23°

Сьогодні відзначають Медовий Спас і починається Успенський піст

14 серпня християни відзначають перший Спас – Медовий.

Медовий Спас, згідно з церковним календарем, присвячений пам’яті Походження чесних древ Животворящого Хреста Господнього. З цього дня починається двохнедільний Успенський піст або Спасівки.

Медовий Спас в народі має багато назв: Перший Спас, Мокрий Спас, Маккавей Спас Всемилостивий, Спас-маковий, Маковий Спас, Спас на воді, Маковеїв день, Лакомка, Медове свято, Бджолине свято, Проводи літа.

14 серпня в церкві ще один пам’ятний день – семи старозавітних мучеників Маккавеїв. У народі  дали назву цьому дню – Маковей і асоціюють його з маком.

Церковні традиції на Медовий Спас

За слов’янською традицією в цей день в храмах здійснюється мале освячення води, а також меду нового збору, благословляється його вживання в їжу, роблять випічку з медом і маком.

В Україні до цього свята збирають традиційні букети – маковейники – з чорнобривців та інших садових квітів, цілющих трав і обов’язково додають туди головки сухого маку.

Освячений у церкві мед отримує особливу цілющу силу. Вважається, що навіть тяжкохворий чоловік може одужати, якщо з’їсть хоча б ложечку.

Люди вірили, що потрібно з’їсти, принесений з церкви освячений мед і загадати найзаповітніше бажання – воно обов’язково збудеться.

На Маковей освячують воду в церкві, вважається, що вся вода в цей день стає святою і цілющою. Її набирають про запас і зберігають, як водохресну. Цією водою також на наступний день (але ні в якому разі не на Медовий Спас) потрібно вимити будинок, зробити генеральне прибирання, щоб звільнити житло від негативу, заздрості, сварок і хвороб.

Освячену макову голівку також клали під подушку дітям, які погано і неспокійно сплять.

Освячені на Маковея квіти і трави зберігали за іконами, як сильний оберіг для дому та сім’ї, цей букет не викидали, а через рік спалювали.

На Маковея встановлювали високі хрести, прикрашаючи їх квітами і головками маку, а зверху прикріплювали гарбузову маску з запаленою свічкою всередині, яка нагадувала людський чepеп. Протягом всієї ночі молодь співала і танцювала, оберігаючи свій маковеевскій хpест.

Наші предки вірили, що на Маковія жінкам прощаються всі гріхи, якщо вони самі себе пробачать і помоляться про прощення.

Освячений на Маковея мак господині зберігали для Святої вечері на Різдво і додавали в кутю.

Освячений мак використовували і незаміжні дівчата для того, щоб привоpoжити судженого.

Насінням освяченого маку посипали навколо будинку – щоб ніякої зла людина або нечиста сила в будинок не потрапили

Що не можна робити 14 серпня

• Не можна виконувати ніякої важкої фізичної праці, прати, прибирати в будинку, подібні справи краще завершити напередодні.

• Не можна сваритися і лаятися або бажати комусь зла

Народні прикмети

На Маковея літо закінчується, осінь починається.

Прийшов Перший Спас, готуй шубу про запас

У Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і відро.

На Перший Спас святи колодязі.

На Маковей вдовам допомагай – слабкому допомогу, а тобі щастя.

Дощ на Маковея – мало пожеж буде.

Медовий Спас нові колодязі освячує.

В Перший Спас будь-який бабин гріх проститься.

Після Першого Спаса в воду не заходять.

Джерело.


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp