12°

Експорт продукції машинобудування: яке місце України на світовому ринку та як на нього вплинула війна

Машинобудування є найскладнішою та найбільш розмежованою галуззю промисловості, що виробляє машини, різноманітні агрегати та устаткування побутового, військового та промислового призначення, включно з апаратурою для наукових досліджень. Це базова сфера промисловості в Україні, від якої залежить стабільність розвитку багатьох інших економічних галузей.

На сьогодні, це одна з провідних сфер, яка використовує інновації. Машинобудування посідає друге місце за кількістю інноваційних підприємств у країні, після нафтопереробних. Разом з інформаційними технологіями, воно здатне створити окремий економічний сектор з підвищеним рівнем потенціалу для створення подальшого втілення інновацій у різних категоріях. 

Потенціал українського машинобудування

Україна має величезну виробничу базу, орієнтовану на сектор важкої промисловості. Водночас машинобудування залишається однією з ключових категорій підтримки економіки країни, зокрема тому, що певна частина продукції йде на експорт.

Так, сектор машинобудівної промисловості України представлений цілою мережею відповідних підприємств, що спеціалізуються на виробництві:

  • авіаційних моторів;
  • приладів для категорій легкої та харчової промисловості;
  • газових турбін;
  • гірничодобувного обладнання;
  • рухомих складів для залізниці;
  • сільгосп обладнання;
  • верстатної апаратури;
  • турбогвинтових двигунів.

В українського машинобудування є цілий перелік чинників, що сприяють успішному розвитку:

  • у країні є висококваліфіковані профільні фахівці, і їхня кількість щороку тільки зростає;
  • місцевість багата на сировину, що дає змогу покрити значну частину виробничих потреб;
  • транспортна інфраструктура полегшує вільний доступ до великих експортних напрямків Азії, Близького сходу та Європи.

На перших порах галузь машинобудування мала зв’язки з різними країнами СНД, проте останніми роками сектор було переорієнтовано на інші ринки. Однак потенціал виробництва для експорту все ще залишається дуже високим.

Вплив війни на машинобудування в Україні

Крім іншого, армія держави-агресора продовжує атакувати промисловий сектор, який є основним фундаментом української економіки. Адже він здатний забезпечувати не тільки жителів самої країни, а й виконувати постачання на експорт. Ось лише деяка частина найменувань товарів українського експорту:

  • деталі;
  • інструменти;
  • обладнання;
  • транспорт.

Багато в чому розробки українського машинобудування у сфері військової техніки не поступаються іноземним. Водночас потенціал у категорії машинобудування не реалізовано повноцінно, на що впливають військові дії.

Промисловий потенціал зазнає в умовах сьогодення великих втрат – близько 30% від загального обсягу. Знищення зазнала істотна частина не тільки виробничих потужностей, але також виробничих ланцюжків. Проблеми з енергетикою та комунікаціями також створили певні обмеження або втрату доступу до різних ресурсів.

Найбільш стійкими до поточних умов виявилися такі підсегменти, як виробництво автотранспорту, причепів і напівпричепів, а також таких видів техніки:

  • гірничодобувна;
  • сільськогосподарська;
  • будівельна.

У довоєнний час Україна перебувала в числі ТОП-40 країн світу за обсягами виробництва та експорту. Однак подальше зниження цих двох показників є серйозною загрозою для економічної безпеки країни. Внаслідок підвищеної конкуренції на світовому ринку, українська продукція може заміщатися товарами інших країн. Наразі експорт машинобудування України страждає від порушених логістичних ланцюжків, проблем із виконанням контрактів, фінансовими розрахунками на окремих територіях тощо. Головним чином – від порушення колишнього балансу попиту на зовнішньому ринку.

Трохи статистики

Через військові дії експорт української машинобудівної продукції втратив приблизно 2/3 від показників 2021 року. Втрата виробничих потужностей у 2022 році була компенсована підвищенням рівня імпорту, що свідчить про зростання імпортозалежності на внутрішньому ринку.

Загалом найбільших втрат у частині скорочення експорту зазнає саме важка українська промисловість. Так, наприклад, експорт продукції машинобудування України скоротився майже на 90%, металургії – на 65%. Для порівняння, скорочення експорту аграрної, а також агропромислової промисловості становило всього близько 30%, а меблевої – близько 40%.

У загальному промисловому виробництві України частка машинобудування становить лише приблизно 10%. Найбільш розвиненим є виробництво електричного обладнання та транспорту. Водночас близько половини всієї виробленої продукції все ще спрямовано на експорт. Найбільше – до країн Євросоюзу.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp