11°

Ринок землі: на Рівненщині зустрічалися експерти, голови громад та нардепи

В Рівненській ОДА пройшла робоча зустріч експертів у сфері земельних реформ з головами громад Рівненщини та керівниками райдержадміністрацій.

Ключовою темою робочої зустрічі стала децентралізація обігу землі. Зустріч відбулася за участі народних депутатів України.

Врожайний рік у сфері земельного законодавства

Щодо важливості даної робочої зустрічі вдалося взяти коментар у народного депутата України, члена комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики Олександра Салійчука.

Як показує світова практика, вільний обіг землі сприяє розвитку сільського господарства, промисловості та загалом економіки. І хоча у світі вільний ринок землі це норма – для нас це питання нове, адже за 30 років незалежності політики боялися взяти на себе відповідальність, проявити політичну волю і впровадити ринкові відносини в земельній сфері. Це стосується як проєвропейських, ліберальних, націоналістичних, проросійських політсил, – стверджує Олександр Салійчук, – Питання вільного обігу земель, зокрема сільськогосподарського призначення, стає надважливим в контексті децентралізації влади. Зараз на рівень громад передано ряд важливих повноважень.

Олександр Салійчук

Зустріч пройшла у форматі діалогу, на початку голова Рівненської ОДА Віталій Коваль представив фахівців, які ознайомили присутніх зі змінами законодавства.

Про питання щодо функціонування ринку землі більш детально розповідав Сергій Біленко, експерт із земельних питань. Біленко активно працює над оновленням законодавства у земельній сфері.

Модератор робочої зустрічі Яна Косьміна, експерт в галузі земельних відносин Сергій Біленко

Останній рік був дуже врожайним стосовно законодавства у сфері земельних відносин, – так охарактеризував зміни законодавства Біленко.

Він розказав головам громад та іншим присутнім на робочій зустрічі про останні законодавчі ініціативи, зокрема, про те, що ВР скасувала мораторій на відчуження сільськогосподарських земель. За його словами, в ході прийняття рішень відбувався доволі жорсткий діалог, особливо на аграрному комітеті. Основне питання згаданої дискусії – чи можна іноземцям отримувати землю.

Основні тези щодо змін земельного законодавства

Біленко пояснив, що законодавством наразі звужено перелік можливих власників землі, що стало певним політичним компромісом. За його словами, аграрний сектор, як і будь-який інший, потребує кредитування, яке неможливе без ліквідної та адекватної застави. Тому банкам також надано право набувати у власність земельні ділянки. Це, на думку експерта, забезпечить баланс та розвиток агропромислового комплексу України.

При цьому він зауважив, що протягом 2 років відчуження відбуватиметься через земельні торги.

Крім цього, за словами експерта, норми щодо заборони продажу земель державної та комунальної власності теж не дуже справедливі. Те саме – щодо заборони змін цільового призначення сільськогосподарської землі, тому що це сприяє появі сірих схем щодо їхнього використання.

Ключові обмеження на ринку землі

Присутні також обговорили умови та обмеження так званого перехідного періоду в процесі запуску ринку землі. Зокрема до 2024-го року право власності на землі для товарного сільськогосподарського виробництва та “пайові” ділянки надаватиметься виключно державі, громадам, громадянам України та українським банкам. При цьому один громадянин зможе отримати у власність не більше 100 гектарів землі, хоча це обмеження не стосується громадян, які отримали землю у власність до змін законодавства.

Також до 2030-го року буде заборонено продавати “пайові” земельні ділянки за ціною, нижчою від їхньої нормативної грошової оцінки.

Посилаючись на статтю 61 ЗУ “Про зміни щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”, Сергій Біленко також розповів про можливість викупу землі орендарями, які отримали право на постійне користування ділянками через переоформлення права постійного користування до 2010-го року, у розстрочку. Термін розстрочки – до 10 років.

Першочергове право на викуп землі

Експерт зазначив окремі аспекти першочергового права викупу землі та окреслив затверджене законом коло осіб, які мають право на відчуження землі. Першочергове право викупу отримають особи, яки мають спецдозволи на користування певними видами надр. В другу чергу потрапили безпосередні орендарі земельних ділянок на момент викупу.

Передати таке першочергове право на купівлю земельної ділянки можна лише фізичній особі, а скористатися таким механізмом можна буде уже з липня.

Також в липні змінюється процедура зміни цільового призначення земельних ділянок. Відповідно до нововведень, власник землі тепер зможе самостійно змінювати цільове призначення землі.

Планування територій, промислові землі

Відповідно до законодавства, розробка детальних планів територій (ДПТ), комплексних планів територій (КПТ) – це повноваження громад. Відповідаючи на запитання Олександра Коваля щодо КПТ Сергій Біленко розповів, що в Харкові запустили пілотний проект щодо створення КПТ. Основною проблемою при розробці планів територій залишається фінансування.

Біленко також згадав законопроект 1423 в контексті питання щодо передачі промислових земель, який регулює особливості та механізми розпоряджання ділянками промислового призначення.

Як говорить експерт, використання землі, її передача та інші дії будуть залежати від містобудівної документації в громадах та взаємодії з місцевими геокадастрами.

Це перший випадок, коли архітектори та землевпорядники працювали узгоджено і в результаті домовилися, – стверджує Біленко.

Крім презентацій змін законодавства та впровадження нових норм у сфері земельних відносин, на зустрічі обговорили також питання щодо обмежень в кількості землі для одного власника – йдеться саме про юридичних осіб. За словами Біленка, межа в 10 тисяч гектарів потрібна для того, щоб не розбалансувати аграрний сектор, оскільки аграрні компанії та відносини за роки уже сформувалися та стабілізувалися. Обмеження в 100 чи 300 гектарів – просто призведе до появи підставних осіб, схем і т.д.

Нардепи Олександр Салійчук та Олександр Аліксійчук

Земельне законодавство оновлено і українцям потрібно до нього звикнути, відійти від старих механізмів, відмовитися від “сірих” схем, забезпечити прозорість в питаннях купівлі-продажу і оренди землі, а також ефективне застосування законодавчих норм. Тому такі робочі зустрічі, як сьогодні, мають важливе значення. Ми всі вчимося жити в нових умовах, знаходимо діалог у питаннях, які десятками років замовчувалися, та вирішуємо проблеми, які довго ігнорувалися чи приховувалися за гучними популістичними гаслами. Я дуже задоволений тим, як пройшла зустріч. Приємно бачити активних голів громад, у яких світяться очі, коли мова йде про реформи, розбудову та зростання сіл, селищ і міст Рівненщини, – резюмував результати зустрічі нардеп Олександр Салійчук.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp