8°

На скільки зростуть тарифи на “комуналку”?

Подорожчання енергоносіїв в світі і зростання витрат в Україні робить підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги неминучим.

Тарифи на тепло зростуть на третину

У прогнозі економічного і соціального розвитку України на 2022-2024 роки, схваленому Кабміном 31 травня, йдеться про те, що тарифи для населення на гарячу воду і опалення в 2021 році виростуть на 33%. Надалі ціни будуть рости меншими темпами.

У Національному банку України також прогнозують неминуче підвищення. За даними НБУ, тарифи на опалення і гаряче водопостачання зростуть, оскільки вони не корегувалися в 2020 році. Інші житлово-комунальні послуги подорожчають під впливом збільшення заробітних плат працівникам та інших виробничих витрат.

За даними Держстату, середні ціни на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива в липні 2021 року в порівнянні з липнем минулого року зросли на 35,5%. Ціни на природний газ піднялися на 164,5%, на електроенергію – на 36,6%, на опалення і гарячу воду – на 13,9%.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль останнім часом неодноразово заявляв про те, що уряд не має відношення до комунальних тарифів, які встановлює місцева влада і регулятор – НКРЕКУ. Проте, вирішення ключових питань щодо тарифів залежить від Кабміну. Зокрема, це питання вартості газу і електроенергії.

Електроенергія подорожчає на чверть

Уряд підняв середню ціну на електроенергію для населення на 36,6% з 1 січня 2021 року. Після цього ціни були заморожені до 1 вересня. Кабмін готується підняти тариф, при цьому розробляються різні варіанти ціноутворення.

НБУ очікує, що в III кварталі 2021 року зростуть ціни на електроенергію для населення з диференційованими тарифами в залежності від обсягів споживання. Центробанк прогнозує середнє зростання тарифів на 23%.

Тарифи на газ

За підсумками 2021 року середньозважена ціна газу буде близькою до поточної завдяки впровадженню річних тарифних планів для населення. Ціни на газ для населення не будуть змінюватися до кінця квітня 2022 року. Зокрема, “Нафтогаз” визначив річний тариф на рівні 7,96 грн / куб. м. Інші великі постачальники продають газ приблизно по цій же ціні.