Підвальний притулок: у Рівному конфлікт між мешканцями будинку та безхатьками
Джерело: Суспільне
Мешканці будинку на Кавказькій,15 у Рівному, а також ще чотирьох сусідніх багатоповерхівок підготували звернення до міської влади, щоб та знайшла приміщення, куди можна було б переселити притулок для безхатьків. Зараз він розташований у підвалі.
Договір оренди між міськрадою і благодійним фондом “Відвага” закінчився у 2014-му. У 2016-му суд прийняв рішення виселити притулок. Втім, він і досі діє на Кавказькій,15. Там постійно живе 25 безхатьків, ще стільки ж приходить поїсти.
Зранку у понеділок в дворі будинку знайшли мертвого безпритульного чоловіка. Катерина Тишкун кілька років прибирає біля будинку на Кавказькій,15 вона одна з перших побачила мертвого. Жінка каже, що тут постійно у подвір’ї невідомі облаштовують собі місце ночівлі.
Прибиральниця Катерина Тишкун:
– Кожен ранок прибираю, вибачте, за цими бомжами. Кожен ранок я їх бачу, сваришся з ними, вони нічого не говорять. А оце виходжу рано – труп лежить.
Голова тамтешнього ОСББ розповідає, що така ситуація сталась через притулок, який знаходиться в їхньому будинку у підвальному приміщені. Та стверджує, що покійного чоловіка в притулку знають.
Голова ОСББ Світлана Гарбуз:
– Встановили особу померлого. Люди, які проживають у притулку, зразу з’ясували, було з’ясовано це буквально хвилин за 5.
Засновник благодійного фонду “Відвага”, який опікується притулком, запевняє, що покійного особисто ніколи не бачив і не знає, чому чоловік опинився на вулиці.
Засновник БФ “Відвага” Сано Гукасян:
– Я питав, чи ви знаєте цю людину. Хтось сказав, що він десь два рази був у нас, колись два рази приходив. Ви знаєте, скільки людей до нас приходить? Якщо він приходив, то це нічого не означає.
У 2016-му році суд прийняв рішення виселити притулок з будинку. У вересні на Кавказьку,15 прийшли судові виконавці. Але, зрештою, виселення відклали.
Голова ОСББ Світлана Гарбуз:
– В нас є рішення суду, виконавча служба не виконала рішення суду, до цього в нас також є запитання, чому так відбувається. Просто-напросто на наші плечі лягають ті люди, яких не допустили в цей притулок. Нести відповідальність за будь-яку ситуацію, яка буде у дворі… Зрозумійте правильно, що мешканці мають дітей, вийти вільно, випустити дитину гуляти ніхто не може собі дозволити.
Наразі у притулку проживає 25 людей, за день приходить поїсти близько 50 безпритульних.
Мешканець притулку Олег Карпович:
– Від держави допомоги ми ніякої не отримували, хоча живуть зі мною такі як і я, тобто бездомні. Але в нас, як ми бачимо, і порядок, і церква в нас є.
За словами Сано Гукасяна, до притулку людей із шкідливими звичками не пускають. Керівник фонду запевняє, що наразі немає місця, куди їхній організації переїхати, а людей він вигнати не може.
Засновник БФ “Відвага” Сано Гукасян:
– Наш мер обіцяв нам 20 років заключити договір. Я фінанси вложив, робив ремонт, а потім виявилось, що мешканці проти і вони хотіли нас виселити, і пішли судові процеси. Першу інстанцію ми програли, другу обласну ми виграли і апеляційний суд все таки сказав, що договір закінчився. Але тут інший фактор: нам обіцяли. І куди вигнати цих людей?
У 2015-му році міська влада мала намір переселити притулок на вулицю Ніла Хасевича, але отримала спротив з боку тамтешніх жителів.
Міський голова Рівного Володимир Хомко (12 березня 2015 року):
– Цих людей потрібно кудись приютити. Справа хороша. Треба думати разом, що робити. Бо на яку вулицю не підемо – всі кажуть: тільки не тут. Питання відкрите. Проведемо громадські слухання.
У 2017-му мешканці притулку пікетували приміщення міськвиконкому з проханням не виселяти їх. Тоді до людей вийшов секретар Рівнеради Сергій Паладійчук.
Секретар міської ради Сергій Паладійчук (28 лютого 2017 року):
– Я спробую зібрати нараду, щоб з нашими працівниками, які відповідають за комунальне майно, пошукати якісь варіанти вирішення цієї проблеми.
А ось що міський голова Володимир Хомко сказав про ситуацію навколо притулку Сано Гукасяна сьогодні, 29 січня.
– Тут є проблема в самого Сано, бо людина він досить конфліктна і, можливо, якби не його конфліктний характер, можливо, так би не сталося. Але маємо те, що маємо. Так от, повторюю: виселення – це справа виконавчої служби, я не маю права цього робити, навіть якби хотів. І це питання не до мене, все, що треба юридично – ми зробили. Що стосується Сано – ну це треба шукати десь за межами міста, ніде в місті йому не дозволять цього зробити, мешканці будуть категорично проти, я навіть не сумніваюсь в цьому, – зазначив Володимир Хомко.
Чому не виконане рішення суду, керівник державної виконавчої служби у Рівному Павло Якобчук пообіцяв пояснити завтра, 30 січня, коли детальніше ознайомиться з документами. Тим часом мешканці п’яти прилеглих будинків підготували зверненням до міської ради, аби та надала інше приміщення для благодійного фонду.
Авторка: Катерина Сірук