26°

“Не хочемо жити, наче у колодязі”: скандал через забудову Реноме в Рівному

Працівники місцевого підприємства із багаторічною історією «Агросвіт» вимушені добиратися до своєї роботи ледь не у будівельних касках. Вже три місяці поспіль поруч із їхньою адміністративною будівлею по вулиці Соборній, 2, активно ведуться будівельні роботи. Пил, гуркіт та лайка будівельників – ніщо в порівнянні з тим, що над дахом офісу підприємства цілий день розвертається 60-метрова стріла будівельного крана, переносячи навантажені металом піддони та переповнені бетоном бадьї. І все це просто над головами відвідувачів магазину «Зелений світ» (належить фірмі «Агросвіт»), яких після початку будівельних робіт суттєво поменшало, та дітей, які поруч граються на майданчику.

 Обіцянка – цяцянка

Почалася вся ця історія ще в 2018 році, коли фірма «Реноме-комфорт», яка позиціонує себе як добросовісний і якісний забудовник, викупила розташовану поруч із «Агросвітом» земельну ділянку на вулиці Орлова, 2, загальною площею 0,57 га та заявила про намір звести там, на місці колишньої бази взуття, сучасний житлово-торговельний комплекс «Покровський».

Спочатку ми навіть зраділи такому сусідству, – зізнається директор ТОВ Фірма «Агросвіт» Ольга Неcтерюк. – Знаємо фірму «Реноме» як потужного забудовника, тому сподівалися, що від самого початку у нас складуться добросусідські відносини.

Власне, спочатку так і було, пригадує пані Нестерюк. Представники забудовника спілкувалися із нею та багато обіцяли. Жінка навіть дала дозвіл відключити свої будівлі від централізованого теплопостачання і списати ділянку працюючої теплотраси (була реконструйована у 2014 році за гроші фірми «Агросвіт» і ще трьох компаній, що знаходилися поруч) як непридатну для використання, бо вона заважала майбутньому будівництву. Каже, повірила іміджу солідної компанії і обіцянкам керівництва фірми «Реноме», що подбають, аби у будівлях «Агросвіту» та «Рівнетекстиль» теж було тепло. Відтоді (вже більше двох років) вимушена обігрівати свої приміщення електрикою і вже ніколи не зможе підключити їх до мереж центрального теплопостачання. Зараз дякує Богу, що вистачило розуму погодитись на винесення водопроводу з території будівельного майданчика, письмово зафіксувавши умову забезпечити їх водою. Бо залишилася б і без того комунального блага. Представники ж «Реноме», коли отримали усі погодження, що необхідні для дозволу на початок будівельних робіт, просто змінили свою риторику спілкування з сусідами.

Будівельник мимоволі

Ольга Нестерюк за освітою – економіст. Працює на фірмі «Рівнетекстиль» та фірмі «Агросвіт» вже 41 рік і до будівництва немає жодного відношення. Однак після того, як почалися непорозуміння із сусідами-забудовниками, жінка вимушена була перечитати кіпу положень, нормативів, понаписувати десятки запитів і особисто вникати у тонкощі будівельної професії. Каже, що це відбирає дуже багато часу і нервів, негативно впливає на бізнес, але іншого вибору у неї немає.

Це вже тепер я розумію, що з того боку постійно була брехня, – продовжує наша співрозмовниця. – Вони спочатку показали нам один проєкт, який фірма «Реноме» надала до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради. І він нас задовольняв, оскільки нормативні та пожежні відстані від наших приміщень були витримані. Потім представники «Реноме» звернулися за дозволами в столичне ДАБІ і переробили проєкт, так як їм вигідно – впритул до нас. І стало вже не три, а чотири будинки. Як наслідок – майже 300 квадратних метрів наших складських приміщень простоюють без діла, бо до них неможливо під’їхати, а будівництво вже залізло на нашу територію. Вони нехтують безпекою не лише наших працівників та відвідувачів, а й своїх майбутніх мешканців. Бо їхні балкони просто будуть висіти над нашою територією. Уявіть собі – будинок на дев’ять поверхів всього за п’ять метрів від нашої будівлі. Ми продаємо і засоби захисту, і добрива, і в сезон виставляємо на вулиці саджанці. Хтось з балкону кине недопалок і може бути пожежа. А рятувальники навіть не зможуть дістатися сюди – так затиснули нас з усіх боків.

Зрозумівши, що без фахівців не розібратися, пані Нестерюк надіслала запити до кількох контролюючих інстанцій – пожежникам, в Держпродспоживслужбу та управління містобудування та архітектури. Відповіді, які отримала жінка, здивували. З’ясувалось, що згідно з схемою планувальних обмежень, розробленої в складі генерального плану м. Рівного, в районі перехрестя вулиць Клима Савури та Соборної в межах цієї санітарно-захисної зони передбачено будівництво лише підприємств торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення, комунально-складських приміщень або об’єктів транспорту та зв’язку. Але ніяк не житлові будинки, які, за діючими нормами, мають бути не ближче ніж за 50 метрів.

Тут взагалі порушуються усі можливі норми безпеки, – показує письмові відповіді та нормативні документи Ольга Нестерюк. – І щодо висотності, і щодо щільності забудови, і щодо інсоляції, і щодо пожежної безпеки, де згідно з існуючими нормами, навколо будинків, які заввишки 26,5 метра (найвищий 12-поверховий будинок цього комплексу понад 44 метри, що перевищує висоту Покровського собору, має бути об’їзд 20 метрів. А його тут і близько немає. Щодо паркувальних місць, то взагалі окрема тема. Щодо них навіть прокуратура до суду звернулася, бо на 212 квартир передбачено всього 98 паркомісць. І з них 15-20 – для відвідувачів супермаркету. Тобто, коли будуть продані квартири, навколо все буде заставлене автомобілями. Це буде транспортний колапс.

Діалог не вдався

В адміністрації «Агросвіту» не приховують, до останнього намагалися побудувати добросусідські стосунки. Навіть коли дізналися про другі (вже перероблені) передпроєктні пропозиції забудови, самі звернулися в місцеву майстерню архітектури та дизайну «Most», аби ті розробили і надали свої поради, як можна було в комплексі все оформити. Аби було і практично, і гарно для міста.

На зустрічі були представники «Most» та фірми «Реноме». При них ми замовили проєкт і заплатили за нього зі своєї кишені, – пригадує пані Нестерюк. –Домовилися, що «Реноме»надасть свої передроєктні пропозиції і спеціалісти «Most», із їх врахуванням, нададуть свої. Врешті забудовник їх просто проігнорував. Пообіцяли самі все розробити. Після чого нам запропонували відступити від їхнього будинку на 20 метрів (хоча самі відступили 3-5 метрів), а для цього потрібно знести більшу частину нашої будівлі. Зрозуміло, що такий варіант для нас неприйнятний. Хоча ми навіть на таке готові були, але за умови, що у нас викуплять її, або добудують сусідню. Натомість нам сказали, що вони не спонсори і єдине, що можуть запропонувати – заплатити за територію під існуючою будівлею за ціною землі. Ми відмовили, бо ми тут працюємо з 1980 року. Попросили відступити від нас хоча б на дев’ять метрів. Це згідно з нормами щодо відстані, яка має бути від складських приміщень. Вони на це нічого не відповіли. Більше того, згодом ми дізналися, що в проєкті, який подавався забудовником в ДАБІ, на місці нашої території вони показали зелену зону. Це просто рейдерство якесь, інакше не назвеш!

Неодноразові скарги до контролюючих органів результату не давали. Скрізь тільки розводили руками, мовляв не можуть нічого вдіяти, бо мораторій на перевірки. Навіть працівники поліції, яких неодноразово викликали на місце будівництва, походять, позаглядають у шпарини в паркані і забираються геть, кажучи, що у них не має повноважень. А в обласній ДАБІ взагалі сказали, що звертатися, поки у них триває реорганізація, не варто. Хоча, як каже пані Нестерюк, на урядовій лінії їй пояснили – поки не створена нова структура, функції обласної ДАБІ мають виконувати її працівники. Словом, замкнуте коло.

Я – не я і хата не моя?

Попри наявні претензії прокуратури до фірми «Реноме Комфорт» (на сьогодні відкрита судова справа в адміністративному окружному суді м. Київ за позовом прокуратури в інтересах держави та громади м. Рівне Про скасування дозволу ДАБІ на проведення будівельних робіт по вул. Орлова, 2, – від авт.), забудовник запевняє – з документами все гараз, жодних порушень немає, із мешканцями сусіднього будинку питання вирішили.

До нас зверталися мешканці будинку по вулиці Київській, 11, і усно, і письмово, – коментує ситуацію директор будівельної компанії «Реноме Комфорт» Федір Делеган. – Основна претензія була, що через наше будівництво, на їхньому будинку нібито з’явилися тріщини. На місце виїжджали наші спеціалісти, все оглянули разом із мешканцями і жодних тріщин не виявили. Навіть самі мешканці погодилися, що дійсно немає проблеми. У нас є вся проєктно-кошторисна документація, висновки експертиз, всі дозволи на будівництво. Ми взагалі одна з небагатьох у Рівному будівельних фірм, яка ніколи не йде проти закону. А щодо того, що будинок надто близько. То тут, знаєте, завжди коли у місті хтось щось будує, то хтось інший буде казати, що йому дуже близько і заважає, бо раніше ж була пустка, а тепер буде будинок. Тож не бачу жодних проблем.

«Не хочемо жити, наче у колодязі…»

А от самі мешканці будинку на вулиці Київській, 11, що поруч із будівельним майданчиком, не приховують свого невдоволення таким сусідством. Кажуть, тріщини по стінах таки пішли. І їх показували представникам забудовника. Ті все зафіксували і пішли. Відповіді поки жодної. Тим часом люди зібрали кілька десятків підписів під своїм зверненням до міського голови Олександра Третяка, аби провели перевірку дотримання фірмою «Реноме Комфорт» будівельних норм. Однак там їх скерували в обласну ДАБІ, мовляв, не їхня компетенція. А ті, своєю чергою, завели стару пісню про реорганізацію.

Я як інженер із 40-річним стажем можу авторитетно заявити, що це не забудовники – це злочинці, – обурюється мешканець будинку на вулиці Київська, 11, Анатолій Колосков. – Спочатку вони нам розповідали, що тут будується будинок у п’ять поверхів. Згодом в інтернеті виклали проєкти на два будинки – 6 і 8 поверхів, а тепер от вже чотири зводять по 9 і 12 поверхів. Апетит приходить під час їжі? Вони порушили усі існуючі будівельні норми щодо відсотка забудови земельної ділянки, щодо щільності населення (перевищена більше ніж у два рази кількість мешканців на одиницю площі), недотримані відстань між житловими будинками, також серйозні порушення по інсоляції – люди житимуть наче у колодязі…

Єдиним виходом із ситуації люди бачать привести будівництво до нормативів – будинки мають бути не вище шести поверхів. А ще збираються до суду. Надії на контролюючі інстанції, де їх так само, як і керівництво «Агросвіту» відфутболили, в мешканців вул. Київська, 11, – немає. Як і не залишилося надії на те, що міська влада зможе захистити інтереси громади та жителів міста Рівне.

Замість післямови

Після звернення журналістів за коментарями до керівництва «Реноме Комфорт», забудовник вирішив на пів метра перенести огорожу з земельної ділянки «Агросвіту» ближче до свого будівництва, залишивши пісок і провалля. На фото видно, що під шаром пошкодженого асфальту – порожнеча. Тож, якщо раніше там автомобіль просто не міг проїхати, бо бракувало місця, то тепер – тим паче. Адже ніхто зараз не може гарантувати, що він не провалиться у котлован майбутнього житлового комплексу.

Джерело: Рівне Вечірнє