7°

погода у Рівному

Що означає дефолт для простих українців? (ІНФОГРАФІКА)

Днями олігарх Ігор Коломойський порадив Президенту України Володимиру Зеленському оголосити дефолт

На його думку, це навіть вигідно для України, адже у США та ЄС можуть списати зовнішні борги України. 

Також Ігор Коломойський вважає, що перемога Зеленського на виборах свідчить про втому українців від вимог МВФ.

“Якщо Зеленський буде слухати Захід і не буде ухвалювати власні рішення, він закінчить, як Порошенко. У нього будуть такі ж рейтинги – 5, 10, 15, замість 73 відсотків”, – переконаний олігарх.

Варто зазначити, що Ігор Коломойський бореться за скасування націоналізації “ПриватБанку”. Якщо б це відбулося, це порушило б умови для фінансової допомоги від МВФ, і, як говорять експерти, скасування траншів від МВФ призвело б до вимушеного дефолту.

Глава Адміністрації Президента Андрій Богдан заявив, що Україні не варто розривати співпрацю з МВФ, бо в нинішніх умовах це потягне негативні наслідки.

Таку думку висловлюють й інші члени команди нового Президента. Так, лідер партії «Слуга народу» та радник Зеленського Дмитро Разумков під час своєї прес-конференції зауважив, що новий Президент України не відмовляється від співпраці з МВФ: більше того, 28 травня він має зустрітися з місією Міжнародного валютного фонду.

Від слова “дефолт” у звичайних громадян починається паніка. Пояснюємо, що насправді відбудеться у країні після оголошення дефолту.

За визначенням “дефолт” – це стан у кредитних відносинах, що настає, коли позичальник не виплачує свої борги або платежі, порушення платіжних зобов’язань позичальника перед кредитором, нездатність проводити своєчасні виплати за борговими зобов’язаннями або виконувати інші умови договору позики. Тобто він певною мірою є синонімом поняття «банкрутство», але, як правило, його використовують вужче, маючи на увазі відмову центрального уряду або муніципальної влади від своїх боргів.

Для держави дефолт несе з собою:

– світову ізоляцію країни;
– арешт іноземних активів держави;
– неможливість здійснення додаткових запозичень коштів зі світового ринку позикових капіталів;
– накладання квот і обмежень на торгівлю та на інвестування в країну.

Наслідки технічного дефолту держава долає 2-3 роки, повного – до 10 років.

Але дефолт не означає, що державу буде ліквідовано чи якось реорганізовано. Навіть топ-менеджмент країни не обов’язково піде у відставку після дефолту. Всі проблеми будуть вирішуватися силами платників податків. Власне, податки залишаться основним джерелом фінансування для держави.

Як відчують на собі дефолт прості громадяни?

Миттєвого погіршення рівня життя люди на собі не відчують. Але, якщо почати панікувати – масово запасатися продуктами, скуповувати валюту, нерухомість, негативні наслідки можна пришвидшити. Адже такими діями провокується тиск і на ціни, і на курс гривні до долара. 

Тож панікувати у разі оголошення дефолту ні в якому разі не можна.

Помітно постраждає бізнес, адже він буде ізольований від залучення зовнішнього капіталу, що пригальмує його розвиток. Це може призвести до збільшення рівня безробіття.

Дефолт значно відобразиться на державному бюджеті.

Відбуватиметься скорочення соціальних державних програм, зменшаться пільги. Виплати пенсій не припиняться, проте, можуть бути замтримки і для їх стабільного забезпечення можуть запустити “станок”, тим самим знецінивши гривню.

Протягом перебування країни у стані дефолту також не буде підвищення мініальної зарплатні.

Що говорять експерти про дефолт?

Фінасовий аналітик Сергій Фурса у коментарі 24 каналу пояснив, що керований дефолт нічого не дасть Україні, і завдасть тяжких наслідків.

“Насправді, дефолт – це криза, у якій бідні стають ще біднішими, а багаті – багатшими. І перш за все, дефолт відобразиться на курсі валют, але це не буде рух коштів з 26 до 28, як ми звикли, це буде падіння гривні в 2-3 рази. Це тягне за собою тяжкі наслідки, такі як інфляція та падіння зайнятості, бо будуть закриватися бізнеси і люди втрачатимуть роботу”, – заявив Сергій Фурса.

“Ми можемо говорити про банківську кризу, про внутрішню фінансову кризу і про девальвацію. Що стосується реструктуризації боргів: якщо відбудеться девальвація, це означатиме, що всі борги стануть набагато дорожчими для обслуговування державою. Тому рішення про дефолт – це дуже крайнє рішення. Приймати його для новообраної влади – дуже ризиковано, бо це може привести до відставки”,
– розповіла віце-президент з економічної освіти Київської школи економіки Олеся Верченко про наслідки рішення про дефолт.

“Наслідки – скажена інфляція, зростання курсу. Коли країні не дають гроші – до неї не приходять інвестори. Коли інвестори не заходять взагалі, це означає, що не розвивається бізнес, не створюються робочі місця, з країни виходить валюта. Це, своєю чергою, означає проблему із платіжним балансом. Це – проблема із виплатами бюджетникам, із виплатами пенсій. Це соціальна напруженість. Це означатиме перебої з усім, включаючи світло та опалення. З урахуванням того, що Україна – країна, що воює, то такі ризики є ще більш небезпечними”, – додав партнер лізингової компанії “ЕСКА Капітал” Сергій Васьков.

Крім того, дефолт не означає, що Україні не потрібно буде повертати борги. Натомість, у разі дефолту, вони можуть здорожчати.

Інфографіка 24 каналу

 


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp