22°

Серцево-судинні захворювання одна з найпоширеніших причин смерті серед українців (ОПИТУВАННЯ)

Соціологічна група Рейтин провела опитування в Рівненській області, стосовно медичних новооведень. Ділимося результатами

Як змінилося ставлення до сімейних лікарів і оцінка якості медичних послуг?

Впродовж року меншанці Рівненщини добре познайомилися зі своїми сімейними лікарями. Наразі, троє з чотирьох знають свого лікаря, а рік тому підписали декларації лише трохи більше половини. Дві третини респондентів повністю або частково довіряють своєму сімейному лікарю (у 2017 – тільки кожен другий). На сьогодні кожен третій рівнянин підтримує медичну реформу в Україні. 

За якими критеріями на Рівненщині обирають лікарів?

Найголовніше для Рівнян – професіоналізм та досвід. Хороше ставлення важливе 23%, а наявність сучасного обладнання – 16%. Комфортні умови лікування важливі лише 11% респондентів. 

Цікаво, що у сільській місцевості пацієнти звертали увагу на професіоналізм лікарів та їхнє ставлення, містяни — на хороше ставлення з боку лікарів та наявність сучасного обладнання.

Чи дотримуються мешканці рівненщини здорового способу життя?

Серцево-судинні захворювання – одна з найпоширеніших причин смерті українців. Але 48% опитаних ніколи не обстежувалися на наявність цих захворювань. Мешканці Рівненщини не звертаються по медичну допомогу, бо не знають про наявність у себе проблем із серцем, або не надають цьому значення. Це призводить до загострення захворювань, які не лікуються вчасно.    

Серед факторів ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань, – підвищений артеріальний тиск, надлишкова вага, вживання алкоголю, куріння, низька фізична активність, стрес, нездорове харчування, підвищений рівень цукру в крові. Соціологи з’ясували, як мешканці Рівненської області ставляться до свого здоров’я і чи враховують фактори ризику у своєму повсякденному житті.    

1. Підвищений артеріальний тиск

Лише кожен шостий мешканець Рівненщини (16%) вимірює артеріальний тиск щодня, третина робить це кілька разів на місяць, усі інші – рідше, ніж раз на три місяці. При цьому 60% усіх опитаних не вживають ліки для нормалізації артеріального тиску, і лише третина – вживають.

Серед тих, хто вже знає про свої проблеми з артеріальним тиском, дві третини респондентів (70%) постійно вживають ліки для нормалізації тиску. Також важливо зазначити, що понад 40% респондентів роблять електрокардіограму рідше 1 разу на рік, 25% – кожен рік, усі інші роблять ЕКГ раз на півроку та частіше.

Нагадаємо, що ЕКГ входить у гарантований пакет медичних послуг у сімейного лікаря, терапевта і педіатра, які оплачує Національна служба здоров’я.

2. Надлишкова вага та нездорове харчування

Свою вагу щоденно вимірює лише кожен десятий з опитаних. Кожен п’ятий робить це кілька разів на місяць. Усі інші вимірюють свою вагу рідше, ніж раз на три місяці.

А от здоровим харчуванням мешканці Рівненщини нехтують. Зокрема, третина респондентів щоденно споживає кондитерські вироби та випічку, ще більше третини (38%) вживають таку їжу кілька разів на тиждень. Також кожен п’ятий з опитаних (19%) зізнався у щоденному вживанні смаженої, жирної їжі.

3. Вживання алкоголю та тютюну

Майже 40% респондентів відзначили, що вживають алкогольні напої раз на місяць або рідше, кожен п’ятий – кілька разів на місяць, і лише 3% мешканців Рівненщини роблять це щодня. При цьому майже третина (29%) опитаних не споживають спиртного взагалі.

Дві третини респондентів (75%) заявили, що не курять, при цьому 62% ніколи не мали цієї звички, а 13% – кинули.

4. Фізична активність, стрес та рівень цукру та холестерину у крові

Понад третина опитаних (39%) взагалі не займаються спортом. Натомість щодня спортом займається лише кожен п’ятий мешканець області.

Відчувають стрес щодня 18% опитаних.

Майже половина мешканців Рівненщини (48%) перевіряють рівень цукру в крові рідше, ніж раз на рік, кожен п’ятий робить це кожного року і лише 4% опитаних перевіряють рівень цукру щомісяця.

Подібна ситуація і з перевіркою рівня холестерину. Так, кожен другий перевіряє рівень холестерину у крові рідше, ніж раз на рік, і лише 2% роблять це кілька разів на місяць.

 

Дослідження про стан медичної сфери у Рівненській області виконала Соціологічна група «Рейтинг» у рамках спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», який впроваджується у Рівненській області. Опитування респондентів проводилося методом особистого формалізованого інтерв’ю. Було опитано 800 людей віком від 18 років.

Повідомляє Прес-служба Рівненської ОДА