3°

погода у Рівному

Що означатиме обрання Байдена для України?

«Вот такая БАЙДА:

Впереди видно донышко,

И гранёный стакан

Об столешницу бьёт».

Андрій Данцев, російський шансоньє

Після оголошення перемоги Джо Байдена на президентських виборах у 2020 році президент Зеленський був одним із перших іноземних політичних лідерів, який привітав свого колегу. Це мудрий крок. Україна може багато виграти від президентства Байдена.

З моменту здобуття незалежності в 1991 році Україна вважала Америку своїм найціннішим союзником на міжнародній арені. Ці стосунки стали ще більш важливими у 2014 році, коли Росія анексувала Крим та спричинила конфлікт, який продовжує закривавлювати схід України. Українці спостерігали за Вашингтоном з острахом і переживаннями, що перемога у президентських виборах дістанеться Дональду Трампу. За повідомленнями Національної розвідки США, Росія все робила для того, аби Трамп був переобраний. Це б дозволило нашому ворожому сусіду значно посилити агресію.

Чотири роки президентства Трампа були доволі незручні для України, яка неодноразово опинялася в центрі уваги політичних дебатів США. В тому числі в рамках розслідування імпічменту щодо Трампа. 45-й президент США назвав українців «жахливими людьми» і наполягав на тому, щоб Росію знову пустили до «Великої сімки», звідки її виперли через вторгнення до Криму.

Так що ж ми маємо на сьогоднішній день?

Мало країн виграють від президентства Джо Байдена так, як Україна. Найстаріший президент США на момент його обрання дуже добре знає нашу країну: в свій час він був неофіційними куратором українського напрямку в адміністрації Обами. Перебуваючи на посаді віце-президента, Байден відвідував Україну не менше п’яти разів. Крім того, новообраний американський президент має потужну команду, представники якої теж мають досить великий рівень експертизи стосовно України. Наприклад, доктор Майкл Карпентер, колишній заступник міністра оборони США з питань Росії та України. Ймовірно, саме він стане ключовім експертом Байдена по… нам.

Для початку треба зазначити, що саме Україна зіграла надважливу, хоч і ненавмисну, роль у поразці Дональда Трампа. В основі його програшу лежить «ідеальний» телефонний дзвінок президенту України Володимиру Зеленському влітку 2019-го. Також Трамп разом зі своїм приватним адвокатом Рудольфом Джуліані намагалися використати російську дезінформацію, отриману в Україні від агентів російської розвідки, таких як Андрій Деркач, щоб заплямувати реноме Байдена. Трамп звільнив чесних американських чиновників, які підтримували Україну, зокрема посла Марі Йованович та підполковника Олександра Віндмана. Да й взагалі рудоволосий Дональд, якому більше личить бути президентом будівельного конгломерату Trump Organization, віддав перевагу Росії, забувши про основні потреби України.

Незважаючи на ці глибоко несприятливі обставини, Україна продовжувала користуватися сильною двопартійною підтримкою у Вашингтоні протягом усього президентства Трампа. Навіть лоялісти Трампа, такі як державний секретар Майк Помпео, підтримували нас.

Байден посилить цю двопартійну підтримку України. І що саме головне – зробить її дієвою. США не мали постійного посла в Україні з травня 2019 року, коли Трамп звільнив Йовановича. Тепер ми знову отримаємо амбасадора, і його політика буде активнішою, ніж будь-коли, оскільки Україна в багатьох відношеннях має вирішальне значення для інтересів США.

На щастя, Трампу не вдалося зупинити або навіть зменшити військову підтримку України з боку Сполучених Штатів. Байден має тверді наміри збільшити її і надати нам летальну зброю. Тому Кремлю варто замислитись. Адже спроби проросійських сил в Україні просувати антиамериканські та антизахідні наративи втратять будь-яку довіру.

Під час президентства Трампа заходи США проти Кремля страждали від недостатньої послідовності. Тезка всесвітньо відомої диснеївської качки хотів припинити або хоча б пом’якшити санкції, тоді як решта Вашингтона хотіла їх посилити. Це створило плутанину та підірвало ефективність антиросійської політики.

Байден і тризуб

Можна очікувати, що Байден, який був одним із перших авторів нинішнього режиму санкцій США проти Росії, посилить існуючі заходи. Неминуче адміністрація Байдена переконається, що вона відіграє важливу роль в переговорах України з Росією щодо триваючої війни на сході України. Це означає, що ймовірність того, що Росія серйозно задумається про вихід зі Сходу України, значно зросте. Кремль знає і поважає Байдена, який здобув репутацію безкомпромісного політика, якщо справа стосується Путіна. Віце-президент Байден завзято боровся за верховенство права в Україні. Тому він просто зобов’язаний зробити ще більший акцент, але вже як президент. І це погана новина для багатьох різних політичних і не дуже сил в сучасній Україні, які прагнуть загальмувати антикорупційні ініціативи або заблокувати судову реформу.

Багато американських видань вже сьогодні пишуть, що одинадцять суддів Конституційного суду України, причетних до спроб зірвати антикорупційні зусилля, краще було б переобрати. В іншому випадку вони можуть потрапити під санкції США, включаючи заборону на отримання віз та заморожування активів. Не забувайте, що глобальний закон Магнітського2016 року був спеціально розроблений з урахуванням таких персонажів.

Зараз багато хто з високопосадових українців має вагомі підстави переглянути свої погляди та озирнутися на своє минуле. Яскравий приклад – найближчий союзник Путіна в Україні Віктор Медведчук, який попав у санкційний список США ще у 2014 році через російську окупацію Криму. Чому такій одіозній особистості взагалі в умовах війни дозволено очолювати парламентську фракцію та контролювати три великі українські телеканали? Байден, швидше за все, поставить таке питання.

З 2016 року ФБР почало розслідування щодо українського олігарха Ігоря Коломойського за звинуваченням у відмиванні грошей у Клівленді. Надійні джерела стверджують, що Трамп заблокував його переслідування в США. Так що пан Бєня – це ще одна чітка ціль для закону Магнітського. Тим часом скасована справа Міністерства юстиції США проти олігарха Дмитра Фірташа, ймовірно, нарешті призведе до його екстрадиції до США. Усі ці кримінальні справи обов’язково допоможуть очистити український політикум. Вони також можуть дати президенту Зеленському новий поштовх для переосмислення політичної культури України.

Оскільки Байден підтримує потужну програму боротьби з корупцією в Україні, Національне антикорупційне бюро та решта антикорупційної архітектури країни мають бути посилені. Маємо надію, що відновиться довгоочікувана реформа Служби безпеки України (СБУ). І в результаті Україна дійде (та хай хоч доповзе) до того, що ми називаємо «верховенством права». Це все матиме позитивний вплив на процвітання країни, одночасно прокладаючи шлях для подальшої євроатлантичної інтеграції.

Брат – не завжди друг. Друг – завжди брат

Експерти вважають, що під час президентства Трампа українці втратили більшу частину відчуття, що США є дипломатичним, політичним та військовим союзником України. Пан Дональд створив певну емоційну травму щодо України, що стало причиною реакції собаки Павлова: Трамп всіляко уникав українських питань, намагався забути про нас. Саме це і робило американського екс-президента настільки небезпечним для України – готовність закрити очі на «злочини та неправомірні дії» Путіна.

Головний редактор українського англомовного видання Kyiv Post Брайан Боннер переконаний, що українці отримають користь від досвіду Байдена та його розуміння того, що «перемогти Росію також означає перемогти корупцію в Україні».

Ще в жовтні Путін критикував те, що сам він назвав «різкою антиросійською риторикою» Байдена. Презирство Кремля до Байдена датується ще його віце-президентством, зокрема його наполяганням на введенні санкцій проти Росії у відповідь на українську кризу 2014-го. Як би там не було, а політологи приходять до спільної думки, що перемога Байдена посилить напруженість між Вашингтоном та Москвою та підвищить ймовірність нових санкцій проти Росії. А мудрі люди кажуть, що ворог мого ворога – мій друг. Тому десь там, майже за 8 тисяч треансатлантичних кілометрів, сподіваємося, у нас знову є друг.

Використані джерела: Atlantic Council, politico.eu, CNBC


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp