9°

погода у Рівному

Полювання на «вірус Х»

Лікар, який виявив Еболу, попереджає, що людство скоро вимушене буде протистояти вірусам, які набагато страшніші за COVID-19.

В Інгенде, віддаленому місті Демократичної Республіки Конго, у приміщенні лікарні, яке більше схоже на камеру у в’язниці, на ліжку сидить жінка з двома малюками. У неї виявили ранні симптоми геморагічної лихоманки. Всі вони чекають результатів тесту на геморагічну гарячку Ебола. Так, саме ту, яка внесена до чинників біологічної зброї у переліку «Біологічних агентів, які цитують під різними назвами, як зброю для ураження живої сили».

Пацієнтка може спілкуватися зі своїми рідними лише через прозоре пластикове вікно спостереження. Її особа засекречена – це робиться задля того, аби захистити жінку від самосуду місцевих жителів. Бо всі вони дуже бояться заразитися Еболою.

Лікар Дадін Бонколе працює в червоній зоні містечка Інгенде

Але вчених хвилює зовсім інше. А що, якщо ця жінка не хворіє на Еболу? Раптом вона є нульовим пацієнтом і хвора на так звану «хворобу Х»? Що, якщо в її крові присутній патоген, який міг би охопити світ так швидко, як коронавірус, але з рівнем смертності Еболи – до 90%?

На сьогоднішній день «Хвороба Х» є лише гіпотезою. Але вчені дуже переймаються цим питанням і впевнені, що це не примара, а реальна загроза, яка може знищити людство.

Все це схоже на сценарій науково-фантастичного фільму. Але страх, який оселився в нас після того, як у світ прийшов COVID-19, заснований на наукових фактах.

«Ми всі повинні бути налякані», – каже доктор Дадін Бонколе. «Раніше ніхто не знав ні Еболи, ні ковіду. А тепер вони стали реальністю. Саме тому ми повинні боятися нових хвороб».

Загроза для людства

Генеральний директор Національного інституту біомедичних досліджень Конго Жан-Жак Муембе Тамфум, який допомагав виявити вірус Ебола в 1976 році і з тих пір перебуває на передовій полювання на нових збудників, каже, що наша цивілізація стикнулася з невідомою кількістю нових і потенційно смертельних вірусів, що з’являються в тропічних лісах Африки. І нові патогени будуть з’являтися постійно.

Ще молодим дослідником Муембе взяв перші зразки крові у жертв таємничої хвороби, яка спричиняла крововиливи і вбивала 88% пацієнтів та 80% медперсоналу. Тоді він працював у лікарні місії Ямбуку.

Пробірки з кров’ю пацієнтів відправляли до Бельгії та США, де вчені виявили глистоподібний вірус. Вони дали йому назву «Ебола». Саме так називалася річка, що протікала поблизу місця спалаху невідомої хвороби в країні, що в минулому була відома як Заїр.

Екологи готуються взяти пробу крові у кажана, виловленого в лісі.

І сьогодні увесь Захід покладається на африканських вчених у Конго та інших регіонах, які стоять на сторожі, щоб вберегти людство від майбутніх страшних хвороб.

В Інгенде дуже боялися, що зіткнулися з новим смертельно небезпечним вірусом, адже симптоми жінки з невідомим патогеном були дуже схожі на Еболу. Протестувавши зразки крові на місці, їх відправили до Національного інституту біомедичних досліджень Конго в Кіншасі, де дані перевірили додатково. Тест на Еболу був негативним. І хвороба, яка вразила мешканку Конго, так і залишилася таємницею.

Жан-Жак Муембе дав ексклюзивне інтерв’ю CNN, в якому попередив про існування ще багатьох невідомих зоонозних захворювань – тих, які переходять від тварин до людей. І вони можуть бути такими, що жовта лихоманка, різні форми грипу, сказу, бруцельозу та хвороба Лайма виявляться дитячим белькотінням.

ВІЛ передали людині шимпанзе, і з часом ця хвороба перетворилася на всесвітню чуму. SARS, MERS та вірус COVID-19, відомий як SARS-CoV-2, – все це коронавіруси, які перейшли до людини з невідомих «резервуарів». Саме так вірусологи називають тварин, які є носіями недугів.

Жан-Жак Муембе впевнений, що наступна пандемія ще невідомої хвороби може мати більш серйозні наслідки, ніж COVID-19.

Кількість нових вірусів невблаганно зростає

Перша відома інфекція, яку передали людині тварини, – це жовта лихоманка. Її виявили в 1901 році. Після цього вчені назвали ще щонайменше 200 вірусів, які мають тваринне походження. Згідно з дослідженнями Марка Вулхауза, професора епідеміології інфекційних хвороб в Единбурзькому університеті, нові види вірусів виявляються зі швидкістю 3-4 на рік. І основна їх маса – це «подарунок» від тварин.

Експерти стверджують, що збільшення кількості нових вірусів значною мірою є результатом екологічного недбальства та торгівлі дикими тваринами.

Вчені пов’язали минулі спалахи Еболи з вторгненням людини у тропічні ліси. При проведенні одного дослідження у 2017 році використовувалися супутникові дані. Було виявлено, що 25 з 27 спалахів Еболи у тропіках Центральної та Західної Африки між 2001 та 2014 рр. розпочалися в місцях масової вирубки.

У перші 14 років XXI століття в дощових лісах басейну річки Конго було вирубано територію, більшу за площу Республіки Бангладеш.

Організація Об’єднаних Націй попередила, що якщо нинішні тенденції вирубки лісів та стрімкі темпи зростання населення збережуться, дощовий ліс країни може повністю зникнути до кінця століття. Якщо це трапиться, «тваринні» віруси стануть початком кінця для всього людства.

Мультидисциплінарна група вчених із США, Китаю, Кенії та Бразилії підрахувала, що глобальних інвестицій у 30 мільярдів доларів на рік у проекти з охорони тропічних лісів, зупинки торгівлі дикою природою та розвитку сільського господарства було б достатньо, щоб компенсувати витрати на запобігання майбутнім пандеміям. У масштабах цілого світу це ЛИШЕ 30 мільярдів.

Ринок м’яса диких тварин в порту Кіншаси

Так, ця сума може здатися захмарною. Але вчені стверджують, що інвестиція швидко окупиться. За оцінками економістів Гарварда Девіда Катлера та Ларрі Саммерса, колишнього міністра фінансів США, пандемія коронавірусу обійдеться США лише в наступні 10 років в 16 трильйонів доларів. МВФ підрахував, що в цілому пандемія буде коштувати 28 трильйонів доларів втраченого виробництва між 2020 і 2025 роками.

Жан-Жак Муембе каже, що за останні роки у кажанів було виявлено десятки нових коронавірусів. І ніхто не знає, наскільки небезпечними вони можуть бути для людей.

Як саме Ебола вперше заразила людей, залишається загадкою, але вчені вважають, що зоонозними хворобами, такими як Ебола та Ковід-19, заражаються, в процесі обробки м’яса диких тварин.

Адамс Кассінга, генеральний директор Conserv Congo і розслідувач злочинів проти дикої природи, сказав, що лише з Кіншаси щорічно експортується від 5 до 15 тон дичини. Це в основному копчене м’ясо мавп, смажені пітони та антилопи сітатунга. Частина йде до США, але основний ринок – це Європа. А саме Брюссель, Париж та Лондон.

Це показник статусу, екзотика, ексклюзив… І чим все це може скінчитися? Трагедією планетарного масштабу. Covid-19 це яскраво продемонстрував. А Ебола довела.

Ми нищимо природу, а вона має в своєму арсеналі смертельну зброю. І весь час нам нагадує, що правильно казати не «ЯКЩО», а «КОЛИ».

По матеріалам CNN


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp