15°

Протести у Казахстані наростають: що відбувається

Уряд Казахстану пішов у відставку на фоні масових протестів, що охопили країну. Вони тривають вже п’ятий день поспіль і в середу спалахнули з новою силою. Демонстранти штурмують адміністративні будівлі.

Вони вимагають політичних змін, а також закликають президента Касима-Жомарта Токаєва піти у відставку.

В країні вимкнули інтернет, недоступні інформаційні сайти. Уся інформація надходить переважно із телеграм-каналів.

Невдовзі президент Токаєв має виступити зі зверненням по державному телебаченню, повідомляють телеграм-канали.

Влада країни те, що відбувається, називає діями “екстремістських угруповань”. За її даними, постраждали пів тисячі людей і спалено багато автомобілів, розгромлено більше сотні магазинів.

“На жаль, у ніч на 5 січня активізувалися екстремістські угруповання. Внаслідок їхніх протиправних дій спалено понад 120 транспортних засобів”, – заявив комендант Алмати Канат Тацмерден.

Пожежі й штурми

“Інтерфакс-Казахстан” раніше повідомив про пожежу в будівлі резиденції президента Казахстану. Цю інформацію підтвердила протипожежна служба.

Крім того, за даними цієї агенції, понад тисяча людей прорвались до будівлі акімату (адміністрація виконавчої влади) в Алмати та увійшли всередину.

У соцмережах поширюють кадри, на яких видно початок штурму та пожежу в будівлі.

Підпис до фото,Телеграм-канал KAZAKHSTAN PROTESTS публікує фото палаючої адміністрації в Алмати. Горить вся центральна частина великої будівлі.

На деяких відео видно, що люди підходять до силовиків і забирають у них зброю.

В місті чути постріли. Як передає кореспондент цього інформагентства, люди ввійшли в будівлю “через двері, розбиті вікна, судячи зі звуків, ламають обладнання”.

“Інтерфакс” повідомляє, що “поліцейські, які стримують штурм демонстрантів, намагаються втекти, протестувальники їх б’ють”.

Підпис до фото,Вулиці Алмати патрулюють спецпідрозділи

Ще до штурму Алмати управління охорони здоров’я міста повідомляло, що в лікарні за допомогою звернулось 190 людей. За офіційними даними, серед них 137 поліцейських.

Демонстрації також не припиняються у інших регіонах Казахстану.

Президент наказав ввести надзвичайний стан у Нур-Султані, столиці країни.

У зв’язку з введенням надзвичайного стану, посольство України в Республіці Казахстан рекомендує українцям утриматись від поїздок в країну, а тим громадянам, які вже перебувають там, триматись подалі від місць масового скупчення людей.

Підпис до фото,Судячи з кадрів із Алмати, поліція застосовує зброю

Протести у країні тривають уже п’ять днів, і почалися після підвищення у кілька разів цін на пальне.

Поліція в Алмати застосувала сльозогінний газ та світло-шумові гранати для розгону учасників протестів, які намагалися штурмувати будівлю мерії.

У вівторок, 4 січня, президент Казахстану ввів надзвичайний стан у найбільшому місті країни Алмати та Мангістауській області.

Режим НС запровадили до 19 січня. Указ президента також передбачає комендантську годину з 11 вечора до 7 ранку, заборону масових заходів та обмеження на пересування людей на транспорті.

Підпис до фото,Демонстранти в Алматі

Раніше президент Токаєв наполягав на тому, що влада через протести не впаде, і що Казахстану потрібен не конфлікт, а взаємна довіра та діалог.

Урядова комісія пообіцяла мітингувальникам зменшити ціну на газ і дала гарантії не притягувати їх до відповідальності. Багато демонстрантів відмовилися розходитися.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp