1°

Фахівці назвали найбільш забруднені міста Рівненської області

Україна – лідер за смертністю від забруднення повітря. Згідно з дослідженням ВООЗ 120 смертей на 100 тис. населення припадає через забруднення повітря – такий показник поставив Україну на перше місце у світі. Забруднення повітря в Україні спричиняє у 4 рази більше смертей, ніж у 5 “найчистіших країнах” світу (Ісландія, Фінляндія, Ліберія, Канада, Вануату) разом узятих.

В цілому в Україні негативного впливу атмосферних забруднень зазнає майже 34% населення. Статистичний аналіз дозволяє встановити залежність між рівнем забруднення повітря і такими захворюваннями верхніх дихальних шляхів як бронхіальна астма, бронхіти, пневмонія, емфізема легень, а також  серцево – судинними захворюваннями, хворобами очей.

Забруднене атмосферне повітря зумовлює також виникнення віддалених наслідків, тобто має мутагенну, канцерогенну дію. Вади розвитку дітей у районах із значним забрудненням навколишнього середовища виникають у 3-4 рази частіше, ніж у відносно чистих. Довготривалий несприятливий вплив шкідливих речовин атмосферного повітря  призводить до зниження народжуваності (безпліддя та невиношуваності вагітності).

На даний час основними забруднювачами атмосферного повітря являються викиди від автотранспорту. З кожним роком кількість автотранспортних засобів зростає, що в свою чергу призводить до збільшення забруднення атмосферного повітря, як наслідок – негативний вплив на стан здоров’я населення.

У Рівненській області, згідно з статистичними даними, пересувними джерелами забруднення атмосферного повітря, щорічно викидається в навколишнє середовище близько 11 – 13 тисяч тонн хімічних речовин, це майже 75 відсотків від загальних викидів. Враховуючи щільність забруднення атмосферного повітря, мешканці міст дихають повітрям бруднішим чим в інших населених пунктах області.

З вихлопними газами автомобільного транспорту в атмосферне повітря надходять: оксиди азоту та вуглецю, діоксид та інші сполуки сірки, неметанові легкі органічні сполуки, суспендовані тверді частинки та інші речовини, в тому числі солі важких металів.

З метою вивчення стану забруднення атмосферного повітря в м. Рівне та області протягом 2017 року фахівцями Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» проводились дослідження максимально разових та середньодобових гранично допустимих концентрацій хімічних речовин в атмосферному повітрі.

За 10 місяців планово досліджено 788 проб атмосферного повітря, у 37 пробах виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) хімічних речовин (4,7%), що на рівні попередніх 3-х років.

У 2,6% виявлено перевищення максимально разових концентрацій хімічних речовин. При дослідженні середньодобових концентрацій 20 проб (16%) із 124 досліджених перевищували середньодобові ГДК.

Перевищення максимально разових та середньодобових концентрацій хімічних речовин фіксувались за вмістом формальдегіду, фенолу, сірчистого ангідриду, діоксиду азоту та пилу.

Майже в половині досліджених середньодобових проб атмосферного повітря виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій формальдегіду.

  • у м.Костопіль виявлялись проби з перевищенням ГДК за вмістом формальдегіду (1,1-2,3 ГДК) та сірчистому ангідриду (1,5-3,3 ГДК);
  • в м.Березне –виявлялись проби з перевищенням максимально разових ГДК по сірчистому ангідриду (1,2ГДК);
  • в смт Гоща – виявлялись проби перевищенням середньодобової концентрації за вмістом формальдегіду (2,3 ГДК);
  • в м.Сарни – виявлялись проби з перевищенням середньодобових концентрацій за вмістом сірчистого ангідриду (1,8-2,4ГДК), формальдегіду (1,2-1,4 ГДК), пилу (2,3 ГДК)  та діоксиду азоту (1,5 ГДК);
  • в с.Маслянка Млинівського районну – виявлялись проби з перевищенням максимально разових концентрацій пилу в (1,3) ГДК.

Таким чином, по результатам лабораторних досліджень найбільш забрудненим є атмосферне повітря у містах Рівне, Костопіль і Сарни. Досягнення рівня нормативного озеленення, оптимізація руху транспортних потоків та екологізація підприємств-забруднювачів може значно покращити ситуацію із забруднення цих населених пунктів.

Точки, де проводились вимірювання та значення приземних концентрацій забруднюючих речовин наведені в інтерактивній карті.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp