13°

На Рівненщині лише половина лікарів приватних стоматкабінетів слідкують за гігієною інструментів

14 листопада 2017 року набули чинності зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення змін до Державних санітарних правил і норм «Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур». Міністерство охорони здоров’я ініціювало внесення змін до державних санітарних правил і норм, що дозволяли б розміщувати в житлових будинках стоматологічні кабінети, оснащені дентальними рентгенівськими апаратами. Раніше чинні норми дозволяли використовувати це обладнання в рентгенологічному відділенні (кабінеті) лікувально-профілактичного закладу загального або стоматологічного профілю.

Активне впровадження у стоматологічну практику сучасних методів діагностики, лікування, реабілітації пацієнтів із застосуванням нових типів рентгенівського обладнання гальмувалось через відсутність відповідної нормативно-правової бази. Дане питання протягом останніх років набуло неабиякої актуальності, оскільки більшість приватних стоматологічних кабінетів і клінік розташовані в житлових будинках і до сьогодні вони не мали законного права використовувати найсучасніше рентгенологічне обладнання у своїй роботі.

Згідно із новими змінами дозволено також використовувати конусно-променевий комп’ютерний томограф, пантономограф і ортопанотомограф.

Проте даними правилами передбачено граничну чисельність рентгенологічних досліджень, тобто в кабінетах можна робити не більше ніж 100 знімків на тиждень під час проведення прицільних рентгендосліджень і щонайбільше 50 – у разі використання ортопантомографа, що дасть змогу уникнути перевищення річної дози опромінення медперсоналу. При навантаженні понад 100 знімків дентальний (стоматологічний) рентгенівський апарат для прицільної рентгенографії необхідно розміщувати в окремому кабінеті.

Ортопантомографи (плівкові та цифрові) та конусно-променеві комп’ютерні томографи з високочутливим приймачем зображення можуть бути розміщені в житлових будинках та громадських спорудах за умови відповідності їх технічних характеристик.

Тижневе навантаження при проведенні такого виду досліджень не повинне перевищувати 50 знімків. Ортопантомографи (плівкові та цифрові) та конусно-променеві комп’ютерні томографи з високочутливим приймачем зображення можна розміщувати в окремому приміщенні або блоці, до якого обмежено доступ осіб, які не беруть участь в рентгенодіагностичній процедурі.

Площа приміщення визначається їх розмірами, технічними характеристиками та шириною проходів і повинна становити не менше 6 кв.м. Площа робочого місця оператора має бути не менше ніж 4 кв. м, обладнана захисною ширмою або кабіною.

При цьому, адміністрацію стоматологічного закладу (кабінету) зобов’язують крім запровадження більш чіткої системи контролю технічних параметрів рентгенівських апаратів, проведення індивідуального дозиметричного контролю медичних працівників, які безпосередньо проводять рентгенологічні процедури, дотримуватись вимог інфекційної безпеки.

Забруднені інструменти є небезпечними як для пацієнта, так і для лікаря. На сьогодні відповідальність за дотримання вимог санітарно-протиепідемічного режиму покладається на власників стоматологічних кабінетів. На жаль, не всі власники стоматкабінетів готові витрачати додаткові кошти на те, щоб проконтролювати проведення дезінфекції інструментарію та інші лабораторні дослідження, особливо це стосується кабінетів, які розташовані в районних центрах.

В Рівненській області лише близько 50% лікарів приватних кабінетів вважають за доцільне проводити внутрішній контроль за дезінфекцією та стерилізацією інструментарію.     

 “Будемо сподіватись, що нові вимоги зроблять стоматологію більш якісною та безпечною, прозорою і доступною для пересічних громадян,” – розповідає завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань  М.М. Гоч.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp