам не надавали кошти на пально-мастильні матеріали. То яким чином ви їхали з Рівного в Дубно, тобто за який кошт заправляли автомобілі?
– Ну, зверніться тоді до нашого керівництва, до нашої бухгалтерії… Інспектори приїжджали власними автомобілями.

– То ваші співробітники працюють з дуже великим ентузіазмом? Вони за свої кошти заправляють свої автомобілі і їдуть на перевірку? Правильно?
– Ні, неправильно. Ми можемо їхати і маршруткою, і пішки ходити, якщо це по місту. Як получається – так і реагуємо.

То що ж виходить? Сумлінних інспекторів настільки непокоїть питання забруднення річки Іква і навколишнього середовища, що вони, ймовірно, склалися на бензин та оренду квадрокоптера? Не надто віриться в таку відданість справі. Правда ж? Але хто ж тоді оплатив цю послугу і навіщо? І де та для чого використовуватимуть відео, на якому зафіксовано сміттєзвалище та очисні споруди? Чому така наполегливість і самовідданість у роботі працівників інспекції виявилася незадовго до місцевих виборів?

Ми не стверджуємо, що тут може бути політичне підґрунтя. Більше того – сподіваємося, що наші підозри не підтвердяться.

Далі буде…

P.S. Доки наш матеріал готувався до друку, Державна екологічна інспекція оприлюднила в ЗМІ відео з квадрокоптера зі своїм логотипом.

Світлана Ковальчук

 

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp