17°

Стався найтриваліший збій в роботі Facebook

Перебій в роботі Facebook, що тривав цілий день, став найтривалішим і найбільш екстремальним за останні роки. Близько 9 години ранку за тихоокеанським часом на західному узбережжі США, де знаходиться штаб-квартира соціального гіганта, Facebook, WhatsApp, Instagram і Facebook Messenger, здавалося, зникли з Інтернету.

Facebook, Whatsapp and Instagram logos are displayed through broken glass in this illustration taken October 4, 2021. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Перебої в роботі тривали до закриття ринку, і акції компанії впали приблизно на 5% нижче ціни відкриття в понеділок. До середини дня робота сервісів почала відновлюватися, після того як Facebook направив команду в центр обробки даних в Санта-Кларі для «ручного перезавантаження» серверів компанії.

Але унікальність цього відключення полягає в тому, що Facebook був надзвичайно довго офлайн.

Вранці Facebook відправив короткий твіт з вибаченнями про те, що «деякі люди відчувають проблеми з доступом до наших додатків і продуктів». За повідомленнями компанії, співробітники не могли увійти в свої офісні будівлі, а персонал назвав це «сніжним днем» – вони не могли працювати, тому що перебої в роботі позначилися і на внутрішньому софті для спільної роботи.

Facebook ніяк не прокоментував причину збою, хоча експерти з безпеки заявили, що це вказує на проблему в мережі компанії, яка відрізала Facebook від усього Інтернету.

Перші ознаки проблеми з’явилися близько 8:50 ранку за тихоокеанським часом в Каліфорнії, за словами Джона Грема-Каммінг, технічного директора мережевого гіганта Cloudflare, який заявив, що Facebook «зник з Інтернету в шквалі оновлень BGP» протягом двох хвилин, маючи на увазі Border Gateway Protocol – систему, яку мережі використовують для визначення найшвидшого способу передачі даних через Інтернет в іншу мережу.

Збій Facebook стався через порушення роботи протоколу Border Gateway

Ці оновлення були саме відгуками маршрутів BGP. По суті Facebook відправив в Інтернет повідомлення про те, що він закритий для бізнесу. Facebook був практично ізольований від решти мережі, і це скасування маршрутів призвело до відключення також WhatsApp, Instagram та Facebook Messenger.

Через кілька хвилин після вилучення маршрутів BGP користувачі почали помічати проблеми. Інтернет-трафік, який повинен був йти у Facebook, загубився в Інтернеті і пішов в нікуди, повідомив в своєму твіттері Роб Грем, засновник Errata Security.

Користувачі почали помічати, що їхні програми Facebook перестали працювати, а веб-сайти не завантажуються, і повідомили про проблеми з DNS, або системою доменних імен, яка є ще однією важливою частиною роботи Інтернету. DNS перетворює веб-адреси в машинозчитувані IP-адреси для визначення місцезнаходження веб-сторінки в Інтернеті. Без доступу до серверів Facebook програми і браузери продовжували б видавати повідомлення, схожі на помилки DNS.

Невідомо, чому саме були видалені маршрути BGP. Цим протоколом, який існує з 1994 року, можна маніпулювати і зловмисно експлуатувати його таким чином, що це може привести до масових збоїв.

Більш ймовірно, що оновлення конфігурації Facebook пішло не за планом, і його збій каскадом поширився по всьому Інтернету.

Хоч вирішення цієї проблеми може бути доволі простим, відновлення може розтягнутися на період від кількох годин до декількох днів. Інтернет-провайдери зазвичай оновлюють свої DNS-записи кожні кілька годин, але для їх повного поширення може знадобитися кілька днів.

«Великій спільноті людей і підприємств по всьому світу, які залежать від нас: нам дуже шкода», – написав Facebook в своєму твіттері близько 15:30 за місцевим часом. «Ми старанно працювали над відновленням доступу до наших додатків і сервісів і раді повідомити, що зараз вони знову працюють. Дякуємо вам за терпіння».


Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram та Whatsapp