“Слуга народу” матиме більшість у Парламенті. Які перші кроки?
21 липня в Україні відбулися позачергові вибори до Верховної Ради.
За результатами 100% опрацьованих Центральною виборчою комісією протоколів найбільшу підтримку – 43,16% голосів – отримала партія “Слуга народу”. Враховуючи депутатів від партії, які потрапляють в Раду по мажоритарних округах і депутатів, які проходять за списками, у “Слуги народу” в Парламенті буде 254 депутати, і це – монобільшість.
Така кількість мандатів дає політичній силі Президента можливість приймати будь-які законопроєкти. Представник Президента в Кабінеті міністрів Андрій Герус повідомив, що нова Верховна рада почне роботу у проміжку з 24 серпня по 6 вересня. І першими вони планують розглянути закон про імпічмент Президента, скасування депутатської недоторканності та відповідальність за незаконне збагачення.
“Буде закон про імпічмент, один з перших законів. Я впевнений, що це наше рішення, всієї партії, кожного з нас. Ми обіцяли, у порядку денному нової Верховної ради ви обов’язково побачите цей закон, закон про імпічмент Президента”, – заявив Володимир Зеленський на прес-конференції штабу “Слуги народу” 21 липня.
Прес-секретар партії Тетяна Скиба також повідомляє, що нині партія розробляє проєкт закону про парламентську опозицію.
Нагадаємо, у 2018 році Парламент підтримав за основу та в цілому проєкт постанови про порядок подальшої роботи над Президентським законопроектом №7203 про зняття недоторканності з народних депутатів, проте більше до розгляду закону не повертався.
Як одну з умов безвізу з Європейським Союзом у 2015 році в Кримінальний кодекс додали статтю про відповідальність за незаконне збагачення, проте КСУ виніс рішення про її неконституційність.
Президент Володимир Зеленський зареєстрував законопроєкт про повернення цієї статті, яка передбачає не лише позбавлення волі та можливості обіймати певні посади за активи, які перевищують офіційні доходи, але й їх конфіскацію.
Також у політичній силі Президента планують боротися із “кнопкодавством”. Відповідно до зареєстрованого у червні законопроєкту, за неперсональне голосування передбачається кримінальна відповідальність зі штрафом. Також голова партії Дмитро Разумков пропонує запустити процедуру відкликання депутата за невиконання ним своєї роботи.
“Цю процедуру потрібно буде прописувати. Одним з форматів, який ми розглядали, це референдум по відкликанню народного депутата, це можуть бути і законодавчо прописані норми: якщо ви не відвідуєте свою роботу протягом, скажімо, 30% робочого часу” – розповідає він.
Ще однієї ініціативою Президента в розпал передвиборчої кампанії стало посилення закону про люстрацію. До списків люстрованих осіб пропонувалося включити усіх осіб, які обіймали посади Президента, голови ВР, народних депутатів, членів Кабміну і інших топ-чиновників у період від Революції гідності до вступу Володимира Зеленського на пост Президента.
Також Верховна Рада ІХ скликання у вересні розгляне реформу адміністративно-територіального устрою, яка передбачає укрупнення районів і зменшення їх кількості з 490 до 100, створення префектур та ліквідацію обласних і районних адміністрацій. Про це повідомив кандидат у народні депутати від партії Слуга народу Віталій Безгін.