26°

Стали відомі зміни у порядку надання житлових субсидій

Народний депутат від політичної партії “Слуга Народу” Олександр Салійчук опублікував на своїй офіційній сторінці у Facebook допис, в якому дає роз’яснення щодо нових правил нарахування житлових субсидій з травня 2021 року.

Нардеп пояснив, хто вже з цього місяця не буде мати права на призначення соціальних виплат.

Житлова субсидія не призначатиметься, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства:

  1. Протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії здійснив на суму, яка перевищує 50 тис. гривень, одноразово:
  • купівлю нерухомого майна, транспортного засобу, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів, а також послуг;
  • внески до статутного капіталу товариства, підприємства, організації;
  • благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів);
  • надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики;
  • здійснення покупки на суму понад 50 тисяч гривень безготівкової або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів.

2. Має у власності більше ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири).

3. Має у власності транспортний засіб, якому менше 5 років, або більше одного транспортного засобу, якому менше 15 років (крім мопеда та причепа).

4. На дату призначення житлової субсидії має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому призначається житлова субсидія.

5. Отримав одноразово дохід у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (крім цільової благодійної допомоги, що надається на набуття освіти, отримання медичних послуг, подолання наслідків стихійного лиха, аварій; страхових виплат на медичну та соціальну допомогу; спадщини нерухомого майна; гранти та стипендії на навчання).

Нагадаємо, що завершується перехідний період монетизації субсидій, тобто переведення їх виплат у готівкову форму. У минулий опалювальний період з 3 млн домогосподарств – одержувачів житлової субсидії понад 92 % отримувавиплати у грошовій готівковій формі, і тільки 8% безготівковій формі. Тому з травня 2021 року житлова субсидія надаватиметься виключно у грошовій готівковій формі.

Щодо призначення субсидій за рішенням Комісій

Враховуючи адміністративно-територіальну реформу, укрупнення районів та з метою уніфікації процедури призначення житлових субсидій скасовується призначення субсидій за рішенням комісій органів місцевого самоврядування, що дозволить спростити процедуру і скоротити терміни призначення житлових субсидій та узгоджується з концепцією цифровізації соціальної сфери шляхом мінімізації людського фактору при прийнятті рішень. Такі випадки як призначення субсидії без урахування прописаних, але не проживаючих дітей, призначення субсидії на більшу норму або на розділені особові рахунки відтепер розглядатимуться безпосередньо органами соціального захисту населення без винесення на комісії. Це втричі (з 30 до 10 днів) скоротить процедуру призначення субсидії.

При цьому, ті випадки, за якими раніше субсидія призначалась за рішенням комісії, тепер будуть вирішуватись органами соціального захисту населення відповідно до наданих документів, то це практично не вплине на зменшення кількості одержувачів субсидії.

Щодо переоформлення субсидії на наступний період

Слід зазначити, що майже половина одержувачів субсидії отримують її за заявами і деклараціями, що подавалися ще у 2015-2016 роках і за цей час жодного разу не зверталися до органів соціального захисту населення. При цьому у таких домогосподарствах за цей час відбулися певні зміни, зокрема у складі, що можу впливати на отримання субсидії.

Враховуючи зазначене, у травні 2021 року призначення житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували субсидію в опалювальному періоді 2020-2021 років, буде проводитися лише після подання нових заяви і декларації з метою декларування наявності житлових приміщень, транспортних засобів, депозитних рахунків, купівлі валюти та іншого, що дозволить уникнути неправомірного автоматичного призначення субсидії та повернення отримувачами в подальшому відповідних бюджетних коштів.

У зв’язку з цим для забезпечення прийому значної кількості заяв і декларацій від громадян та уникнення скупчень людей в місцях прийому в територіальних громадах та ЦНАП такі документи прийматимуться протягом травня – вересня поточного року у паперовому вигляді також структурними підрозділами з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (наразі ці підрозділи приймають документи лише в електронному вигляді і надіслані поштою).

Важливо, що з метою уникнення утворення черг, на підставі документів, поданих у травні – вересні 2021 року, житлова субсидія буде призначатися з травня 2021 року.