Сміття і багаті українці: чому ми викидаємо гроші?
Тільки 4 % українського сміття йде на переробку. В західній Європі цей показник перевищує 50%, а у Швеції сягає і цілих 99% . Чому?
Тому що, це гроші. Те, що в Україні роками вивозять на сміттєзвалища – алюміній, пластикові, скляні пляшки, папір – це все цінний ресурс. На їх виробництво затрачається більше грошей, ніж на переробку.
– 7 пластикових пляшок можна переробити на футболку;
– У середньому за 24 дні промоутер флаєрів роздає 1 дерево;
– Із алюмінієвих банок голландці не перший рік робять велосипеди;
– Більшість українських продуктів залежить від курсу долара, так як вимушені закупляти тару закордоном
Тисячі сміттєзвалищ сьогодні забруднюют грунт, підземні води та атмоферу. І при цьому Україна закупляє сміття в інших країнах! Поліетиленові пакети у Польщі, макулатуру у Білорусії. А українські сміттєпереробні заводи навіть не працюють. Наприклад, завод TetraPak стоїть без роботи, бо все йде на сміттєзвалище.
Кожного літа сміттєзвалища загоряються через «сміттєвий газ». Чи пробували Ви колись спалити пластикову пляшку чи пакет – голова починає боліти від диму. А тепер уявіть маштаби пожежі на сміттєзвалищі – токсичні випари, концерогени, не говорячи вже ро діоксини (одне з найбільш ядовитих речовин) зєднання свинцю, ртуті та інших важких металів, які місцяться у побутових відходах.
Просто уявіть, яке пекло із сміття ми перетворюємо наш будинок:
– згадайте, як 15 років тому був тільки один поліетиленовий пакет, який мама чистила і використовувала знову. Зараз вони всюди: на узбіччі , полях, в горах та океані. Саме поліетилен стає причиною смерті черепах, риб та всіх тварин, які не відрізняють його від їжі.
– 500 млрд паперових стаканчиків викидається на смітник. Вони не переробляються, бо дуже дорого. Паперова у них тільки назва, а в середині – шар поліетилену.
– при тепловій взаємодії з одноразового посуду (пластик з маркуванням 6) за одну секунду у ваш напій чи їжу виділяються канцерогени.
– розбита люмінесцентна лампа, в середині якої міститься ртуть, в 16 разів небезпечніша ніж відро чистої ртуті.
Як діяти і почати змінювати світ
– сортувати сміття вдома;
– батерейки, градусники, лампи, медичні ліки та інші небезпечні відходи здавати тільки у пунки утилізації;
– під час покупки продуктів дивитися не тільки на дату виготовлення, але і на маркування. 1,2,4,5 – з таким номером маркування пластик переробляється. Упаковку без маркування краще не купляти.
– для кави носити із собою чашку-термос або багаторазове горнятко;
– ходити в супермаркет із своєю торбою і не купляти поліетиленових пакетів;
– ділитися цією інформацією із своїми друзями та рідними.
Складно? Ні, не дуже.
Важливо? Бесумніву, так!
Джерело Поводження з відходами