16°

Смерть породіллі в Рівному. Чому жінку не встигли врятувати, і хто в цьому винен — всі подробиці

23 січня в Рівному сталася трагедія — від масивної крововтрати померла 34-річна жінка, яка за кілька годин до цього народила вдома дитину.

Жінка відмовилася від медичної допомоги і народжувала вдома у присутності такої собі «духовної акушерки», яка не надала їй необхідної допомоги. У пологовий будинок Рівненської міськради жінку привезли вже у стані агонії – після того, як вона кілька годин стікала кров’ю. Врятувати породіллю було вже неможливо.

НВ розповідає все, що відомо про трагедію, «духовну акушерку», а також про те, чому у смерті жінки звинувачують доул, і що це за професія.

Трагедії описують лікарі в медичних співтовариствах у соцмережах. Воно опублікувало пост лікарки-гінеколога Тетяни Попової у Facebook, в якому є повідомлення про смерть жінки у Рівному, написане від імені акушерської спільноти.

У ньому сказано, що померла жінка стала на облік лише на 34 тижні вагітності. Вона була вегетаріанкою, і в неї була анемія (рівень гемоглобіну 81-82, норма не менше 120 – ред.). Жінка категорично відмовилася приймати препарати заліза і проходити медичне обстеження. До цієї вагітності у 2013 році вона вже народила дитину.

У жіночій консультації жінка заявила, що збирається народжувати другу дитину вдома з доулою, після чого з нею та її чоловіком провели бесіду про те, що в пологовому будинку народжувати набагато безпечніше.

23 січня о 18:20, після домашніх пологів, які, за словами її рідних, відбулися о 15:15, жінку доставила в пологовий будинок швидка допомога. У неї народився живий хлопчик вагою майже 4,6 кг.

Однак стан самої жінки було вкрай важким. Пуповину після пологів не перерізали. За словами її чоловіка, вона втратила близько 5 літрів крові. За словами «доули» – трохи більше літра. Жінка була без свідомості, її артеріальний тиск був 40/0 мм рт. ст., пульс не можна було визначити, за 10 секунд у неї прослуховувалося лише два скорочення серця. Через масивну крововтрату у неї не вдалося взяти кров на аналіз.

Медики провели їй серцево-легеневу реанімацію і одночасно – ручне відділення плаценти і виділення посліду. Однак врятувати її було вже неможливо – смерть констатували о 19:10.

Тетяна Попова зазначає, що є противницею домашніх пологів, оскільки під час акушерської кровотечі час іде на хвилини, і не кожну ситуацію, яка може призвести до кровотечі, можна передбачити.

Вона додала, що, на її думку, під час пологів була присутня не доула, а так звана «духовна акушерка», яка назвалася доулою.

Головна лікарка Рівненського міського пологового будинку Світлана Мураєва розповіла , що у «духовної акушерки», яка була поруч з померлою жінкою і нічого не зробила, щоб зупинити кровотечу, був мусульманський одяг.

«У цієї жінки були свідомо домашні пологи з так званою духовною акушеркою. У нас є такі в Україні гастролюючі акушерки. Вони їздять по країні, супроводжують пологи».

 Муравська зазначила, що не варто плутати «духовних акушерок» з доулами, оскільки доули – це помічниці, які готують вагітну жінку до пологів і супроводжують її в медичних установах під час самих пологів.

«Навіть під час карантину в установах, в яких народжують, є практика партнерських пологів з чоловіками або доулами. За останні 20 років це перший випадок в нашому регіоні, коли жінка свідомо пішла на домашні пологи, відмовившись від кваліфікованої медичної допомоги. Хто винен в цьому випадку, буде з’ясовувати поліція», – сказала вона.

26 січня поліція Рівненської області почала досудове розслідування у зв’язку зі смертю породіллі в Рівному. Кримінальне провадження кваліфікували за ч.1 ст. 115 Кримінального кодексу – умисне вбивство з позначкою «нещасний випадок».

У повідомленні поліції зазначається, що кваліфікація може бути змінена.

Спікер Нацполіціі Рівненській області Марія Юстицька заявила, що у справі призначено низку експертиз, також будуть допитані свідки.

Немовля, яке залишився без матері, перебуває в Рівненському міському пологовому будинку під наглядом лікарів.

Звинувачення доул і їхня відповідь

Ще одна лікарка-гінеколог Наталія Яремчук на своїй сторінці у Facebook звинувачує у смерті жінки в Рівному журналістів, «які люблять хайп, шарятся по соцмережах і вишукують випадки “лікарів – вбивць”» та доул.

Тим часом громадська організація доул Асоціація фахівців природного батьківства опублікувала їхнє звернення.

У ньому сказано, що доули цієї організації сертифіковані, працюють відповідно до міжнародного протоколу і не підтримують домашні пологи без медичного супроводу або у супроводі лише доули, яка не є медичним працівником.

«Ми заявлено, що доули, які обіцяють такого роду послуги, грубо порушують кодекс і кордони професії, чим створюють умови для виникнення небезпечної ситуації для мами і дитини, а також знижують авторитет професії в цілому. Як правило, цим грішать доули, що не мають української або західної сертифікації, які не віддають собі звіт в суті професії і її головних знаннях і цілях – це перш за все безпека клієнтів! А користуються наївними, перекрученими або навіть чисто меркантильними уявленнями про пологи і їх перебіг», – наголошують в організації.

В її заяві сказано, що доула супроводжує жінок «у будь-яких пологах, і в умови, які вибрала жінка, але тільки у супроводі кваліфікованого медичного персоналу, який може вчасно, якісно і в повній мірі надати допомогу при екстрених ситуаціях».

«Шановні лікарі, ми поважаємо вас і розуміємо, що іноді важко розібратися хто є хто, але давайте разом з турботою і любов’ю зробимо пологи безпечними та комфортними. Давайте не створювати міфи, якщо у вас залишились питання, запитайте у нас», – підсумовується в заяві.

Джерело: НВ