6°

Робота в Рівному: хто не працює, той не їсть

Нещодавно Міжнародна організація праці оприлюднила дані, які можна сміливо назвати невтішними: коронавірус може відобразитися на міжнародному ринку праці набагато гірше, ніж фінансова криза, яку ми переживали у 2008 році. Компанія Bloomberg прогнозує, що пандемія стане причиною скорочення кількості робочих місць приблизно на 25 млн. А як складається ситуація з безробіттям на Рівненщині?

Ринок праці України уже суттєво постраждав від COVID-19. Рівень безробіття пішов стрімко вгору ще в квітні, коли був введений жорсткий карантин. У порівнянні з березнем кількість безробітних зросла більш ніж на 100 тис. чоловік.

Дані Державної служби статистики свідчать про те, що в другому кварталі 2020 року рівень безробіття зріс до 9,9%. З початку карантину статус «безробітний» отримало майже 445 тис. українців. У кінці серпня цього року без роботи залишилося вже понад 477 тис. чоловік, що на 73% більше, ніж станом на початок вересня минулого року.

А ще є поняття так званого прихованого безробіття. Це означає, що зайнятість або суттєво зменшується, або людей відправляють у відпустку за власний рахунок. І таких було чимало – 3,1 млн українців. А це 17% від усієї робочої сили.

Страх залишится без роботи переслідує багатьох українців

Невтішними виглядають і прогнози Національного банку України, експерти якого вважають, що рівень безробіття у 2020 році сягне позначки у 10%. В МВФ налаштовані ще більш песимістично – 11%. І це не можна назвати найгіршою ситуацією. Адже у найсильніших економік Європи проблеми більш серйозні. Наприклад, у Іспанії, яка в основному живить свій ВВП за допомого ресторанного та готельного бізнесу, рівень безробіття досяг 20%! І що найжахливіше, є ризики, що такий стан речей у Іспанії збережеться ще мінімум протягом двох років.

Найважча робота – пошук роботи у Рівному

Нижче ми комбінуємо дані Державної служби зайнятості (ДСЗУ), Державної служби статистики України (ДССУ), Рівненського обласного центру зайнятості та онлайн-порталу Work.ua.

Сьогодні у пошуку роботи знаходяться сотні тисяч українців

Для початку почнемо з того, чого саме очікують від обласного центру зайнятості рівняни. Згідно опитуванню, яке проводила у цьому році Державна служба зайнятості, 21% рівнян розраховують на отримання допомоги по безробіттю. 48% респондентів цікавлять послуги щодо працевлаштування. Натомість 12% більш зацікавлені у безкоштовному професійному навчанні.

Шукаю роботу в Рівному: скільки на це знадобиться часу

Середньостатистичний показник тривалості пошуку роботи по Україні складає 6 місяців. Найдовше нове місце роботи шукають люди в Вінницькій та Дніпропетровській (8 місяців), а також у Київській областях (9 місяців). А от Рівненщина опинилася у списку тих регіонів, де роботу знаходять найшвидше – приблизно за 4 місяці. Разом з нами у «робочому Едемі» опинилися Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Одеська та Тернопільська області.

Робота у Рівному: хто заробляє найбільше

Дані Рівненського обласного центру зайнятості, на сайті якого станом на 16 грудня 2020 року було опубліковано 406 вакансій у м. Рівне, свідчать про те, що найбільше вгадали з вибором професії модельєри-конструктори одягу та швачки. Якщо першим пропонують зарплату 25-30 тис. грн, то другим готові платити від 20 тис. грн.

Швачки сьогодні можуть непогано заробляти

У сегменті 9-10 тис. грн затишно влаштувалися електромонтери оперативно-виїзних бригад, слюсарі-сантехники, водії навантажувачів та звукорежисери.

Суттєво нижче оцінюють працю кухарів, помічників вихователя, касирів та кредитних інспекторів (5000 грн). А от найдешевшою виявилася пропозиція людині, яка погодиться сісти у крісло начальника відділу поштового зв’язку, – 4000 грн.

Зарплата листоноші Укрпошти – це майже образа

На сервісі Work.ua можна знайти більш оплачувану роботу. Станом на ту ж дату, 16 грудня, на сайті пошуку роботи було доступно 711 вакансій у Рівному. Java-програміст може отримувати 90 тис. грн на місяць. Дитячому стоматологу готові платити від 56 до 85 тис. грн, а водій-міжнародник оцінюється у щомісячних 60-70 тис. грн.

Не надто цінують працю операторів колл-центрів (5000 грн), секретарів судових засідань (4440 грн) та робочих, які доглядають за тваринами у Рівненському зоопарку (4025 грн).

Пропонуємо розглянути актуальні вакансії у Рівному на ресурсі Jooble

Хто частіше всього залишається без роботи у Рівному

Станом на 1 грудня у Рівненському обласному центрі зайнятості було зареєстровано 13 875 безробітних. При цьому кількість вакансій складала 1 656. Серед найчисельніших категорій «безробітних професій» військовослужбовці, директори підприємств, менеджери зі збуту, медичні сестри та брати, бухгалтери, кухарі, бармени, охоронники, продавці-консультанти, продавці продовольчих та промислових товарів, прибиральники, сторожі, укладальники-пакувальники та підсобні робітники. Нелегко знайти і роботу водієм в Рівному. Складно також листоношам, адміністраторам, офіціантам, операторам АЗС, кочегарам, вантажникам та комірникам.

Багато професій сьогодні “на перекурі”

Є і доволі сумні в своїй показовості дані. Так, за 9 місяців 2020 року на роботу за кордоном через «біржу праці» влаштувались 226 мешканців Рівненщини. З них 171 людина «знайшла себе» у найпростіших професіях. Згідно офіційного класифікатора це роботи, що потребують знань для виконання простих завдань із використанням ручних інструментів, у деяких випадках із значними фізичними зусиллями. Серед них домашня прислуга, прибиральники, посильні, швейцари, збирачі сміття та вантажники.

Як можна отримати допомогу по частковому безробіттю

По запиту «Рівне робота» Google пропонує у відповідь переглянути майже 39 млн сторінок. Але реальність безжальна. Тому Рівненський обласний центр зайнятості пропонує звернутися до них у термін до 90 днів після втрати роботи, надавши необхідний пакет документів і підписавши договір. Однак зараз заявку на виплати по безробіттю можна оформити через мобільний додаток «Дія». Для цього достатньо авторизуватись, заповнити форму та підписати заяву електронним підписом.

Що ж. Усі сентенції на кшталт «Чим важча робота у Рівному, тим легше на неї влаштуватися» втрачають сенс, коли мова йде про ринок праці в умовах карантину. Залишається лише чекати і надіятися, що після локдауну найбільш затребуваними не будуть менеджери віком до 25 років з 20-тирічним стажем.