11°

Олександр Салійчук: про захист боржників, покарання колекторів, тарифи та вакцинацію

До нас у редакцію завітала людина, про яку сміливо можна сказати «Він усе те, у що вірить». Народний депутат Верховної Ради України 9-го скликання Олександр Салійчук розповів про результати минулого пленарного тижня.

Пане Олександре, вітаю вас.

Доброго дня.

Почну з того, що мені кортить розпитати вас про все, що діється під куполом Верховної Ради. Але все ж в межах нашого короткого інтерв’ю обмежимося обговоренням останнього пленарного тижня. А саме, тих голосувань по ключовим законопроєктам, за якими стежила вся країна. Та перш ніж почати, хочу назвати деякі цифри. Це офіційні дані від організації «ОПОРА». На минулому тижні ви були присутні на всіх сесіях парламенту. Тобто недарма ще 8 січня цього року рівненське видання «4 влада» назвало вас найдисциплінованішим народним обранцем, який балотувався в свій час від Рівненщини. Також ви виявилася одним з самих дисциплінованих щодо роботи в комітетах. Тому хочеться запитати: наскільки важливо народному депутату бути організованим?

Одразу потрібно сказати про те, що ВР попереднього скликання були менш дисциплінованими. Взяти хоча б вересень 2018 року. Тоді усі пленарні засідання відвідало менше половини нардепів. Але у жовтні 2019 року уже парламент 9-го скликання ввів так звані санкції за прогули як пленарних засідань, так і засідань комітетів. До речі, депутати-прогульники за минулий рік сплатили 30 мільйонів гривень штрафів. Але не варто розглядати дисципліну відповідальних політиків як страх перед покаранням гривнею. Я завжди був пунктуальний. Крім цього, депутат – це, по суті, менеджер-управлінець, який найнятий народом. От ви можете дозволити собі не прийти на роботу без причини?

Ні в якому разі.

Моє ставлення, в принципі, як і становище, схоже на ваше. В мене є робота, робоче місце і робочий графік, котрого я зобов’язаний дотримуватися. Все просто. Але є ще один фактор. Це усвідомлення своєї ролі у суспільстві. Я отримав великий кредит довіри від свого електорату, тому просто не маю права підвести свого виборця. А прогули вважаю певною неповагою до тих людей, які на виборах ставлять галочку навпроти твого прізвища.

Ок. Тоді по суті. Четверта сесія Верховної Ради України дев’ятого скликання завершила свою роботу. Було прийнято 10 законів, 14 законопроєктів і 5 постанов ВР. Деякі з них були дуже резонансними. Почнемо з проєкту Закону про народовладдя через всеукраїнський референдум. Ви голосували «за». Наскільки важливим ви вважаєте цей документ?

Я не помилюся, якщо скажу, що це найважливіший крок цієї сесії на шляху від суто представницького до прямого народовладдя. Це могутній інструмент демократії. Сам закон №3612 Венеціанська комісія оцінила як «гідний похвали».

Але я зловлю вас на слові – ви сказали, що це хоч і найважливіший, але лише крок. Як це трактувати?

Якщо звернутися до теоретиків демократії, то вони визначають трилему демократичних реформ через наявність трьох бажаних характеристик, які лежать в основі ідеальної системи прямої демократії. Це співучасть (людей зачіпає якась проблема, і вони приймають рішення широким загалом). Далі обговорення (мова про раціональну дискусію). А також рівність, тобто гарантія того, що всі українці мають рівні шанси на те, що їх думку врахують. Не варто забувати, що єдиним джерелом влади в нашій країні є саме народ.

Ви також вирішили стати на захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості і проголосували за проєкт Закону №4241.

Давайте не ідеалізувати депутатів в цьому питанні. Головне завдання цього законопроєкту –  врегулювання роботи колекторських структур. Ми отримаємо чіткі правила їх діяльності, яку буде контролювати Нацбанк. А найголовніше – примусимо колекторів дотримуватися правил етики. Ні для кого не секрет, що сьогодні вони вдаються до різних методів, включно з шантажем, погрозами і навіть залякуваннями третіх осіб. Все це неприпустимо. А враховуючі ситуацію, яка склалася в країні, природньо, що нардепи стали на сторону боржників. Адже не всі позичальники – це злісні неплатники.

І це не єдине філантропічне рішення, яке прийняла Верховна Рада. Я маю на увазі проєкт Постанови про заходи, спрямовані на соціальний захист населення у зв’язку з підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги.

Так, цей багатостраждальний документ…

Чому багатостраждальний?

Тому що про нього багато говорили. На нього сподівалися мільйони людей. Дійсно, Верховна Рада рекомендувала Кабміну поновити пільговий тариф на перші 100 кВт-год електроенергії, повернути пільги повернути знижку на електроенергію, для українців, які живуть поряд з АЕС в 30-кілометровій зоні, та встановити для побутових споживачів граничні рівні націнки до тарифів на житлово-комунальні послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, електроенергії і природного газу і віднести ці послуги до таких, що мають істотну соціальну значущість. Нажаль, Кабінет Міністрів не дослухався до наших рекомендацій і пішов на поступки лише у частині наших пропозицій. Але не можна сказати, що немає ніяких зрушень. Парламентарі вже проголосували за виділення з бюджету 1,4 млрд грн на компенсацію зміни тарифів на електроенергію домогосподарствам із електроопаленням, багатодітним, прийомним сім’ям та дитячим будинкам сімейного типу.

Є в мене ще запитання про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо державної реєстрації лікарських засобів. Цей проєкт пов’язаний з пандемією та майбутньою вакцинацією?

Безпосередньо. На сьогоднішній день ні одна вакцина від ковіду не пройшла повний цикл випробувань. Прививати людей в ЄС та США почали в режимі екстреного використання препаратів. Тому проєкт №4613 передбачає такий режим і в українському законодавстві. І він потрібен саме для реєстрації вакцин. Закон дозволить реєструвати їх при умові, що є дані про успішні доклінічні випробовування, наявний дозвіл на екстрене використання від компетентних органів однієї з країн, включно з США, Великобританією, Швейцарією, КНР і іншими. А також відома потенційна користь від медичного препарату та відсутня адекватна і доступна альтернатива.

Що ж, нажаль, ми дуже обмежені в часі. Наразі дякую вам за те, що завітали до нас. Надіюсь, це стане традицією. І наостанок хочеться побажати вам тримати планку надалі.

Олексій Грицай


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp