8°

Погода у Рівному: чи постраждаємо ми від глобального потепління

Екстремальні погодні явища, підвищення рівня світового океану а також танення льодовиків в Арктиці – ось до чого призвело підвищення глобальної температурі лише на 1 градус. А що з кліматичними змінами на Рівненщині?

У Рівненському обласному центрі з гідрометеорології впевнені, що Рівненщина вже відчуває ці зміни. Якщо взяти до уваги дані метеостанцій у Рівному, Дубно та Сарнах, то за останні 10 років середньорічна температура повітря зросла в області на 0,5°С. Ні, це зовсім не виключає того, що в Україну не будуть приходити сильні похолодання. Але ймовірність тривалих холодних періодів суттєво знижується. Це взимку. А влітку набагато тривалішими стають спекотні періоди.

Для багатьох глобальне потепління – це казка, якою лякають людство

Прогноз погоди у Рівному на місяць – це взагалі майже лотерея. Весняне тепло звикає спізнюватися, а вересень перетворюється на дітище літа. Січень потеплішав на 2,2°С, а лютий – на 1,6°С. Всесвітня метеорологічна організація стверджує, що до 2025 року в Україні дуже нерівномірно буде змінюватися температурний режим. На городах за містом будуть стигнути смачні кавуни, а врожай картоплі можна буде збирати двічі на рік.

Ще у 80-х роках минулого століття у Національному інституті ботаніки НАНУ зайнялися вивченням синантропної флори на Поліссі. Вчені досліджували ті види рослин, які пов’язані з господарською діяльністю людей. І тоді було з’ясовано, що на Рівненщині має місце таке явище, як термоксерофітизація. Це означає, що у нас зустрічається доволі багато рослин з посушливих південних регіонів. Але в ті роки вважали, що це пов’язано з масштабним осушенням Рівненщини. Сьогодні вже ні у кого не викликає сумнівів сам факт існування такої проблеми, як глобальне потепління.

Богомол – типовий представник ентомофауни узбережжя Чорного моря та сухих південних степів України. Його поява на заході України – яскравий приклад наслідків глобальної зміни клімату.

Як змінюється наш регіон

Перше, що звертає на себе увагу, – це більш різкі температурні перепади та зміни погоди у Рівному впродовж доби. Рівняни помітили, що переходи між порами року стали більш різкими. Зими стали напрочуд м’якими, що спровокувало зникнення ендемічних рослин, на зміну яким приходять чужі для нашої місцевості види. Та й прогноз погоди в Рівному став частіше давати невірні підказки.

Головна проблема, яка пов’язана з пом’якшенням клімату на Рівненщині, полягає у тому, що раніше за зиму вимерзали всі шкідники. А тепер вони спокійно перезимовують, а навесні культурно обідають сільськогосподарськими та іншими культурами. Це яскраво демонструє короїд, який на Поліссі вже став причиною всихання більш ніж 120 тис. га сосни.

Можливо, коли Басів Кут буде виглядати саме так

На користь кліматичних змін говорить те, що у 2019 році на Рівненщині значно скоротилося споживання природнього газу. На 22% або 63 млн кубометрів менше, ніж у роком раніше. Це пов’язують в першу чергу з плюсовою температурою у зимовий період.

0,5°С – чи варто перейматися?

Здавалося б, це лише нещасних 0,5°С. Але давайте розглянемо цю проблему у глобальному масштабі.

Підвищення температури лише на 1°С викликає підвищення рівня світового океану, танення арктичних льодовиків та екстремальні погодні умови. Міжурядова група експертів ООН по зміні клімату опублікувала звіт, який присвячений саме цій «незначній» половині градуса. У звіті йдеться про те, що у найближчий час нашу планету очікує глобальне потепління на 2°С. Вчені б’ють на сполох і кажуть, що надважливе завдання людства полягає у тому, щоб втримати ріст температури на рівні 1,5°С. В основу звіту покладено 6000 тисяч наукових доробків, які довели, що навіть півградуса можуть бути фатальними для третьої планети Сонячної системи.

Найбільше “підігріваються” арктичні регіони: там середня температура зросла на більш ніж 6°С

The Guardian так малює картину можливого майбутнього: якщо на протязі 12 років нам не вдасться втримати градус, то вже скоро повсюдно будуть виникати посухи, повені, екстремальна спека і, як результат, бідність і спрага сотень мільйонів людей.

Є свій прогноз і у Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту. До 2050 року в Україні очікується підвищення як максимальної, так і мінімальної температур, зими стануть суттєво коротшими та м’якшими, а літо більш спекотним. У січні, березні та квітні на 20% зросте кількість опадів, а влітку навпаки – буде спостерігатися дефіцит вологи. Важливо те, що почастішають лісові пожежі, і ускладниться ситуація з забрудненням річок.

Людство лише підливає масла у вогонь глобального потепління

Звіт уряду Великобританії засвідчує, що світу глобальне потепління може коштувати щорічно 5% ВВП. Якщо реалізується найбільш песимістичний сценарій, то ця цифра зросте до фантастичних 20%. Уявіть, що природа відбере у Рівненщини п’яту частину внутрішнього валового продукту! А всі передумови для цього вже є. Тільки подумайте, якщо у 2005 році на Рівненщині було лише 44 грози, то в 2010-му їх було вже 64. В 2004 році було лише 8 злив, тоді як в 2010-му вони рясно поливали родючі рівненські землі більше 20 разів. І цей тренд має тенденцію до зростання. Особливо це відчутно в останні 10 років. Ніхто не говорить про те, що у найближчому майбутньому Рівненщина стане тропічним раєм, але аномальні погодні явища вже не за горами. Погляньте на прогноз погоди в Рівному на тиждень і переконайтеся в цьому самі. А ще краще – погляньте за вікно: січень на носі, а все говорить про весняний настрій.

На гірськолижних курортах не вистачає снігу

В одній з публікацій The Washington Post згадується про те, що в Україні за останні 100 років середня температура зросла на 2°С. І найбільше це спостерігається на заході та на півночі країни. Ми вже впритул підійшли до того, що вчені називають «червоною лінією». І нам в спину вже штрикає своїм гострим кліматичним багнетом глобальне потепління.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp