9°

Прибрати маленький “танчик”: нардепка хоче декомунізації Богомолова у Рівному

Джерело: Суспільне

Демонтувати пам’ятник командиру Червоної армії Михайлу Богомолову, який встановлював у Рівному радянський режим. Таке звернення подала до облдержадміністрації депутатка Верховної Ради України Соломія Бобровська. Їй відмовили, адже цього воєначальника не внесли у список осіб, що підпадають під процес декомунізації. Тепер нардепка прагне долучити Богомолова до цього переліку.

Сам пам’ятник радянському командиру дивізії Михайлу Богомолову розташований у сквері Українських добровольців за пивзаводом. Із запитом включити ім’я комдива до переліку осіб, які підпадають під дію закону про декомунізацію, до Українського інституту національної пам’яті нардепка від Рівненщини Соломія Бобровська звернулась на початку лютого. Якщо ж його внесуть, то пам’ятник Богомолову варто демонтувати, – стверджує депутатка.

Народна депутатка Соломія Бобровська:

– Мені здавалося, що в Рівному і на Рівненщині мав би завершитися повністю весь процес декомунізації. Але, очевидно, знаючи нашу схильність до толерантності радянської спадщини, особливо до тих, хто сьогодні мав би підпадати під закон про декомунізацію… Ну, мене це здивувало.

Однозначно декомунізувати – таку позицію озвучує історик Рівненського краєзнавчого музею Ігор Марчук. І пояснює: військовий двічі захоплював Рівне у складі Червоної армії та брав участь в боях проти військ Української народної республіки. Радянська влада тричі нагородила його Орденом Червоного Прапора. Є версія, що Богомолов похований під пам’ятником, але остаточно це можна стверджувати, лише провівши дослідження, – каже Ігор Марчук.

Історик Ігор Марчук:

– Звичайно, ці поховання містять елементи радянської символіки, плюс сам Богомолов чітко зрозуміло, що саме збройним шляхом встановлював тут комуністичний режим на території України. Тому, очевидно, він підпадає під закон саме по декомунізації. Не декомунізовуються ті, які знаходяться на спеціально відведених місцях на кладовищах або почесні, так звані, поховання на меморіалах. В цьому випадку ми маємо, – якщо це дійсно поховання, – одиночне поховання в скверику. Тому по закону, в принципі, якщо тут діяти, то це поховання можна перенести на кладовище.

У сквері Українських добровольців біля пам’ятника Михайлу Богомолову ми опитали декількох рівнян, аби дізнатися, що вони думають про ідею демонтажу.

Рівнянин Іван:

– Це є пам’ятник, нічого він поганого цим дітям не зробить. Розумієте? Ну, я так розумію. Але я буду знати, якщо я історію знаю, хто він. Я знаю, хто такий Ленін, я знаю, хто такий Сталін, розумієте? Чому наші діти цього не повинні знати?! Виходить, ми закриваємо їм увесь доступ.

Рівнянка Вікторія Друзюк:

– Можливо, в якомусь місці невизначному ставити їх. Тут, мені здається, треба якийсь референдум, щоб люди все таки визначилися, більшість. Тому що якщо отак просто зносити чи не зносити, кому як в голову “взбреде”, то тоді, мені здається, люди будуть обурюватися.

Рівнянин Дмитро:

– Навіть якщо враховувати, що це історія радянська, яка, в принципі, до нас має значення, але не несе абсолютно нічого хорошого. Я вважаю, в принципі, такі пам’ятки, особливо, які не мають, як на мене, культурної цінності, в плані, що це дуже якийсь витвір мистецтва – то чо б не зносити? Є, думаю, багато інших героїв, яким тут було б чудове місце.

Під час підготовки сюжету до випуску журналістам Суспільного не вдалося дізнатися про долю депутатського запиту в Українському інституті національної пам’яті. Ми оприлюднимо позицію установи, коли отримаємо її.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp