6°

Рівненським журналістам “висловили громадський осуд”

Комісія з журналістської етики провела розслідування за зверненням Антоніни Торбіч (“Четверта влада”) щодо факту  оприлюднення еротичного відео однієї із місцевих школярок. Нагададаємо, ще у квітні цього року ряд ЗМІ оприлюднили матеріали про рівненську школярку, яка виклала у соцмережу непристойне відео. Про випадок стало відомо директору  школи і він звернувся до поліції. Тоді власкори столичних телеканалів “Україна”, “НТН” зняли про це відеосюжети. РадіоТрек взяв розширене інтерв’ю у директора школи.

На думку Комісії з журналістської етики, “тиражування цієї події журналістами узагалі не було обґрунтованим, є надмірним втручанням у приватне життя дівчинки та могло призвести до додаткового травмування дитини.”

Тому Комісія висловила  громадський осуд Володимиру Миколайчуку (телеканал «Україна»), Світлані Прокопчук (телеканал НТН) та Мирославі Опанасик (Радіо Трек) і наголошує на неприпустимості недбалого ставлення журналістів до висвітлення питань, пов’язаних з дітьми.

Текст рішення:

 

До Комісії з журналістської етики надійшло звернення електронною поштою від представниці Інституту масової інформації в Рівненській області Антоніни Торбіч з проханням розглянути етичність матеріалів ряду рівненських журналістів, де йшлося про оприлюднення еротичного відео однієї із місцевих школярок.

Зокрема, 13 квітня 2017 року вийшли сюжети Володимира Миколайчука «В Ровенской школе произошел секс-скандал» в ефірі телеканалу «Україна», Світлани Прокопчук «Рівненська семикласниця виклала в мережу еротичне відео» в ефірі телеканалу НТН , а на сайті Радіо Трек було опубліковано інтерв’ю Мирослави Опанасик з директором школи «Їй не вистачає тепла і підтримки», – про школярку з Рівного, яка знялася в еротичному відео».
Заявниця скаржиться, що оприлюднення цих матеріалів могло завдати шкоди дитини, яку достатньо легко було ідентифікувати з цих матеріалів.

Скарга відповідає вимогам ст. 5 Положення про комісію з журналістської етики та підлягає розгляду.
Проаналізувавши зміст публікацій, Комісія з журналістської етики дійшла висновку, що оприлюднення вказаних матеріалів є порушенням п. 18 Кодексу етики українського журналіста, де йдеться про те, що “Журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів.

Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали відношення до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов’язаних із насильством.”

Судячи із заяви представниці місцевої поліції, еротичне відео школярки потрапило в мережу випадково, бо одразу зникло. Однак його встигли побачити і поширити деякі користувачі.

У зв’язку з цим Комісія з журналістської етики вважає, що тиражування цієї події журналістами узагалі не було обґрунтованим, є надмірним втручанням у приватне життя дівчинки та могло призвести до додаткового травмування дитини.

Крім того, незважаючи на те, що ім’я дитини не назване, у наведених журналістських матеріалах міститься багато ознак, за якими її можна розпізнати (вік дитини, номер школи і класу, де вона навчається, заняття грою та бандурі, відвідання недільної школи), а в сюжеті Володимира Миколайчука на телеканалі «Україна» навіть наведені кадри, де школярка позує перед любительською камерою. Незважаючи на те, що відеокадри розмиті, дівчинку можна опізнати за сукупністю інших ознак, наведених у сюжеті.

З огляду на вищесказане, Комісія:

– висловлює громадський осуд Володимиру Миколайчуку (телеканал «Україна»), Світлані Прокопчук (телеканал НТН) та Мирославі Опанасик (Радіо Трек) і наголошує на неприпустимості недбалого ставлення журналістів до висвітлення питань, пов’язаних з дітьми;

– закликає журналістів інших засобів масової інформації при зборі інформації та підготовці матеріалів про неповнолітніх дотримуватись норм Етичного кодексу українського журналіста.

Голова КЖЕ Куликов А.В.

Довідково: Комісія з журналістської етики — всеукраїнська громадська організація, яка розглядає конфліктні ситуації етичного і професійного характеру, які виникають в журналістському середовищі між журналістами та громадськістю у зв’язку з виконанням журналістами свого професійного обов’язку. Діяльність та склад Комісії з журналістської етики неодноразово піддавалися критиці. Комісія з журналістської етики фінансується із добровільних внесків журналістів, частин Комісії та грантів.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp