Нотатки пані: користь від сезонних осінніх овочів
Незважаючи на те, що в сучасному світі практично всі овочі та фрукти можуть надаватися жителям планети цілий рік, експерти все частіше говорять про користь саме сезонних продуктів. На щастя, осінь – якраз період великої кількості смачних і корисних овочів і фруктів.
З осінніх овочів особливо варто виділити всі види капусти, гарбуз і патисон. Капуста містить глюкозинолати, також допомагає в боротьбі з онкологічними захворюваннями, а різновиди гарбуза багаті на альфа- і бета-каротин, корисні для очей.
Осінні сорти яблук особливо багаті антиоксидантами, тому можуть допомогти запобігти хронічним хворобам і сповільнити старіння. Також у сезонних яблуках високий вміст фенольних смол і флавоноїдів.
Як і звична білокачанна капуста, її мініатюрна версія – брюссельська капуста – містить велику кількість вітамінів А і С, і може похвалитися високою концентрацією протиракових глюкозинолатів, які, до речі, і надають цим овочам їхній особливий аромат.
Цвітна капуста містить вітаміни К, С і багато клітковини. Як і інші з сімейства хрестоцвітних, цвітна капуста багата глюкозинолатами, тому особливо ефективна в профілактиці раку легенів. Особливо корисна цвітна капуста в сирому вигляді.
Найсприятливіший період для журавлини – з жовтня по листопад. Але лише п’ять відсотків її врожаю надходять на ринок у свіжому вигляді, інші 95% сушать, консервують, вичавлюють в соки.
Дослідження показують, що журавлинний концентрат допоможе запобігти інфекції сечовивідних шляхів, а свіжа журавлина використовується для профілактики захворювань порожнини рота. Також доведено, що з її допомогою можна уповільнити розростання раку молочної залози, товстої кишки, передміхурової залози і раку легенів.
На зміну літнім кабачкам восени приходять патисони. Різних форм, кольорів і розмірів ці овочі одночасно і поживні, і дешеві, і корисні. У патисонах міститься багато калію, завдяки цьому їхнє вживання в їжу підвищує м’язову витривалість і прибирає відчуття втоми.