12°

Рівне щороку втрачає 50 млн грн на переробці сміття

Що робити зі сміттям у місті, як на ньому заробити та як перетворити Рівне на чистіше й екологічніше? Це обговорювали міські обранці зі столичними фахівцями в рамках депутатського дня. Експерти розробили дорожню карту із поводження з відходами, яку презентували у Рівному. Про що говорили – далі у сюжеті.

Що робити із сміттям, як його сортувати, як переробляти і, найголовніше, як на ньому заробити? У Рівному уже декілька місяців працює робоча група, яка і повинна розробити дорожню карту поводження з відходами. В рамках депутатського дня, столичні фахівці презентували перші напрацювання. 

“Ця зустріч покликана показати ту акумульовану роботу, яка була зроблена, і показати перспективу розвитку саме більш екологічних можливостей поводження з відходами, зробити місто більш екологічно чистим, кращим і запровадити роздільний збір сміття, запропонувати сортування відходів,” – каже міський голова Рівного Олександр Третяк.

За попередніми розрахунками, для сортування сміття місту потрібно більше тисячі контейнерів. 350 із них для органічних відходів, ще стільки ж на сухі відходи та 500 баків для пластику. Таке оновлення контейнерного парку Рівного обійдеться в три мільйони гривень. Реалізувати це можна як за кошти міського бюджету, так і за допомогою партнерських угод з підприємцями. Поки у рівненських комунальників є 120 баків для збору пластику. 

“Якщо ми будемо говорити про збір вторинної сировини, яку потім можна реалізовувати, можливо, в подальшому це буде дозволяти КАТП заробляти кошти, але для початку, для вкладення коштів в інфраструктуру, КАТП не може витратити 3 мільйони на контейнери, ми маємо закласти це в тариф, відповідно стрибок тарифу буде дуже високим,” – пояснює керівник “КАТП 1728” Сергій Марчук.

Рівень сортування сміття в Рівному від загальної кількості відходів становить лише 5 відсотків. Це в той час, коли у провідних європейських громадах  цей показник складає 85 відсотків. Щороку на Рівненському полігоні захоронюють більше 100 тисяч тонн відходів. За оцінками експертів, місто кожен рік втрачає 50 мільйонів гривень на переробці сміття. 

“Ця реформа розтягнеться мінімум на 7 років, але з іншого боку, в нас немає виходу, вже є національна стратегія 2030, в сфері подження з відходами, яка вимагає від міста захоронювати 30 відсотків до 30 року, тому зараз місто буде визначатися з технологією і дорожньою картою, як воно буде рухатися до цієї цілі бо іншого виходу у нас немає,” – розповів керівник компанії “GreenAge” Артем Миргородський.

Заробляти кошти на смітті можна за рахунок сміттєпереробного заводу. Та от поки в Рівному він не працює, а міська влада шукає шляхи чи запуску вже існуючого чи побудови нового підприємства. 

“Оберемо той варіант, який буде найбільш оптимальний, чи це буде український механізм, чи це буде механізм запропонований з Німеччини, з Латвії, з Європи, інших країн, оберемо. Головне, поспіхом е наробити кроків, які потім будемо жалкувати. В нас уже є один сміттєпереробний, стоїть мертвим грузом,” – каже Олександр Третяк.

Поки однозначного рішення міська влада Рівного ще не прийняла. Та сміттєва реформа повинна закінчитися до 2030 року, до того часу лише 30 відсотків відходів можуть бути захороненими на сміттєвому полігоні, решту потрібно перероблювати.

Джерело: ITV


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp