13°

Мінекономіки пропонує скасувати 74% державних санітарних правил і норм

Міністерство економіки України розглядає можливість скасувати 74% від усіх державних санітарних правил і норм (СанПІНів) у рамках реформи дерегуляції.

Таку пропозицію обговорили представники міністерства з громадськістю, підприємцями та іншими державними органами.

Заступник міністра економіки Олексій Соболев зазначив, що велика частина регулювання в Україні пов’язана з державними санітарними нормами та правилами. За його словами, подекуди СанПІНи застарілі, а ринок і технології значно просунулись.

Під час інвентаризації та перегляду виявлено 298 чинних інструментів державного регулювання, які містяться в державних санітарних нормах та правилах. Це третина від загальної кількості інструментів державного регулювання, що було виявлене протягом року роботи Міжвідомчої робочої групи з дерегуляції.

За результатами перегляду, запропоновано скасувати 222 інструменти держрегулювання, а це – 74% від загальної кількості. Решту інструментів рекомендовано оптимізувати.

“Відмова від застарілих і дублюючих норм дозволить бізнесу розвиватися більш ефективно, зменшить витрати часу та коштів на їх дотримання, а також сприятиме створенню нових робочих місць”, – зазначила керівниця сектору регулювання Офісу ефективного регулювання Ганна Башняк.

Підприємці в Україні можуть стикнутися приблизно з 1000 інструментів регуляції своєї діяльності. Це 528 дозволів, 224 ліцензії, 157 погоджень, 145 висновків, 121 свідоцтво, 55 декларацій, 42 повідомлення та 23 посвідчення. А ще – кілька тисяч ДБНів, які регулюють будівництво, та СанПІНів, санітарних правил. За такої кількості інструментів регулювання створювати й вести власний бізнес непросто.

Міжвідомчу робочу групу з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності створено рішенням Уряду 13 січня 2023 року. До Міжвідомчої робочої групи увійшли, зокрема, представники міністерств економіки, цифрової трансформації, захисту довкілля та природних ресурсів, юстиції, фінансів, регуляторної служби.

Україна займає 130-те місце в світі за рейтингом економічних свобод (Economic Freedom Index) і має лише 54 зі 100 балів, що відносить країну до категорії переважно економічно не вільних країн.

Скасування 74% державних санітарних правил і норм може мати такі позитивні наслідки:

  • Зменшення витрат часу та коштів на дотримання регулювання для бізнесу;
  • Створення нових робочих місць;
  • Покращення конкурентоспроможності української економіки;
  • Підвищення рейтингу України за показником економічних свобод.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp