4°

“Партійні лідери забороняють вступати у міжфракційні об’єднання” – у Рівному говорили про рівність

9 вересня в Рівному відбулася конференція “Рівність у Рівному: за і проти”, організована міжфракційним депутатським об’єднанням Рівнеради “Рівні можливості”.

Учасники приєдналися до конференції у форматах офлайн та онлайн та обговорили проблеми щодо відстоювання та прийняття антидискримінаційних рішень на місцевому та державному рівнях. Серед основних проблем, які обговорили, – рівність прав і доступ до можливостей для жінок та чоловіків, антидискримінаційні та інклюзивні законодавчі зміни, ратифікація міжнародних правових документів.

Рівні можливості – не про політику, а про права

Модератори заходу відразу анонсували, що дана конференція – майданчик для просування та реалізації державної гендерної політики, а не партійних інтересів. Варто зазначити, що на заході були представники різних політичних сил та різноманітних громадських інституцій. Метою події, за словами організаторів, стало, зокрема, прагнення показати, що депутатські групи та об’єднання є способом відкинувши усі політичні розбіжності досягати спільної для різних політичних сил мети.

Європейські цінності та принципи – основа того, щоб наше місто розвивалося, стало комфортним, – говорить Олена Хотенко, депутатка Рівненської міської ради, членкиня МФО “Рівні можливості”.

Завдяки ЗУМ-зв’язку Марина Бердіна, народна депутатка України, експертка з гендерної політики, членкиня МФО “Рівні можливості” у Верховній Раді України відкрила обговорення з питань діяльності депутатів, які приєднали до об’єднання у парламенті. Вона розповіла про основні проблеми відстоювання принципів та цінностей рівності, зокрема, жінок та чоловіків як у ВРУ, так і в громадах.

В Україні і досі існує багато стереотипів стосовно жінок, трапляється ряд випадків дискримінації, – коментує поточну ситуації Марина Бердіна.

Питання рівності на державному рівні

За словами Марини Бердіної, всього за пів року роботи об’єднання у ВРУ вдалося досягти вагомої консолідації, тому багато антидискримінаційних, прогресивних та проєвропейських законів у стінах Ради вдається проголосувати конституційною більшістю. Основне завдання об’єднання, як стверджує нардепка, – адвокація рішень та підходів для досягнення рівності.

Гендерна політика має рухатися всецільно – і на державному, і на місцевому рівні, – вважає Бердіна.

За словами Бердіної, в Україні далеко не всі інституції підтримують приєднання до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад, а також Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (так звана Стамбульська конвенція). Наприклад, Всеукраїнська Рада Церков досі не підтримує ратифікацію подібних документів

Тому наше завдання – це інформаційна робота щодо необхідності ратифікації Стамбульської конвенції та приєднання до Хартії рівності, – каже Бердіна.

Народна депутатка розповіла про основні напрямки роботи МФО:

  • Відповідальне батьківство. Одним з прикладів став Закон про декретні відпустки для чоловіків.
  • Рівність в освіті. Експертка нагадала про відомі приклади дискримінації у сфері освіті.
  • Рівність в питанні оплаті праці. Навіть сьогодні доволі часто, а однакових посадах чоловіки і жінки часто отримують різну зарплату.
  • Адаптація публічного простору. Мова, зокрема, про людей з інвалідністю та маломобільні групи населення.
  • Позитив у питаннях рівності. Йшлося про однакову залученість чоловіків та жінок у питаннях щодо адвокації рівності: за рівні права мають виступати в однаковій мірі і жінки, і чоловіки.

Слід зауважити, що на заході були присутні відомі місцеві політики, зокрема, Олена Хотенко – депутатка Рівнеради, голова ради ГО “Інститут податкових реформ”, авторка проекту рішення щодо приєднання Рівного до Хартії рівності, Юлія Шигорева, Юрій Ліпський та Світлана Богатирчук-Кривко – депутати обласної ради, Юрій Чаборай, Любов Романюк та Галина Кульчинська – депутати Рівненської міської ради та багато інших.

Діяльність міжфракційних депутатських об’єднань – хороший адвокаційний інструмент

Часто партійні лідери дають вказівки депутатам місцевих рад не вступати в різні МФО, – заявила Світлана Богатирчук-Кривко, членкиня делегації України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи, попросивши Марину Бердіну прокоментувати, – Я уже не вперше стала депутатом, і знаю, як важко утворити МФО. В минулому скликанні, наприклад, були намагання створити об’єднання в обласній раді, які так і не вдалося реалізувати.

За словами Бердіної, їй важко зрозуміти позицію окремих партійних лідерів.

Скажу так. Ми живемо в демократичній країні, і ніхто не має права вказувати, що можна робити і чого не робити в питаннях досягнення рівності, – відповідає Бердіна.

Позитивно відгукнулася про роботу міжфракційних об’єднань і Галина Кульчинська, депутатка Рівнеради.

Потрібно використовувати такі можливості, які дають міжфракційні об’єднання. Маючи потужне представництво у парламенті, потрібно його використовувати, – вважає Галина Кульчинська.

Юлія Ярмоленко, членкиня однойменного МФО у Київраді, яка також приєдналася до конференції онлайн, навела цікаві цифри: у новому скликанні Київради створили депутатську групу у складі 28 чоловіків та 28 жінок. Уже в березні депутати Києва затвердили план дій щодо досягнення рівності в місті.

МФО, крім іншого, – це також чудовий інформаційний потік для нових депутатів, яких у поточному скликанні 74 зі 120, зокрема, для обміну досвідом та отримання нових знань і депутатських компетенцій, – стверджує Юлія Ярмоленко.

Подальша співпраця задля рівності

Плідна розмова відбувалася упродовж кількох годин, до конференції приєдналися загалом понад 50 осіб. Резюмуюючи її результати, організатори висловили сподівання, що в Рівному та загалом на Рівненщині відбудеться прогрес щодо об’єднання зусиль навколо питань рівності у правах та можливостях для всіх мешканців області – органів влади, громадських інституцій, звичайних громадян.

Одним із кроків на шляху просування європейських цінностей у Рівному, зокрема, може стати прийняття рішення щодо приєднання до згаданої Хартії рівності.

Нагадаємо, 24 червня для прийняття відповідного рішення у стінах Рівнеради не вистачило лише одного голосу. Проти, зокрема, проголосували міський голова Олександр Третяк та головний архітектор Рівного Дмитро Котляров, а ще 15 депутатів – утрималися або не голосували. Наразі аналогічний проект рішення зареєстрований на сайті Рівнеради повторно.

Більше фото із заходу:


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp