17°

Обміління Світязя: місцями вода відійшла від берега на 90 метрів

На території Шацького національного природного парку сильно обміліло озеро Світязь, де зазвичай відпочиває багато людей у курортний сезон. Про це повідомив науковий співробітник національного парку Петро Юрчук, пише Західний Аргумент.

Із 23 жовтня почала роботу комісія Національного парку по обстеженню обміління озера Світязь і його причин. Робота майже завершена.

На сьогоднішній день ми обстежили всю берегову лінію озера Світязь і можемо сказати, що найбільше відійшла вода на території урочища Гряда, де знаходяться бази відпочинку, також на території пансіонату Шацькі озера – в межах 90 метрів – це максимальна відмітка. На інших територіях вода відійшла на 20–60 метрів, – розповів пан Юрчук.

Він зазначив, що обміління залежить від кількох факторів.

Обміління Світязя: місцями вода відійшла від берега на 90 метрів

Якщо проаналізувати абіотичні (природні) фактори, ті що не залежать від інших факторів, за їхній рахунок вода опустилась на 38 см. Ми також обстежили меліоративні системи (канали, дамби, водозабори та інше), що впадають в озеро і витікають з озера. На сьогоднішній день по одній меліоративній канаві, яка живить озеро Світязь – притік води складає близько семи кубометрів на день. Що стосується інших систем, поповнення води в Світязі немає, – прокоментував науковець.

Також він зазначив, що витоку води з озера зараз немає.

Якщо взяти період з червня, коли в нас піднялися аномально температури, це спонукало велику випаровуваність водної екосистеми, і відповідно зниження рівня води. Крім того, в нас випало з червня по сьогоднішній день на 74,5 мм осадів менше, ніж мало бути за середньостатистичними даними. І через це акваторія озера значно понизилась, – пояснив пан Юрчук.

До ще однієї причини обміління можна віднести відсутність шлюзорегулятора, що контролює витік води.

Проте прогнози оптимістичні: комісія природного парку переконана, що рівень води в озері відновиться.

На сьогодні вода в озері трохи піднялась – через невеличкий приток по канаві з болота в одному місці та збільшення притоку напірних вод. Я думаю, що якщо будуть опади – рівень води в озері Світязь підніметься, – розповів науковець.

Світязь – найглибше в Україні озеро, розташоване біля смт Шацьк Волинської області. Воно вважається одним з семи природних див України. Максимальна глибина досягає майже 60 метрів. Вапнякові породи озера руйнувалися водами, що призвело до створення мережі печер з водою. Наявність печер і природні процеси призводять до того, що озеро постійно очищається і оновлюється. Воно вважається одним з найчистіших озер України.