8°

Президент підписав закон, який змінить правила проведення обшуків на підприємствах та зупинить так звані “маски-шоу”

«МаскиШоуСтоп»: новий закон про захист бізнесу передбачає відеофіксацію проведення обшуку та заборону вилучати комп’ютерну техніку. Президент підписав розроблений Мін’юстом закон щодо запобігання тиску правоохоронних органів на бізнес. Він покликаний зупинити «маски-шоу» на підприємствах.

– На жаль, розвивати власний бізнес в Україні – справа не з простих. Досить часто підприємці скаржаться на утиски з боку СБУ, прокуратури, поліції, податкової. Нерідко доводиться чути про свавілля правоохоронних органів, які влаштовують на підприємствах «маски-шоу». Тож ухвалений закон допоможе власникам бізнесу захищати свої права. І ми розповідатимемо про це в рамках правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!»,  – пояснює начальник Головного територіального управління юстиції в Рівненській області Іванна Смачило.

Зокрема, новий закон передбачає, що:

– Ухвала судді, який приймає рішення про проведення обшуку, повинна здійснюватися під аудіо- та відеофіксацію. Докази, отримані під час виконання ухвали про обшук, винесеної без технічної фіксації визнаються недопустимими.

– Докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника визнаються недопустимими. Передбачено право вимагати доступу адвоката до будь-якої слідчої дії на будь-якому етапі.

– Передбачено право самостійно здійснювати відеофіксацію проведення обшуку.

– Запроваджується обов’язкова аудіо- і відеофіксація проведення обшуку. Докази, отримані в ході обшуку та не зафіксовані технічними засобами, визнаються недопустимими.

– Забороняється вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп’ютерної техніки, серверів та мобільних телефонів суб’єктів підприємницької діяльності.

– Забороняється повторне порушення закритих кримінальних проваджень.

– Заявнику надається право отримати підтвердження реєстрації кримінальної справи.

– Забезпечуються розумні строки провадження кримінальної справи: гарантується право оскарження бездіяльності слідчого та право внесення клопотання про застосування розумних строків провадження.

– Вводиться спеціальний аудит діяльності правоохоронних органів щодо розслідування ними економічних злочинів.

Нагадаємо, що законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» 16 листопада підтримала Верховна Рада.

 


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp