8°

Податкова амністія: українці почнуть фінансове життя с чистого аркуша

Президент України ініціював законопроекти№ 5153 та 5155, у разі прийняття яких Україна зможе провести податкову амністію.

Фото depositphotos / HappyLenses

Податкова амністія є однією з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського. Ось пряма мова з його передвиборчої програми як кандидата у президенти:

«Усі роки влада штучно створювала ситуацію, за якої чесно вести бізнес в Україні для підприємця було практично неможливо. Тому ми запровадимо одноразову «нульову декларацію» для бізнесу. Кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отримані кошти підуть на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених. Пройшовши «економічне чистилище», кожен отримає шанс у подальшому чесно вести бізнес у країні».

Головною метою прийняття таких законопроектів є залучення додаткового капіталу в Україну. Потенційно це сотні мільярдів гривень. Зараз ці кошти лежать у сейфах, умовно кажучи – «під матрацами», усіляко приховуються, в тому числі за кордоном. Амністія дозволить повернути їх до чистого використання.

Якими ж будуть ставки оподаткування доходів, котрі будуть задекларовані в рамках амністії? Їх буде всього три: 5% загальна ставка, 9% для закордонних активів та 2,5% для декларування активів у вигляді ОВДП.

Амністія буде одноразовою і дозволить людям легалізувати ті кошти, які у них по факту є, але які вони приховали, щоб не потрапити під відповідальність за ухиляння від сплати податків. Йдеться тільки про доходи та активи, які були отримані з ухилянням від сплати податків, а не про те, що є, наприклад, «доходом» від корупції чи крадіжок.

Суб’єктами такого декларування можуть стати не тільки підприємці, а всі громадяни. Наприклад, ті, хто отримував зарплату у конверті, працював без оформлення або заробітчани. Це дозволить очистити кошти, приховані від сплати податків, які є на руках в будь-якого українця.

Подання нульової декларації буде добровільним. Людина буде звільнена від кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності за ту суму, яку покаже. Водночас буде запроваджений певний мінімум, що амністується без подання декларації: активи, що не підлягають включенню до державних реєстрів (наприклад, кошти чи ювелірні вироби), загальною вартістю до 400 тисяч гривень або у певних розмірах нерухоме/нерухоме майно, яке є в українських реєстрах (наприклад, одна квартира, яка не перевищує площу 120 метрів).

Нульову декларацію буде заборонено подавати чиновникам, які починаючи з 1 січня 2005 року, подавали чи повинні були подавати відповідні декларації.

Представники влади стверджують, що опрацювали досвід Аргентини та Індонезії у проведенні податкової амністії. Рішення, які ухвалювались у цих країнах, були по-різному побудовані, але вони однаково повернули до легального обігу значні кошти.

В Аргентині податкова амністія, яку запропонували у 2016 році, зібрала 117 мільярдів доларів США. Близько 80% задекларованих активів надійшли з-за кордону. В Індонезії податкова амністія, яку також запропонували ще в 2016 році, дозволила повернути «на світло» 277 мільярдів доларів.

Експерти уже будують прогнози для України після податкової амністії: вони вважають, що вдасться вивести на світло більше 30 мільярдів доларів.

Активи, що підлягають звільненню, без подачі спеціальної декларації:

1) нерухоме майно в Україні відповідно до державних реєстрів у вигляді:

  • квартира – до 120 кв. м. чи майнові права на таку квартиру;
  • житловий будинок до 240 кв. м. чи його незавершене будівництво, за умови права власності на земельну ділянку;
  • нежитлова нерухомість (в тому числі незавершена) некомерційного призначення до 60 кв. м.;
  • земельні ділянки у межах нормативів безоплатної приватизації;

2) один транспортний засіб, що є в реєстрі (крім ТЗ, призначеного для перевезення 10 осіб і більше або об’єм двигуна ТЗ не менше 3000 куб. см. або середня ринкова вартість 375 МЗП, мотоцикл – 800 куб. см, літака, гелікоптера, яхти, катера);

3) інші активи – сумарною вартістю не більше 400 тис. грн.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp