
Як скласти ефективний проєкт вентиляції приватного будинку: можливі схеми та рекомендації інженерів
Від ефективного повітрообміну залежить не тільки комфорт (яким ми іноді готові поступитися), а й здоров’я людей. Тому важливо замовити грамотне проєктування вентиляції приватного будинку, не економити на якості приладів та їх монтажу. У статті нижче ми розглянемо кілька популярних схем вентиляції, а також дамо рекомендації, які стануть у нагоді на ранніх етапах ремонту, з підбору вентиляційного обладнання.

Для чого потрібна вентиляція у приватному будинку?
Вентсистема (природна чи примусова) необхідна постійної подачі свіжого потоку і відведення відпрацьованих газів з приміщень.
- Покращує якість мікроклімату всередині будинку: насичує кімнати киснем, контролює вологість та склад повітря;
- Запобігає появі скупчень пилу, запахів, кіптяви, бактерій, грибків;
- Знижує вологість та кількість конденсату;
- Допомагає підтримувати оптимальну температуру у приміщеннях;
- Забезпечує безпеку мешканців у разі витоку газу та інших небезпечних газів чи випарів.
Основні види вентиляції
Припливна вентиляція має на увазі подачу свіжого повітря через повітропровід, обладнаний повітряними фільтрами. Цю функцію можуть виконувати автономні пристрої, такі як бризер, провітрювач або, наприклад, припливний клапан. Витяжна вентиляція – це відведення забрудненого повітря з приміщення через витяжку на кухні або у ванній, де виділяється велика кількість пари та запахів. Комплексні припливно-витяжні системи комбінують роботу двох варіантів вище під одним корпусом.
Окремо відзначимо вентиляцію з рекуперацією тепла, яка дозволяє використовувати тепло витяжного потоку для нагрівання повітря припливу. Це допомагає знизити тепловтрати будівлі та, як наслідок, зменшити витрати на опалення або кондиціювання кімнат.
Проєкт вентиляції приватного будинку: етапи створення
- Аналіз умов у приміщеннях: важлива площа кімнат, висота стель, характеристики віконних та дверних отворів, наявність додаткових джерел тепла, рівень тепловтрат, кількість мешканців, природний клімат регіону.
- Розрахунки, зокрема. визначення мінімального обсягу повітрообміну за годину, підбір оптимального діаметра труб, місця їх розміщення та способи кріплення;
- Вибір вентиляційної моделі, з урахуванням потреби будинку та бажання власників;
- Створення креслень та специфікацій, які будуть використовуватись у монтажі. Якщо це необхідно, проєктується блок очищення/зволоження/підігріву, який може включати повітряні фільтри, зволожувачі, ТЕНи тощо.
Далі спеціалістами кліматичної компанії проводиться безпосередньо монтаж, пусконалагоджувальні роботи та прийом готової комунікації в експлуатацію.

З якими труднощами можна зіткнутись під час проєктування вентиляції у приватному будинку?
Недостатня інформація про умови в приміщеннях потягне за собою неправильні розрахунки обсягу повітря, необхідного для повноцінного повітрообороту.
Невідповідність вимогам нормативних документів (наприклад, ДБН 41-01-2003 «Вентиляція та кондиціювання повітря») призведе до недостатньої безпеки та ефективності системи.
Часто виникають складнощі з проектуванням повітроводів, особливо недосвідчених майстрів. Визначення діаметра та розміщення обладнання для вентиляції у приватному будинку вимагає високої кваліфікації інженера-вентиляційника.
Іноді виникають проблеми у процесі пусконалагоджувальних робіт. Важливо провести ретельну перевірку готової вентсистеми на справність та відповідність проектної документації, а потім правильно встановити режими роботи установки.
Як вибрати оптимальний проєкт вентиляції в будинку?
З проєктуванням вентиляції у приватному будинку найкраще впораються у професійній інженерній фірмі. Так ви будете повністю впевнені в результаті та отримаєте гарантію на якість наданих послуг. Якщо ви готові взятися за проєкт самостійно, то:
- Зберіть вихідні дані: розміри та тип вашого будинку, кількість мешканців та інші фактори, які можуть вплинути на розрахунок обсягу повітрообігу.
- Оцініть умови довкілля. Якщо ваш будинок знаходиться в зоні забруднення повітря або поряд із галасливими об’єктами, то потрібно враховувати ці фактори.
- Зробіть розрахунки, необхідні створення ефективної системи;
- Ознайомтеся з різними типами вентиляцій і визначте, яка краще відповідає вашим потребам.
Порівняйте різні рішення щодо вартості та енергоефективності, щоб підібрати найоптимальніше обладнання саме у вашому випадку.