11°

погода у Рівному

«Не винен»: Сенат відхилив звинувачення проти Дональда Трампа, процедура імпічменту завершилася

Президент США Дональд Трамп виголошує промову «Про становище нації» перед віцепрезидентом США Майком Пенсом (зліва) та спікеркою Палати представників Ненсі Пелосі у Вашингтоні, США, 4 лютого 2020 року. Наступного дня, 5 лютого, Сенат США відхилив статті імпічменту Трампа
Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Сенат США відхилив обидві статті імпічменту президента Дональда Трампа — зловживання владою та перешкоджання роботі Конгресу, який розслідував його дії. Так завершилася третя в історії США процедура імпічменту щодо глави країни.

Як повідомляє hromadske, на підтримку статті «зловживання владою» висловилося 48 сенаторів, проти — 52. Своєю чергою, статтю «перешкоджання Конгресу» підтримало 47 сенаторів, проти неї виступило 53 сенатори.

Сенатор Республіканської партії від штату Юта Міт Ромні став єдиним однопартійцем Трампа, який підтримав одну зі статей імпічменту — «зловживання владою».

Уперше в американській політичній історії сенатор підтримає звинувачення проти президента зі своєї ж партії в межах процедури імпічменту.

За винятком Ромні голосування загалом пройшло за партійною лінією: всі республіканці відхилили звинувачення проти Трампа, тоді як всі демократи підтримали. Опозиційна партія одноголосно висловилася за всі статті звинувачення проти президента — це також сталося вперше в історії імпічменту США.

Аби оголосити імпічмент Трампу, стороні обвинувачення в Сенаті потрібно було заручитися голосами щонайменше двох третин сенаторів (тобто 67 із 100). У Сенаті 53 сенатори представляють Республіканську партію, 45 — Демократичну, а ще два сенатори позиціонують себе як незалежні, але перебувають в опозиції до республіканців, тому результати імпічменту виявилися прогнозованими.

Дональд Трамп — 45-й президент в історії США, але лише третій, щодо якого запустили процедуру імпічменту. Так він опинився у компанії Ендрю Джонсона та Білла Клінтона — двох американських лідерів, щодо яких теж офіційно розпочинали імпічмент.

Нагадаємо, 18 грудня 2019 року нижня палата американського парламенту — Палата представників — оголосила імпічмент президенту США Дональду Трампу за двома статтями:

  • зловживання владою (через примушування влади України провести політично вмотивовані розслідування);
  • перешкоджання роботі Конгресу (через блокування розгляду Конгресменами справи про його імпічмент).

15 січня Палата представників США (нижня палата Конгресу) ухвалила резолюцію, якою передала статті імпічменту в Сенат (верхня палата). А спікерка Палати представників Ненсі Пелосі затвердила список так званих керівників імпічменту (impeachment managers), які виступали стороною обвинувачення проти Трампа в Сенаті.

Справа імпічменту Трампа розглядалася в Сенаті, умовно кажучи, у форматі «суду присяжних». Стороною обвинувачення виступали уже згадані «керівники імпічменту», а захистом — президент США (не обов’язково особисто — може й через представників). Замість присяжних були сенатори, а головував глава Верховного суду США Джон Робертс.

21 січня верхня палата американського парламенту розпочала розгляд справи про імпічмент президента США Дональда Трампа. Після майже 13 годин обговорень сенатори ухвалили резолюцію, яка визначила правила проведення слухань у справі імпічменту.

Слухання зрештою відбулися за прискореною процедурою: додаткових свідків і свідчення до справи вирішили не залучати — навіть попри публікацію уривків із мемуарів Джона Болтона, колишнього радника з нацбезпеки Трампа.

Із рукопису, який опинився в розпорядженні The New York Times, випливає: замороження Дональдом Трампом військової допомоги Україні в липні 2019 року було пов’язано з оголошенням нею розслідувань щодо одного з конкурентів Трампа на президентських виборах 2020 року — Джозефа Байдена. Сам Трамп і його адвокати це заперечували.

Пізніше The New York Times із посиланням на ті ж поки не оприлюднені мемуари Болтона розповів про невідому доти його зустріч із Трампом на початку травня 2019 року. На ній президент США нібито наказав тодішньому раднику з національної безпеки допомогти тиснути на Україну, аби отримати компромат на своїх політичних опонентів із Демократичної партії.

Крім того, сам Джон Болтон незадовго до того публічно заявив, що готовий дати свідчення в Сенаті у справі щодо імпічменту президента США — хоча раніше говорив, що зробить це лише за рішенням суду.

Джерело: Громадське


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp