11°

На Рівненщині знайшли родовища чистого водню

фото ілюстративне
Джерело: ШоТам

Науковці Національної академії наук України заявили, що в Рівненській області є природний водень в земних надрах. І нині дослідники працюють над способом його добування.

Про це пише kosatka.media з посиланням на академіка-секретаря відділення наук про Землю Національної академії наук України Олександра Пономаренка, який зробив цю заяку під час наради з питань водневих технологій.

За його словами, українські науковці займаються розробками на основі теорії про те, що в центральній частині Землі є водень, який виділяється на поверхню через розломи в результаті тектонічних процесів.

Пономаренко запевнив, що у відділенні наук про Землю НАН України вивчають питання процесів утворення такого водню і експериментально підтверджують цю теорію.

За даними науковця, у світі вже є свердловини, які таким чином видобувають водень, що має чистоту 98%. Зокрема, у Малі.

В Україні, у Рівненській області є природні асоціації порід, аналогічні з малійськими, і по віку, і по складу. Ми вже знайшли такі зони. Прохання до Міністерства природних ресурсів і Мінекоенерго допомогти нам із свердловинами. Очікуємо, що в найближчому майбутньому отримаємо водень, – розказав Пономаренко.

Він назвав цей напрямок добування водню для України надзвичайно перспективним.

Відомо, що Міністерство енергетики і захисту довкілля України заявило про високу зацікавленість водневими технологіями як можливістю трансформування енергетики в Україні.

За воднем майбутнє?

Нині Канада є лідером в галузі видобутку чистого водню. Водночас активно впроваджує та розвиває водневі технології Японія. В цій країні навіть створили «міністерство» водню.

Після аварії на Фукусімі Уряд Японії переглянув стратегію енергобезпеки, спрямувавши вектор на використання енергії із відновлювальних джерел. Щороку Японія встановлює більш як 2 ГВт сонячних панелей та навіть використовує водяну гладь у затоках, де немає великих хвиль, для встановлення там сонячних елетростанцій.

Прем’єр-міністр Японії заявив, що до 2050 року країна повністю перейде від атомної на водневу енергетику. Компанія Toyota першою випустила гібридний автомобіль, який для генерації енергії використовує водень. По суті, це електромобіль, але замість літевої батареї використовується воднева установка. Для заправки такого авто вистачає трьох хвилин, а запас ходу становить 800 км.

Україна також має плани щодо використання водню. Нині строк служби деяких українських АЕС подовжено вдруге, і робити це втретє вже фізичне небезпечно. Перед країною постає питання: яким чином замінити генераційні потужності, що виходять із експлуатації, адже 50% енергетичного балансу України припадає саме на АЕС?

Найбільш перспективним та виправданим для України є використання цих потужностей у спільному циклі для генерації водню. А водневі електростанції – це майбутнє, над яким необхідно задуматися вже сьогодні.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp