11°

Основи точного пострілу: правила прицілювання та стрільби

Страх та паніка – різні емоції. Якщо перший допомагає вижити, то друга – це практично гарантія смерті. Тому українці навчилися не панікувати, трішки боятися і вчитися вправно стріляти.

Механічні приціли

Механічні приціли – це конструктивні елементи, суміщення яких утворює лінію прицілювання. Це можуть бути плоскі планки, прорізи та отвори різних форм як заднього прицілу (цілика), а також отвори, нитки, стрижні, голки в якості переднього прицілу (мушки).

Два основних типи прицілів для ручної довгоствольної стрілецької зброї – відкритий та закритий. Відкритий приціл – це цілик з прямокутним/квадратним/U-подібним та ін. прорізом (наприклад, класичний цілик автомата Калашникова).

Автомат Калашникова, АК  — автоматичний карабін, найпоширеніша у світі стрілецька зброя. Може стріляти як чергами, так і окремими пострілами. Відрізняється невеликою точністю та купчастістю, але невимогливістю до умов експлуатації, рівня кваліфікації стрільця, досить високою надійністю та простотою в обслуговуванні. Був прийнятий на озброєння Радянської Армії у 1949 році. Автомати та кулемети системи Калашникова знаходяться на озброєнні у 55 країнах. Офіційна назва Автомата Калашникова зразка 1947 року — АК. Саме під цією назвою він був прийнятий на озброєння в СРСР в 1949 р. Назва АК-47, попри те, що вона є більш розповсюдженою, не є офіційною.

Навіщо потрібна прицільна планка?

Усі види зброї, а тому й автомат Калашникова, мають у своїй комплектації прицільну планку. Це такий спеціальний механізм, який дозволяє стрільцям вести прицільний вогонь по об’єкту. Ціль або об’єкт враження може бути на різній відстані від стрілка. Ось тому передбачені різні типи прицілів, які позначають відстань.

Для цього на прицільному механізмі позначені цифри, що позначають ту чи іншу відстань. Як правило, між поділами АК-74 та АКМ – 100 метрів. Тобто, якщо стрілець знаходиться від мішені на відстані 300 метрів, він вибудовує на прицільній планці положення «3», яке відповідає 300-м метрам.

Максимальний поділ – «10», що відповідає відстані в кілометр. Проте на практиці прицільна стрілянина на такій відстані дуже складна, а якщо точніше — майже неможлива. Тому стрілянина на такій відстані з прицілу не буде точною.

Як працює приціл?

У автомата Калашникова приціл за своїм типом є секторним. Секторами тут позначається кожне положення цифри, що дорівнює відстані до мішені. Стрілку потрібно вибрати необхідний цифровий поділ і виставити навпроти нього цілик – спеціального покажчика, який переміщається по висоті планки за допомогою пружинного механізму.

Між поділами планки відбувається зміна довжини біля прицільної лінії – лінія, яка візуально з’єднує мушку та цілик. Відповідно, ця лінія, залежно від поставленого цифрового положення, змінюється. Прицільна планка піднімається, щоб побудувати оптимальну траєкторію для більш точного пострілу.

Навіщо потрібна літера «П» на прицільній планці?

Найоптимальніша відстань для прицільного пострілу дорівнює 300-400 м. Саме цій відстані відповідає позначення «П», яке вказує на «прямий» або, по-іншому, «постійний» приціл.

У АК-74 дальність прямого пострілу дорівнює 440 метрів. Тому «П» відповідає поділці «4». У АКМ відстань «постійної» буде іншою – 340. Отже у даної моделі автомата Калашникова «П» відповідає поділці «3».

Іншими словами, «П» — це найоптимальніший приціл для відстаней до 500 метрів. Бігунок, поміщений на цій позначці, фіксується найбільш міцно, тому точність стрільби гарантована.

Стрільба з автомата

Технічна скорострільність АК-74 дуже висока. Магазин на тридцять набоїв відстрілюється однією чергою за 3 секунди, 45-патронний магазин – за 4,5 секунди. Тому досвідчені стрілки в бою ставлять запобіжник на одиночний вогонь та стріляють частими пострілами, уточнюючи наведення після кожного пострілу. Темп стрільби при цьому зберігається досить великим, а купчастість стає набагато вищою порівняно зі стрільбою чергами.

Однак у деяких ситуаціях стрільба довгими чергами має свої переваги. Наприклад, коли перед стрілком на близькій відстані з’являються одразу кілька озброєних супротивників. При цьому можна приблизно проводити наведення по стволу автомата, а не по мушці та цілику. Автомат АК-74 при стрільбі чергами веде вправо та вгору. Тому обстріл бажано починати з найближчої лівої цілі.

Починаючи споряджати магазин, вставте першими кілька трасуючих набоїв. Тоді, стріляючи і помітивши, що пройшла трасуюча куля, ви знатимете, що залишилися лише кілька набоїв. Можна вистрілити ще раз і, від’єднавши порожній магазин, замінити його на повний.

Пересуваючись, стрілки зазвичай тримають автомат на рівні живота, спрямовуючи дуло уперед. Щоб швидше виготовитись до стрільби і не витрачати час на скидання автомата до плеча, слід пересуватися, не відриваючи прикладу від плеча, ствол при цьому трохи опускаючи донизу. З цього положення стрілок швидше виготовляється до бою та ведення прицільної стрільби.

Тримайте свою зброю змащеною. І не панікуйте!